Sposoby na stres dla każdego człowieka mogą być nieco inne. Jedni preferują wysiłek fizyczny, inni skupienie uwagi na książce lub muzyce. Żyjesz w ciągłym stresie? Zatem powinieneś ograniczyć wszystkie czynniki, które go wywołują. Nie chodzi tu wyłącznie o unikanie stresujących sytuacji. Nie można zapomnieć, że do wzrostu napięcia nerwowego przyczyniają się niektóre używki. Jedną z nich jest kofeina. Ten naturalny stymulant pobudza układ nerwowy i przyczynia się do wzrostu stężenia hormonów stresu, w tym kortyzolu. Podobnie działa alkohol. W niewielkich dawkach, wykazuje działanie rozluźniające, ale w większych, zwiększa wytwarzanie głównego hormonu stresu. Często się denerwujesz? Ogranicz używki!
Pogłębiony i przyspieszony oddech, zwiększone napięcie mięśniowe, wzrost tętna i ciśnienia krwi, zwiększone wydzielanie tyroksyny, adrenaliny i kortyzolu - oto reakcje fizjologiczne, które zostają wyzwolone w sytuacji stresowej. W ten sposób, nasz organizm stara się zwiększyć swoją wydolność i wyostrzyć wszystkie zmysły. Można powiedzieć, że mamy tu do czynienia z odpowiedzią, która ma zwiększyć nasze szanse przeżycia w ekstremalnej sytuacji. Rzecz w tym, że na co dzień, za uczucie stresu nie odpowiada widmo zbliżającej się katastrofy, a znacznie bardziej błahe przyczyny. Jest ich jednak tak dużo, że łatwo o wkroczenie w fazę stresu przewlekłego, który jest bardzo niebezpiecznym stanem. Sposoby na stres i nerwy pomogą zniwelować napięcie i lęk.
Do złagodzenia fizjologicznych skutków stresu przyczynia się zdrowa, zrównoważona dieta. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć produktów obfitujących w magnez (stres doprowadza do obniżenia poziomu tego mikroskładnika) i witaminy z grupy B, które wspomagają funkcję układu nerwowego. Inne ważne składniki diety antystresowej to:
Wysoką skuteczność w łagodzeniu stresu wykazują ziołowe herbaty o działaniu uspokajającym. Szczególnie przydatne zioła to:
Uspokajająco może zadziałać także relaksująca kąpiel. Do ciepłej wody dodaj sól Epsom, która łagodzi napięcie i stany lękowe. Możesz też użyć olejku lawendowego, który wykazuje działanie odprężające.
W stanach silnego stresu, warto oderwać swoje myśli od wywołującego go czynnika. Włącz ulubioną płytę, oddaj się swojemu hobby, sięgnij po ciekawą książkę. Pomocna okaże się też medytacja i/lub joga.
W rozładowaniu napięcia, pomocna okaże się też aktywność fizyczna. Ruch wspomaga krążenie krwi i w ten sposób usuwa z organizmu substancje, które powstały w reakcji na stres. Aktywność pobudza produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Idź na spacer, wybierz się na rowerową przejażdżkę lub pobiegaj. Opcji jest nieskończenie wiele.
Zobacz też: Nocne podjadanie - czym to skutkuje, jak sobie z tym radzić