Egzema: co to takiego?

Egzema jest chorobową zmianą skóry, którą nazywa się również atopowym zapaleniem skóry, o ile ma charakter alergiczny. Zmiany skórne w okolicy łokci, kolan, kostek, nadgarstków, na twarzy i klatce piersiowej powinny nas skłonić do wizyty u lekarza

Choroba jest bardzo powszechna i może dotknąć każdego i w każdym wieku. Szacuje się, że jedna na dziesięć osób ma styczność z tą chorobą. Egzema szczególnie często pojawia się u niemowląt i dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Przyczyną egzemy bardzo często jest alergia na różnego rodzaje substancje: pokarmy, detergenty, kosmetyki, metale, tkaniny itd. Niekiedy wystarczy zmiana temperatury , zbyt duża wilgotność lub stres, aby nastąpiła reakcja skórna. U niemowląt bardzo często egzema jest spowodowana spożywaniem krowiego mleka i jego przetworów. Podatność na powstanie egzemy może mieć także podłoże genetyczne.

Egzema objawy

Egzema może mieć bardzo indywidualny charakter, ale najczęstszymi jej objawami są: zmiany skórne w okolicy łokci, kolan, kostek, nadgarstków, na twarzy i klatce piersiowej. Skóra swędzi, ale jej drapanie pogarsza tylko jej stan, powstają pęcherze z płynem surowiczy, potem skora jest coraz bardziej sucha, może się też łuszczyć i pokryć ropiejącymi strupami.

Egzema u dzieci

Pierwszym objawem egzemy u dzieci są zaczerwienione policzki, które następnie pokrywają się łuszczącą wysypką. Następnie zmiany skórne przechodzą na całą buzię, zgięcia kolan i łokci i pod pachy. Niestety dzieci nie są w stanie powstrzymać się od drapania, które bardzo pogarsza stan skóry, należy zakładać mu bawełniane rękawiczki i obcinać bardzo regularnie paznokcie. Ważne jest, aby zakładać dziecku bawełniane ubranka dokładnie wypłukane z detergentu lub prane w specjalnych środkach antyalergicznych. W aptekach można znaleźć także specjalne środki do kąpieli dzieci ze zmianami skórnymi.

Egzema leczenie

W przypadku podejrzenia alergii lekarz dermatolog lub alergolog zazwyczaj przeprowadza wywiad z chorym, dotyczący podobnych schorzeń w rodzinie, czasu w którym zmiany się pojawiły i ich intensywność. Następnie kieruje pacjenta na badania specjalistyczne pozwalające ustalić substancję uczulającą. Najczęściej stosuje się testy skórne lub serologiczne.

W leczeniu egzemy często stosuje się maści zawierające kortyzon lub leki antyhistaminowe, które łagodzą przebieg schorzenia. Najlepszą jednak metodą zapobiegania powstawania egzemy jest unikanie kontaktu z substancją uczulającą lub innymi czynnikami ją powodującymi.

Chora skórę należy chronić poprzez unikanie nagłych zmian temperatury i wilgotności powietrza, stresu, kontaktu z szorstkimi powierzchniami. Dobrze jest zakładać miękkie i luźne ubrania z bawełny. W pomieszczeniach ogrzewanych należy włączać nawilżacze powietrza.

Ubierając się trzeba unikać zarówno wyziębienia, jak i przegrzania. Najlepiej ubierać się warstwowo.

Skóra z egzemą źle reaguje na gorącą wodę, więc powinno się ją przemywać lekką wodą i wycierać miękkim ręcznikiem.

Zobacz wideo
Więcej o: