Zakrzepica kończyn dolnych - co to za choroba? Jakie daje objawy i jak przebiega jej leczenie?

Zakrzepica kończyn dolnych to stan, w którym dochodzi do powstania zatoru w obszarze żył zaopatrujących nogi. Skrzeplina uniemożliwia prawidłowy odpływ krwi z obszaru położonego poniżej jej powstania. Co warte podkreślenia, zator może ulec oderwaniu i w ten sposób doprowadzić do wystąpienia zatorowości płucnej - stanu, który realnie zagraża życiu. Co to jest zakrzepica kończyn dolnych? Jakie daje objawy i jak przebiega leczenie choroby?

Przyczyny zakrzepicy żył kończyn dolnych

Zakrzepica kończyn dolnych jest wynikiem stanu zapalnego, będącego konsekwencją spowolnionego przepływu krwi. W konsekwencji, dochodzi do uszkodzenia śródbłonka i przylegania płytek krwi. W ten sposób powstaje skrzeplina. 

Zakrzepica żylna kończyn dolnych, czyli choroba zakrzepowo zatorowa, to schorzenie w przebiegu którego dochodzi do powstania blokującego żyłę zakrzepu krwi. Skrzepy mogą powstawać w dowolnej części układu żylnego, jednak w większości przypadków pojawiają się w obszarze kończyn dolnych. 

Główne przyczyny powstawania zatorów to:

  • zastój krwi w żyłach,
  • uszkodzenia naczyń krwionośnych,
  • zmiany w składzie krwi.

Oprócz tego istnieje szereg czynników, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia choroby:

  • wiek (powyżej 40 lat),
  • unieruchomienie kończyny,
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  • nowotwory złośliwe,
  • żylaki,
  • wcześniej przebyta choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (o charakterze wrodzonym albo nabytym),
  • niewydolność serca.

Oprócz tego, w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się kobiety w ciąży i w okresie połogu, osoby z długotrwale unieruchomioną kończyną, które przeszły urazy ortopedyczne, poddane rozległym zabiegom chirurgicznym, korzystające z terapii przeciwnowotworowej, korzystające z cewnika w dużych żyłach i kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą lub doustną antykoncepcję hormonalną. Poza tym, zwiększone ryzyko dotyczy także osób palących tytoń i zmagajacych się z otyłością. 

Zobacz wideo Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?

Objawy zakrzepicy kończyn dolnych. To powinno cię zaniepokoić

W wielu przypadkach, choroba nie daje żadnych niepokojących symptomów, zwłaszcza w początkowym stadium. Gdy postępuje, mogą pojawić się następujące objawy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych:

  • obrzęk w obszarze zmienionej chorobowo kończyny,
  • dolegliwości bólowe,
  • przeczulica w obszarze żyły, w której powstał zator. 

Jeżeli zakrzepica objęła żyły powierzchniowe, osoba chora może zauważyć zmianę zabarwienia skóry i bolesne stwardnienie, które przebiega wzdłuż zmienionego chorobowo naczynia krwionośnego.

Zakrzepica kończyn dolnych - leczenie

Wybór konkretnej metody leczenia jest uzależniony od zaawansowania choroby. W wielu przypadkach, terapia ma charakter zachowawczy. W ramach leczenia, pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, które hamują istniejące zmiany i przeciwdziałają powstawaniu nowych. Przez pierwsze 10 dni, osoba chora przyjmuje heparynę drobnocząsteczkową (zwykle podawaną w formie zastrzyków podskórnych). Podawane są też leki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Wskazane jest też noszenie specjalnych podkolanówek uciskowych (kompresoterapia). W przypadku nawrotu choroby, specjalista może zadecydować o wdrożeniu leczenia chirurgicznego.

Zobacz też: Zakrzepica żył głębokich. Jak wygląda leczenie? Czy pacjent może być aktywny fizycznie?

Więcej o: