Lawenda - pomaga nie tylko w zasypianiu, Jak przygotować i stosować relaksujący napar

Lawenda łagodzi ból, problemy skórne, wspomaga leczenie infekcji. Dzięki związkom aromatycznym jest nieoceniona w łagodzeniu stanów lękowych, bezsenności. Na co jeszcze pomaga lawenda, jak ją przygotować i stosować?
Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Lawenda to nie tylko roślina o ujmującej urodzie i zapachu, ale również źródło cennych składników o szerokim zastosowaniu. Lawenda używana jest w celach leczniczych, w przemyśle perfumeryjnym,  w kuchni. Doskonale sprawdza się jako środek odstraszający insekty. Występuje w formie olejku, naparu, nalewek, przypraw, można ją również spożywać na surowo.

Kwiaty lawendy zawierają dużą ilość garbników (ok. 12%), kumaryny, kwasów organicznych, soli mineralnych, fitosteroli, triterpenów, antocyjanów. Najcenniejszy jednak jest eteryczny olejek lawendowy, w którego skład wchodzą substancje bardzo o wszechstronnych właściwościach zdrowotnych. Są to przede wszystkim związki mineralne, linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol, garbniki, cukry.  

Olejek lawendowy jest polecany na problemy ze strony układu pokarmowego. Wspomaga procesy trawienne, reguluje pracę jelit oraz pomaga w przypadku kłopotliwych wzdęć i kolek. Regularne picie naparu z lawendy może pomóc w pozbyciu się bólów brzucha związanych z problemami trawiennymi. Lawenda ma również właściwości przeciwbólowe. Nacieranie olejkiem lawendowym miejsc zmian reumatycznych przynosi ulgę w bólu.

Olejek lawendowy na problemy skórne, sińce: Cyneol, geraniol, limonen, sabinen - to substancje, które pomagają leczenie zmian skórnych, gojeniu ran. Duża zawartość tanin, które mają właściwości ściągające przyspiesza leczenie oparzeń i otarć. Natomiast napar z lawendy wspomaga wchłanianie się krwiaków i siniaków.

Olejek lawendowy łagodzi problemy związane z układem oddechowym. Inhalacje z użyciem olejku lawendowego przynoszą ulgę w zapaleniu górnych dróg oddechowych, przy uporczywym kaszlu i katarze, a także przy problemach z zatokami. Napar z kwiatów lawendy przydaje się jesienią i zimą podczas przeziębień. Działa napotnie i rozgrzewająco.

Lawenda - na dobry sen, wyciszenie 

Napar z lawendy działa uspokajająco i relaksująco. Już w średniowieczu wodę lawendową stosowano jako środek uspokajający. Napar lawendowy zaleca się w przypadku bezsenności, przewlekłego stresu, stanów lękowych i uczuciu niepokoju, stanów nerwicowych. Napar z lawendy łagodzi napięcie przedmiesiączkowe, zmniejsza uciążliwe objawy menopauzy.

Jak zrobić napar z lawendy? 1g kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i parzymy przez około 15 minut. Napar można pić trzy razy dziennie lub tylko przed snem. Z lawendy można przygotować również nalewkę alkoholową w proporcjach 1:3 i zażywać ją 2-3 razy dziennie po łyżce.

Jak zrobić nalewkę z lawendy: Na dnie słoika należy ułożyć plastry trzech cytryn, wsypać siedem łyżek suszonych kwiatów lawendy, zalać litrem wódki (40 proc.), odstawić w ciemne miejsce. Po dwóch tygodnia należy dodać czterysta gramów naturalnego miodu i przechowywać w ciemnym miejscu przez kolejny tydzień. Następnie miksturę należy przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna leżakować jeszcze miesiąc.

W celach relaksujących zaleca się również palenie świec o zapachu lawendy. Wystarczy w płóciennym woreczku zamknąć kilkanaście łodyg suszonej rośliny i włożyć ją w róg poszewki poduszki. Zapach pomoże się odprężyć i wspomoże szybsze zaśnięcie.

Lawenda znana od wieków 

Lawenda wąskolistna to jedna z najpopularniejszych odmian tego krzewu. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego słowa lavo (lavare), oznaczającemu myć/kąpać się. Starożytni Grecy i Rzymianie używali kwiatów lawendy do kąpieli. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, prawdopodobnie z południa Hiszpanii. Szybko rozprzestrzeniła się we Włoszech, Francji, Portugalii. Dziś występuje niemal we wszystkich krajach Europy.

Lawenda jest krzewem, który osiąga wysokość od 50 do 90 centymetrów, kwitnie od czerwca do początków września. Kwiaty mają intensywny purpurowoliliowy odcień i zniewalający zapach. Lawendę zbiera się na przełomie lipca i sierpnia, gdy kwiaty są jeszcze w pączkach, następnie suszy się je w zacienionym i przewiewnym miejscu w temperaturze poniżej 35°C. Lawendę przechowuje się w szczelnie zamkniętym opakowaniu w suchym i ciemnym miejscu.

Lawenda jest łatwa w uprawie zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. 

Więcej o: