Sposoby na stres - jak sobie radzić ze zdenerwowaniem?

Sposoby na stres w znacznej mierze uwarunkowane są indywidualnie. Stres wywiera destrukcyjny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Niestety, na co dzień nie sposób uniknąć tego stanu. Każdego dnia przydarzają się nam sytuacje, które wystawiają na próbę nasze nerwy. Warto więc znać uniwersalne, skuteczne metody radzenia sobie ze zdenerwowaniem.

Naturalne sposoby na stres. Poznaj je już teraz!

Sposoby na stres dla każdego człowieka mogą być nieco inne. Jedni preferują wysiłek fizyczny, inni skupienie uwagi na książce lub muzyce. Żyjesz w ciągłym stresie? Zatem powinieneś ograniczyć wszystkie czynniki, które go wywołują. Nie chodzi tu wyłącznie o unikanie stresujących sytuacji. Nie można zapomnieć, że do wzrostu napięcia nerwowego przyczyniają się niektóre używki. Jedną z nich jest kofeina. Ten naturalny stymulant pobudza układ nerwowy i przyczynia się do wzrostu stężenia hormonów stresu, w tym kortyzolu. Podobnie działa alkohol. W niewielkich dawkach, wykazuje działanie rozluźniające, ale w większych, zwiększa wytwarzanie głównego hormonu stresu. Często się denerwujesz? Ogranicz używki!

Bezsenność. Sposoby na dobry sen. Jak spać lepiej? Jak zasypiać? Dlaczego budzimy się w nocy?Bezsenność - jak sobie z nią radzić, a kiedy potrzebny jest pomoc specjalisty

Sposoby na stres i nerwy. Jak złgodzić lęk?

Pogłębiony i przyspieszony oddech, zwiększone napięcie mięśniowe, wzrost tętna i ciśnienia krwi, zwiększone wydzielanie tyroksyny, adrenaliny i kortyzolu - oto reakcje fizjologiczne, które zostają wyzwolone w sytuacji stresowej. W ten sposób, nasz organizm stara się zwiększyć swoją wydolność i wyostrzyć wszystkie zmysły. Można powiedzieć, że mamy tu do czynienia z odpowiedzią, która ma zwiększyć nasze szanse przeżycia w ekstremalnej sytuacji. Rzecz w tym, że na co dzień, za uczucie stresu nie odpowiada widmo zbliżającej się katastrofy, a znacznie bardziej błahe przyczyny. Jest ich jednak tak dużo, że łatwo o wkroczenie w fazę stresu przewlekłego, który jest bardzo niebezpiecznym stanem. Sposoby na stres i nerwy pomogą zniwelować napięcie i lęk.

Zobacz wideo Joga. 5 ćwiczeń, które pomogą walczyć ze stresem

Do złagodzenia fizjologicznych skutków stresu przyczynia się zdrowa, zrównoważona dieta. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć produktów obfitujących w magnez (stres doprowadza do obniżenia poziomu tego mikroskładnika) i witaminy z grupy B, które wspomagają funkcję układu nerwowego. Inne ważne składniki diety antystresowej to:

  • potas
  • witamina C,
  • cynk,
  • kwasy omega-3.

Domowe sposoby na stres przed egzaminem i nie tylko

Wysoką skuteczność w łagodzeniu stresu wykazują ziołowe herbaty o działaniu uspokajającym. Szczególnie przydatne zioła to:

  • melisa,
  • korzeń kozłka lekarskiego,
  • dziurawiec,
  • chmiel,
  • różeniec górski,
  • męczennica

Uspokajająco może zadziałać także relaksująca kąpiel. Do ciepłej wody dodaj sól Epsom, która łagodzi napięcie i stany lękowe. Możesz też użyć olejku lawendowego, który wykazuje działanie odprężające.

W stanach silnego stresu, warto oderwać swoje myśli od wywołującego go czynnika. Włącz ulubioną płytę, oddaj się swojemu hobby, sięgnij po ciekawą książkę. Pomocna okaże się też medytacja i/lub joga.

Floating to forma relaksu, która polecana jest osobom na co dzień zmagającym się z dużym stresem.Floating - czym jest i jakie niesie korzyści dla organizmu?

W rozładowaniu napięcia, pomocna okaże się też aktywność fizyczna. Ruch wspomaga krążenie krwi i w ten sposób usuwa z organizmu substancje, które powstały w reakcji na stres. Aktywność pobudza produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Idź na spacer, wybierz się na rowerową przejażdżkę lub pobiegaj. Opcji jest nieskończenie wiele.

Zobacz też: Nocne podjadanie - czym to skutkuje, jak sobie z tym radzić

Więcej o: