Domowe sposoby na ból łydek. Pozbądź się uciążliwego problemu w naturalny sposób

Domowe sposoby na ból łydek pomagają szybko opanować przykrą dolegliwość. Ból potrafi zepsuć nawet najlepiej rozpoczęty dzień. Sprawia, że przestajemy racjonalnie myśleć, cieszyć się drobnymi radościami, a także nie reagujemy na inne pozytywne bodźce. Ból opanowuje nie tylko ciało, ale także umysł, co powoduje ogólny dyskomfort. Jednym z nich jest ból mięśni łydek. Jak sobie pomóc? Poznaj domowe sposoby na ból łydek.

Ból łydek: najczęstsze przyczyny

Domowe sposoby na ból łydek sprawdzą się w przypadku, gdy nie mamy do czynienia z poważnym schorzeniem, a jedynie z chwilową niedyspozycją. Ból łydek pojawia się z różnych przyczyn. Może być objawem przeforsowania się po intensywnym treningu, skutkiem uderzenia w tę część ciała lub efektem toczącego się głęboko w mięśniach stanu zapalnego. Jeśli ból jest wynikiem uderzenia bądź ćwiczeń fizycznych, jego objawy szybko ustąpią. Gdy jednak przyczyną są stany zapalne, ból może potrwać nawet kilka tygodni. Ból nie znikł po kilku dniach od treningu? Udaj się do lekarza, który zdiagnozuje problem i dobierze sposób leczenia. Trafne rozpoznanie przyczyny oraz dobrze dobrane leki powinny szybko i skutecznie rozwikłać problem bolących łydek.

Od czego bolą mnie łydki?

Zdarza się, że tuż po przebudzeniu odczuwamy ból w łydkach i nie potrafimy skojarzyć sytuacji, która mogłaby być powodem tej dolegliwości. Jeśli nic takiego sobie nie przypominasz, możesz mieć pewność, że w mięśniach toczy się stan zapalny. Objawia się on bólem, drętwieniem i wrażliwością na dotyk. Zadajesz sobie pytanie: od czego bolą mnie łydki? Do przyczyn mogą należeć:

  • grypa lub inne choroby z odczynem zapalnym,
  • zakwasy po długotrwałym i intensywnym treningu,
  • naciągnięcie mięśni łydki pojawiające się w wyniku gwałtownego wysiłku,
  • bóle wzrostowe.

W czasie infekcji wirusowych oraz innych zakażeń jednym z objawów jest właśnie ból mięśni. Do zespołu bólowego dołącza osłabienie, wysoka gorączka oraz uczucie ogólnego rozbicia. Największy problem sprawiają bóle w łydkach, które uniemożliwiają normalne chodzenie i są odczuwane nawet w stanie spoczynku. Jedynie opanowanie infekcji i wyleczenie stanu zapalnego powoduje, że dolegliwości mijają.

Bóle łydek wynikające z naciągnięcia mięśni oraz z zakwasów potreningowych są uznawane za najpowszechniejszy objaw przetrenowania. Zdarza się również, że naciągnięcie mięśni łydki następuje po niewłaściwym stanięciu lub wpadnięciu nogą w nierówność na drodze. Są to tzw. bóle pokontuzyjne pojawiające się niezależne od czasu wydarzenia się urazu.

Zobacz wideo Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Bóle wzrostowe to rodzaj dolegliwości występujących u dzieci w okresie dorastania. Mogą mieć silne lub łagodniejsze natężenie, ale mijają w momencie osiągnięcia ostatecznego wzrostu.

Dolegliwości bólowe będące następstwem stanu zapalnego są o wiele poważniejsze niż wynikające ze zwykłego urazu. To najczęściej stan chorobowy będący skutkiem zapalenia żył, pojawienia się żylaków lub silnego zastoju krwi w żyłach obwodowych. Ten rodzaj schorzenia należy leczyć, ponieważ zlekceważenie objawów może doprowadzić do przemieszczenia się skrzepów krwi z żył do płuc lub mózgu. W skrajnym przypadku bywa to przyczyną śmierci, a w lżejszych stanach może skończyć się amputacją kończyn. Na tego typu bóle łydek cierpią osoby z predyspozycją genetyczną do tworzenia się żylaków, osoby otyłe, pacjenci kardiologiczni, cukrzycy.

Co pomaga na rwący ból nóg?

Ból łydek może być ciągły i jednostajny, lekki, piekący lub rwący. W zależności od siły urazu lub intensywności zakwasów, może być bardziej bądź mniej dokuczliwy i w większym albo mniejszym stopniu ograniczać normalne poruszanie się. Jednak przy zbyt nasilonej dolegliwości często zmuszeni jesteśmy sięgnąć po środki uśmierzające niekomfortowe doznania. Co pomaga na rwący ból nóg? W takiej sytuacji uciekamy się zarówno do farmaceutyków, jak i do domowych sposobów na złagodzenie bólu.

Pierwszym krokiem w określeniu rodzaju kontuzji jest wykonanie USG z zalecenia lekarza. Badanie upewni nas, czy nie doszło do zastoju krwi w żyłach i nie rozwinęła się zakrzepica - groźna dla życia choroba żył. Po postawieniu diagnozy lekarz zaleci odpowiednie leczenie, co powinno zwalczyć bóle łydek wynikające ze stanu zapalnego.

Domowe sposoby na ból mięśni łydek

Gdy ból łydek nie jest spowodowany stanem chorobowym na tkliwe tkanki, można nałożyć żel przeciwbólowy, maść z arniką lub z wyciągiem z kasztanowca. Oprócz tego warto zastosować doraźne domowe sposoby na ból mięśni łydek. Poprawią one nasze samopoczucie i w pewnym stopniu uśmierzą uciążliwe doznania.

Domowe sposoby na ból łydek polegają na stosowaniu ciepłych kąpieli lub kompresów oraz nakładaniu plastrów przeciwbólowych. Tego rodzaju zalecenia dotyczą tylko i wyłącznie bólów łydek wynikających z zakwasów i urazów mechanicznych oraz bólów wzrostowych. Natomiast w przypadku bólów chorobowych należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Zobacz też: Ból nóg w spoczynku i po nocy: przyczyny i leczenie

Więcej o: