Floating - czym jest i jakie niesie korzyści dla organizmu? Czy na pewno jest bezpieczny?

Floating to forma relaksu, z której korzysta coraz więcej ludzi, szczególnie tych, którym dokucza stres, zmęczenie i ból kręgosłupa. Czym tak naprawdę jest floating i jak się do niego przygotować? Czy jest to w 100% bezpieczna forma odpoczynku?

Floating: co to jest?

Floating: czym jest? Jakie niesie za sobą korzyści? Jak wygląda proces? To pytania, które padają najczęściej wśród osób, które pierwszy raz stykają się z tym pojęciem. Floating to inaczej Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej. Taką formę relaksu można również nazwać terapią R.E.S.T. Podczas sesji floatingu korzystający z niej wchodzi do kapsuły floatingowej (lub inaczej kapsuły odpływowej), która wypełniona jest roztworem wody z solą EPSOM (siarczan magnezu). Wysokie stężenie soli EPSOM powoduje, że człowiek unosi się na wodzie i nie działa na niego siła przyciągania ziemskiego. Co najważniejsze, osoba uczestnicząca w sesji floatingu nie odczuwa około 90% bodźców zewnętrznych: nic nie widzi ani nic nie słyszy, ponieważ jest to kapsuła dźwiękoszczelna. Woda znajdująca się w kapsule ma około 35°C. Temperatura wody zbliżona do temperatury ciała człowieka co sprawia, że podczas sesji ma się wrażenie "rozpływania się w wodzie". Osoba nie czuje swojego ciężaru. Sesja floatingu wpływa na pacjenta relaksująco i pozwala wyzwolić go od wszystkich bodźców.

Należy jednak wziąć także pod uwagę pewne zagrożenia wynikające z "odcięcia się od bodźców". Jak wskazują naukowcy, zbyt długie pozbawianie ludzkiego mózgu sygnałów zewnętrznych może prowadzić do poważnych problemów i zaburzeń psychicznych. Odnotowano m.in. przypadki:

Ponadto sugeruje się, że deprywacja sensoryczna może doprowadzić do depresji lub skutkować zachowaniami aspołecznymi. 

Floating: czym jest deprywacja sensoryczna?

Floating to nietypowa forma relaksu, podczas której pacjent dąży do stanu deprywacji sensorycznej. Czym jednak deprywacja sensoryczna? Jest to ograniczenie jak największej ilości bodźców docierających do pacjenta, aby odciążyć układ nerwowy. Sprawia to, że mózg przechodzi w stan rozluźnienia. Taka forma relaksu działa na człowieka nietypowo, przez co zwiększa się popularność miejsc oferujących floating. Sesja może trwać od 45 minut do nawet 100 minut.

Klaustrofobia a floating. Jak się przygotować?

Najczęstszą bolączką osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z floatingu jest obawa o zatrzaśnięcie się w kapsule. Sama klaustrofobia też jest czynnikiem, który odpycha od tego rodzaju formy relaksu. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest kilka rodzajów kapsuł floatingowych, a wnętrze każdej z nich jest przestronne. Ponadto podczas sesji można zostawić uchylone drzwiczki lub zapalone światło - wszystko to zależy od poczucia komfortu i bezpieczeństwa konkretnej osoby. Istnieje również opcja, aby wybrać się na sesję z drugą osobą - istnieje floating dla dwojga.

Zobacz wideo Zafunduj sobie odrobinę relaksu. Przygotuj odżywczą maskę do kąpieli i ciesz się nieziemsko gładką skórą

Floating: jak się przygotować?

Wiele osób nie wie wybierając się na floating, jak się przygotować. Idąc na wizytę, powinniśmy zabrać ze sobą strój kąpielowy (choć niektóre centra relaksu nie podają dokładnych informacji co do wyposażenia, jakie powinniśmy zabrać ze sobą). Niektóre miejsca dają do dyspozycji swoich klientów ręczniki i kosmetyki do umycia się. Warto również zabrać ze sobą klapki. Co gdy idziecie we dwoje? Floating dla dwojga nie wymaga innego wyposażenia niż dla pojedynczej osoby. Wszystko, co potrzebne dostaniecie w salonie (oprócz stroju kąpielowego i klapków).

Floating a depilacja

Wybierając się na sesje floatingu warto mieć kilka rzeczy na uwadze. Przede wszystkim należy odczekać co najmniej dwa dni po depilacji. Woda w kapsule zawiera dużo soli EPSOM, która, mimo że wykazuje bardzo korzystne działanie na skórę, to jednak może doprowadzić do zaostrzenia podrażnienia spowodowanego depilacją i może wywołać nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Floating. Czego nie powinno się robić w kapsule?

Będąc w kapsule floatingowej powinno wystrzegać się kilku czynności. Przede wszystkim należy uważać, żeby woda nie dostała się do oczu - może to być powodem nieprzyjemnego pieczenia oczu. Nie powinno się również kłaść na brzuchu i zanurzać głowy w wodzie. Wysokie stężenie soli EPSOM w wodzie powoduje, że całe ciało się unosi, a dla zwiększenia komfortu możesz poprosić o specjalną poduszkę.

Zobacz też: Jak szybko zasnąć? Poznaj techniki relaksacyjne i sposoby na szybkie zasypianie

Więcej o: