Lubisz się opalać? Ale czy wiesz jak dbać o skórę po opalaniu?

To, co bierzemy za opaleniznę, jest poparzeniem, które potrzebuje szczególnego traktowania. Co zrobić by zatrzymać opaleniznę na dłużej i nie zrobić sobie krzywdy?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Najbezpieczniej i najlepiej dla naszej skóry byłoby zupełnie zrezygnować z wystawiania jej na działanie promieni słonecznych. Zbyt częste i intensywne opalanie nie tylko podnosi ryzyko rozwoju nowotworu, ale i znacznie przyspiesza starzenie się skóry. Największą korzyścią płynącą ze słonecznych kąpieli jest synteza witaminy D , jednak aby dostarczyć sobie dziennej dawki witaminy D wystarczy zaledwie kilkanaście minut na słońcu.

Pierwsza pomoc

Bez względu na to czy opalamy się na plaży czy w przydomowym ogródku, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po zejściu ze słońca to wziąć prysznic. Trzeba jednak pamiętać, że choć jest nam bardzo gorąco to wejście od razu pod bardzo zimną wodę to kiepskie rozwiązanie. Z opaloną skórą trzeba postępować tak samo jak przy oparzeniach tj. zacząć od letniej wody i stopniowo obniżać jej temperaturę. Cały proces najlepiej powtórzyć dwa-trzy razy.

Prysznic pomaga nie tylko schłodzić rozgrzaną skórę, ale zmyć resztki kremu z filtrem, piasku czy potu. Tak przygotowana skóra znacznie lepiej przyjmie balsam czy krem nawilżający.

O tym musisz pamiętać!

Pozostawiona bez ochrony, czyli nawilżenia opalona skóra staje się szorstka, zaczyna się łuszczyć i znacznie szybciej "pozbywa" się opalenizny. Aby tego uniknąć trzeba ją nawilżyć. Najlepiej sięgnąć po środki wzbogacone o substancje łagodzące takie jak alantoina czy d-panthenol (maści czy balsamy zawierające ten ostatni składnik doskonale poradzą sobie w sytuacji gdy spędziliśmy na słońcu za dużo czasu). Zawartość witamin A, E oraz C ustrzeże przed szkodliwym działaniem wolno rodników. Aby terapia była skuteczna trzeba ją stosować kilka razy dziennie.

Rezygnacja z jakiejkolwiek pielęgnacji może mieć przykre konsekwencje. Silne pieczenie konieczne będzie wymagało użycia preparatów, które nie tylko nawilżą skórę, schłodzą, ale i złagodzą podrażnienia. W przypadku gdy na skórze zaczną pojawiać się bąble, potrzebna jest wizyta u dermatologa .

To najlepszy moment

Skóra najlepiej i najszybciej regeneruje się w nocy. Jednak, aby preparat dobrze się wchłaniał trzeba zmyć poprzednią warstwę kremu. Jeśli skóra nie jest zbyt mocno zaczerwieniona czy podrażniona warto zastosować peeling. Pomoże on usunąć stary naskórek, dzięki czemu balsam lepiej się wchłonie, a tym samym lepiej nawilży i odżywi skórę.

Zachowaj rozsądek!

Nawet jeśli "pierwsza pomoc" po opalaniu przyniosła oczekiwane efekty skóra nadal wymaga ochrony. Wychodząc, nie tylko na plażę, nie można zapominać o wcześniejszym nałożeniu kremu z filtrem (uwaga! najczęściej zaczynają działać dopiero po kilkudziesięciu minutach). Zabieg ten trzeba powtarzać co kilka godzin.

Opalona skóra jest bardzo delikatna i znacznie bardziej podatna na działanie promieni słonecznych, dlatego jeśli planujemy spędzić czas nad plaży warto dozować wystawianie jej na słońce.

Czytaj także:

Masło shea - do skóry przesuszonej i opalania

Piękna i zdrowa skóra latem

Fotodermatoza

Co trzeci Polak z czerniakiem nie poszedłby do lekarza!

Nowotwór skóry

Więcej o: