Podatność na oparzenia słoneczne może znacznie się zwiększyć po zastosowaniu niektórych leków (leki moczopędne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwdepresyjne i uspokajające, przeciwcukrzycowe, tabletki antykoncepcyjne itd.), kosmetyków (dezodoranty, substancje zapachowe, kwasy hydroksylowe) oraz ziół (dziurawiec).
Oparzenie słoneczne charakteryzuje się zaczerwienieniem, ciepłotą skóry, dreszczami o różnym stopniu nasilenia i ogólnym osłabieniem.
Oparzenie słoneczne leczy się sposobami domowymi i ogólnodostępnymi środkami. W wyjątkowych sytuacjach konieczna jest konsultacja lekarza.
Jeśli oparzeniu towarzyszy ból lub reakcja zapalna należy przyjąć lek przeciwbólowy.
Miejsce oparzenia umyć chłodną wodą i przyłożyć chłodny okład. Następnie oparzoną skórę należy smarować kilkakrotnie w ciągu dnia maścią hipoalergiczną z małym stężeniem hydrokortyzonu (dostępne w aptekach).
Po 4-6 godzinach od nadmiernego opalania trzeba ocenić stan skóry. Bąbli, jeśli się pojawią, nie można zdrapywać ani przebijać. Trzeba poczekać na samoistne wchłoniecie się płynu. Po kilu dniach skóra zacznie wracać do normalnego stanu.
Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, gdy wystąpi drastyczne odwodnienie, a płyny można uzupełnić tylko dożylnie.