Melanina to grupa pigmentów występujących w skórze właściwej, naskórku oraz we włosach . Jej obecność w naczyniówce (tylna i największa część błony naczyniowej gałki oka) pozwala na przenikanie promieni słonecznych jedynie przez źrenicę. Za produkcję melaniny odpowiada tyrozyna, enzym, który w połączeniu z promieniowaniem UV pobudza melaninę.
Podstawowym zadaniem melaniny jest ochrona skóry. Dzięki niej szkodliwe wiązki promieniowania ultrafioletowego nie przenikają do głębszych warstw skóry. Pod ich wpływem zwiększa się wydzielanie melaniny, a słońce jedynie delikatnie zmienia kolor skóry ( opalenizna ) nie powodując jej uszkodzenia.
Od rodzaju oraz ilości melaminy w cebulce włosa zależy jego kolor. Im go mniej tym jaśniejsze są włosy. Odpowiada także za kolor oczu. U noworodków białych rodziców melanina w tęczówce praktycznie nie występuje. Dlatego oczy dziecka są niebieskie, a pigment wytwarzany jest dużo później. U dzieci z innym kolorem skóry melanina obecna jest w tęczówce jeszcze przed narodzinami.
Zaburzenia biosyntezy melaniny mają swoje konsekwencje. Raz na 10 tys. rodzi się dziecko bez barwnika melaniny w skórze. Albinizm charakteryzuje się bardzo jasną skórą , białymi włosami, rzęsami oraz brwiami. Oczy najczęściej są bladoniebieskie, rzadko przybierają czerwoną barwę. Skóra osoby z albinizmem jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Pod jego wpływem tworzą się stany zapalne, pęcherze oraz zrogowacenia. O albinizmie więcej przeczytasz tutaj .
Nadmiar melaniny to melanizm. Duże natężenie ciemnego pigmentu odpowiada za brunatny lub czarny kolor skóry.