Ból nóg to jedna z tych dolegliwości, która dotknąć może każdego człowieka. Jego przyczyny zwykle są prozaiczne, ale zdarza się, że są całkiem poważne i wówczas nie należy ich lekceważyć. Najczęściej dolegliwości bólowe w obrębie nóg spowodowane są ich przeciążeniem. W takim przypadku dyskomfort może trwać dość długo, ale problem zazwyczaj sam przechodzi. Wystarczy ciepła kąpiel, która rozluźni napięte mięśnie i zniweluje powstałe zakwasy. Zdarza się jednak, że ból nóg ma zdecydowanie poważniejsze przyczyny. Należą do nich m.in.:
Zobacz też: Gdy puchną kostki u nóg - czy to problem z nerkami?
Nocne bóle nóg mogą mieć wiele przyczyny. Dolegliwość ta jest bardzo uciążliwa, gdyż uniemożliwia wypoczynek. Jakie są przyczyny bólu nóg w nocy? Przypadłość taka może być efektem zaburzeń elektrolitycznych. Zwłaszcza w trakcie upałów organizm traci wiele ważnych składników odżywczych, takich jak wapń, magnez czy potas, co przyczynia się do powstawania bolesnych skurczy łydek. Walczyć z tym można dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu i dostarczenie mu wskazanych substancji. Jeśli to nie pomoże, należy zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia bardziej poważnych schorzeń.
Ból nóg w spoczynku może oznaczać, że w naszym organizmie rozwinęła się poważna choroba. Nie wolno bagatelizować takiego objawu, gdyż może świadczyć o:
Wiele osób uskarża się także na silne bóle nóg po nocy. Uczucie to ma być zbliżone do tego, jakie odczuwa się po długim marszu. Taki stan może być również wynikiem występowania niewydolności żylnej (żylaków), ale też schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa. Jeśli stan ten utrzymuje się dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania w celu zdiagnozowania przyczyny występowania bólu. Nie powinno się lekceważyć takich sytuacji, gdyż wczesna diagnoza może nie tylko skutecznie wyeliminować objawy, ale także zahamować rozwój schorzenia.
Zobacz też: Ból nóg podczas chodzenia? Koniecznie zbadaj przepływy naczyniowe