Ból nóg w spoczynku i po nocy: przyczyny i leczenie

Ból nóg w nocy jest dość częstą przypadłością dotykającą ludzi w każdym wieku. Sprawdź, co może być jego przyczyną i jak sobie z nim skutecznie radzić.

Ból nóg: najczęstsze przyczyny jego występowania?

Ból nóg to jedna z tych dolegliwości, która dotknąć może każdego człowieka. Jego przyczyny zwykle są prozaiczne, ale zdarza się, że są całkiem poważne i wówczas nie należy ich lekceważyć. Najczęściej dolegliwości bólowe w obrębie nóg spowodowane są ich przeciążeniem. W takim przypadku dyskomfort może trwać dość długo, ale problem zazwyczaj sam przechodzi. Wystarczy ciepła kąpiel, która rozluźni napięte mięśnie i zniweluje powstałe zakwasy. Zdarza się jednak, że ból nóg ma zdecydowanie poważniejsze przyczyny. Należą do nich m.in.:

  • zakrzepica żył głębokich - jest to schorzenie które najczęściej jest konsekwencją chorób układu krążenia, ale może także powstać w wyniku ciąży, przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, pozostawania przez dłuższy czas w stanie unieruchomienia 
  • artretyzm - to schorzenie spowodowane odkładaniem się moczanów w stawach, które przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów
  • rwa kulszowa - jest to bardzo bolesna przypadłość spowodowana przez ucisk krążka międzykręgowego na nerwy
  • zwyrodnienia kręgosłupa - najczęściej powstają w wyniku różnego rodzaju urazów, niewłaściwej postawy, ale też są konsekwencją starzenia się
  • miażdżyca - powoduje, że ukrwienie kończyn jest słabsze, często nogi są zmarznięte i obolałe

Zobacz też: Gdy puchną kostki u nóg - czy to problem z nerkami?

Ból nóg w nocy: jakie są jego przyczyny?

Nocne bóle nóg mogą mieć wiele przyczyny. Dolegliwość ta jest bardzo uciążliwa, gdyż uniemożliwia wypoczynek. Jakie są przyczyny bólu nóg w nocy? Przypadłość taka może być efektem zaburzeń elektrolitycznych. Zwłaszcza w trakcie upałów organizm traci wiele ważnych składników odżywczych, takich jak wapń, magnez czy potas, co przyczynia się do powstawania bolesnych skurczy łydek. Walczyć z tym można dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu i dostarczenie mu wskazanych substancji. Jeśli to nie pomoże, należy zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia bardziej poważnych schorzeń.

Ból nóg w spoczynku: jak sobie z nim radzić?

Ból nóg w spoczynku może oznaczać, że w naszym organizmie rozwinęła się poważna choroba. Nie wolno bagatelizować takiego objawu, gdyż może świadczyć o:

  • zespole niespokojnych nóg, czyli inaczej chorobie Ekboma, która objawia się nieprzyjemnymi odczuciami w momencie kiedy nogi pozostają w spoczynku. Może to być mrowienie, cierpnięcie lub inne przykre doznania. Dolegliwość łagodnieje w momencie gdy kończyny są w ruchu. Na rynku są dostępne środki lecznicze łagodzące objawy zespołu RLS.
  • żylakach - ich występowanie jest konsekwencją niewydolności żył; objawia się uczuciem ciężkości nóg, drętwieniem i bólem łydek; w leczeniu żylaków stosuje się wiele metod: od rajstop uciskowych, przez farmakoterapię aż po operacyjne lub laserowe usuwanie
  • niedoborze magnezu - duże braki magnezu powodują przewlekłe kurcze nóg i bóle, które pojawiają się zwłaszcza wieczorem i w nocy, kiedy pozostajemy przez dłuższy czas bez ruchu; w takim przypadku konieczne jest zbadanie poziomu magnezu i wdrożenie odpowiedniej suplementacji.
Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Ból nóg po nocy - skąd się bierze?

Wiele osób uskarża się także na silne bóle nóg po nocy. Uczucie to ma być zbliżone do tego, jakie odczuwa się po długim marszu. Taki stan może być również wynikiem występowania niewydolności żylnej (żylaków), ale też schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa. Jeśli stan ten utrzymuje się dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania w celu zdiagnozowania przyczyny występowania bólu. Nie powinno się lekceważyć takich sytuacji, gdyż wczesna diagnoza może nie tylko skutecznie wyeliminować objawy, ale także zahamować rozwój schorzenia.

Zobacz też: Ból nóg podczas chodzenia? Koniecznie zbadaj przepływy naczyniowe

Więcej o: