ADHD - objawy. Jak wygląda zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci, nastolatków i dorosłych?

ADHD, czyli inaczej zespół nadpobudliwości psychoruchowej, jest często stwierdzany u dzieci w wieku szkolnym. Chcesz wiedzieć, z czym wiąże się to zaburzenie? Sprawdź, jakie objawy ADHD pojawiają się u maluchów, nastoletnich uczniów i dorosłych, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę odnośnie tego zagadnienia.

ADHD – symptomy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

Wiele osób, nierzadko nie zdając sobie z tego sprawy, cierpi na ADHD. Symptomy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej łatwo wziąć, szczególnie u dzieci, za zwykłą nerwowość czy chęć zwrócenia na siebie uwagi. A jakie są główne objawy tego zaburzenia?

  • nadruchliwość – problem z pozostawaniem w jednym miejscu, potrzeba ciągłego ruchu (skakanie, bieganie, przemieszczanie się), brak zdolności do oczekiwania na swoją kolej, nadmierna potrzeba mówienia. Nadruchliwość jest sposobem na odreagowanie napięcia emocjonalnego, jakie jest odczuwane przez osobę z ADHD. Nie widzi ona ponadto nic niestosownego w swoim zachowaniu;
  • zaburzenia uwagi – stałe kłopoty z koncentracją, brak umiejętności skupienia uwagi na czymkolwiek przez dłuższy czas ze względu na łatwość w jej rozpraszaniu z powodu dowolnych bodźców zewnętrznych;
  • impulsywność – osoby z ADHD dużo łatwiej wybuchają gniewem, a co za tym idzie, reagują agresją na różne zdarzenia. W przypływie złości często niszczą różne rzeczy, a ich reakcje na sytuacje stresowe są mocno przesadzone.

ADHD u dzieci – jak wygląda?

ADHD u dzieci objawia się stosunkowo wcześnie. Pierwsze jego symptomy można rozpoznać już w wieku niemowlęcym. Zwykle są to zaburzenia snu, które powodują, że maluch budzi się przy najlżejszym szeleście (sen jest bardzo płytki) i rodzicom zajmuje sporo czasu, by uśpić go z powrotem. Już na tym etapie widać pobudzenie emocjonalne oraz energiczne ruchy, związane z niekontrolowaną nadaktywnością.

Kiedy dziecko chodzi już do przedszkola, zauważalne stają się problemy z mową, w tym jąkanie się czy kłopot z właściwym artykułowaniem głosek. Pełne objawy widać u najmłodszych mających od czterech do sześciu lat. Dziecko takie często wykonuje ruchy, które właściwie nie mają większego celu, wciąż zmienia obiekt swojego zainteresowania, a co więcej nie potrafi skupić na niczym uwagi na dłużej.

Zobacz wideo Jakie są najczęstsze zaburzenia uczenia?

ADHD – objawy u nastolatków

W wieku szkolnym bardzo często rozpoznaje się u dzieci ADHD. Objawy u nastolatków szczególnie mocno się nasilają, dlatego też bywają bardziej widoczne. Uczniowie mają problem ze składaniem zdań, nie zapamiętują także reguł gramatycznych oraz stylistycznych co można dostrzec zarówno w ich wypowiedziach mówionych, jak i pisemnych. Podczas rozmowy nastolatek często odbiega od głównego tematu, a co więcej nie kończy myśli, którą zacznie. Jednocześnie nigdy nie będzie się potrafił się dostosować do istniejących zasad, a przy tym odczuje trudność przed okazywaniem emocji. Innym objawem ADHD u nastoletniego dziecka jest z kolei nadmierna ruchliwość. Często określa się je w szkole jako nerwowe, destrukcyjne i trudne do opanowania. Dziecko nie potrafi czekać, a wszelkie przedłużające się sytuacje prowadzą do jego frustracji. Nauczyciele mogą się również skarżyć na jego agresywne zachowania.

ADHD u dorosłych – co warto wiedzieć?

ADHD u dorosłych to zaburzenie, z którego większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy. Zwłaszcza że objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, właściwe dla okresu dziecięcego, ulegają zmianie. Dorosłe osoby nie będą raczej nadaktywne, choć będą miały zdecydowane problemy z koncentracją uwagi.

Osoby cierpiące na ADHD mogą nie przywiązywać zbyt dużej wagi do szczegółów wykonywanej pracy i tym samym robić swoje zadania niedokładnie bądź popełniać błędy. Nierzadko może się też zdarzyć, że dorosły zupełnie zapomni o wykonaniu jakiegoś obowiązku. Unika raczej dłuższych rozmów oraz poświęcania się dłuższym tekstom, ponieważ nie starcza mu cierpliwości, by dotrwać do końca, szybko się nudzi, a jego uwaga zostaje przeniesiona w inne miejsce. Dorosły z ADHD miewa również spore problemy z organizacją czasu, dlatego wiecznie się spóźnia, nie dotrzymując określonych terminów oraz nie utrzymuje porządku nawet w obrębie miejsca pracy.

Osoba z ADHD może gubić różne przedmioty codziennego użytku, w tym na przykład smartfon. Stosunkowo często bywa niespokojna, a co więcej rzadko kiedy wydaje się zainteresowana tym, co się do niej mówi.   

ADHD: test

Chcesz wiedzieć, czy Ty lub Twoje dziecko macie ADHD? Test może Wam to pomóc potwierdzić lub wykluczyć. Tego rodzaju testy, oparte na kilku do kilkunastu pytań, można znaleźć w Internecie i wykonać bezpłatnie. Choć mogą być one wskazówką do zdiagnozowania ADHD, by mieć pewność, trzeba jeszcze dodatkowo udać się do specjalisty. Pamiętaj też, że to, że odpowiesz na kilka pytań twierdząco, nie czyni Cię od razu osobą zmagającą się z ADHD.         

Zobacz też: Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów ADHD u dzieci

Więcej o: