Fotodermatoza

Niektóre kosmetyki, pożywienie czy leki mogą powodować nadwrażliwość na promieniowanie UV. Zmiany skórne wywołane fotodermatozą, czyli nadwrażliwością skóry na słońce często łączone są chorobami skórnymi, a nie z alergią na słońce.

Uczulenie na słońce najczęściej wywoływane jest przez ostre, letnie słońce. Zdarza się jednak, że dużo słabsze promienie np. jesienne czy zimowe mogą wywołać zmiany na skórze. Alergię wywołują generowane przez słońce promieniowanie UVA (długie) i UVB (krótkie). Najczęściej i najmocniej uczula pierwsze z nich.

Objawy

Przyczyny występowania fotodermatozy nie są do końca znane. Nadwrażliwość na słońce mogą wywołać niektóre kosmetyki stosowane przy pielęgnacji skóry, leki, środki chemiczne oraz uwarunkowania genetyczne. Ze względy na pochodzenie schorzenia wyróżnia się jego cztery rodzaje:

- fotodermatoza idiopatyczna - występuje częściej u dzieci, do tej grupy zalicza się m.in. pokrzywkę słoneczną oraz przewlekłe zmiany posłoneczne

- fotodermatoza genetyczna - pojawia się w skutek wad genetycznych i najczęściej stanowi objaw innego schorzenia np. zespół Blooma, zespół Cockayne'a, zespól Rothmunda-Thompsona

- fotodermatoza metaboliczna - zdarza się, że zmiany skórne mają podłoże metaboliczne. Najczęściej występującymi tego rodzaju zmianami skórnymi są porfiria oraz tzw. rumień lombardzki (nazywany też pelagrą i wywołuje go niedobór witaminy B )

- fotodermatoza egzogenna - wywołuje ją substancja chemiczna, leki (tetracykliny, sulfonamidy) oraz niektóre barwniki wykorzystywane do produkcji kosmetyków (np. farby do włosów, produkty mające w składzie dziurawiec).

Nadwrażliwość na słońce charakteryzuje się drobną, swędzącą wysypką. Zdarza się, że skóra chorego pokrywa się bąblami przypominającymi oparzenie pokrzywą. Dodatkowo pojawia się opuchlizna. Część uczulonych skarży się na bóle głowy i biegunkę .

Diagnoza i leczenie

W celu postawienia właściwej diagnozy wykonuje się próby rumieniowe, świetlne oraz fototoksyczne. Polegają one na sztucznym naświetlaniu skóry. Promieniowanie pochodzi z różnych źródeł i ma różne natężenie.

Leczenie fotodermatozy opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Dzięki odpowiednim kremom z wysokim filtrem udaje się uniknąć kolejnych ataków alergii. Niestety dobór właściwego kosmetyku może być kłopotliwy. Każdy cierpiący na fotodermatozę powinien unikać wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Partner - materiał COOLBERG kamizelka męska 01... D.GNAK Kurtka wiosenna black LOGONA Krem tonujący z...

Więcej o: