Obiniżona temperatura ciała. Czy jest powodem do niepokoju?

Obniżona temperatura to raczej rzadko spotykana sytuacja, zwłaszcza w czasie infekcji. Większości z nas, wszelkie stany chorobowe nasuwają skojarzenia z podwyższoną ciepłotą ciała. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach może wystąpić obniżona temperatura. Taki stan często jest spowodowany czynnikami środowiskowymi. Co oznacza obniżona temperatura ciała?

Obniżona temperatura: najczęstsze przyczyny

Obniżona temperatura to stan dość rzadko spotykany. Orientacyjny zakres prawidłowej temperatury ciała mieści się w przedziale między 36,4-37,0 stopni Celsjusza. Orientacyjny, bo należy wiedzieć, że normy różnią się w zależności od miejsca wykonywania pomiaru. O ile występowanie gorączki jednoznacznie kojarzy nam się ze stanem chorobowym, to gdy termometr wskaże zbyt niską temperaturę, często ignorujemy tę informację. W wielu przypadkach, takie wskazanie ma charakter rzekomy i jest efektem niewłaściwego przylegania końcówki urządzenia pomiarowego do ciała lub zbyt krótkiego pomiaru. W takiej sytuacji, warto powtórzyć badanie. Jeżeli błąd zostanie wykluczony, a taki stan będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Drugą najczęstszą przyczyną obniżonej temperatury, zaraz po błędach pomiarowych, jest oddziaływanie czynników środowiskowych. Długotrwałe przebywanie w zimnym otoczeniu i noszenie przemoczonej odzieży może wychłodzić ciało, co będzie wyraźnie widoczne na wskazaniach termometru. W takiej sytuacji, mówimy o stanie przejściowym, a temperatura wróci do normy po przerwaniu ekspozycji na zimno. 

Zdarza się jednak, że ten nietypowy objaw wskazuje na poważne schorzenie. Należą do nich:

Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Do obniżenia temperatury mogą przyczynić się też choroby neurologiczne, które wpływają na czynność podwzgórza:

  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby nowotworowe ośrodkowego układu nerwowego,
  • choroba Parkinsona,
  • udar mózgu.

Inne możliwe przyczyny to krwawienie wewnątrzczaszkowe i uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Zdarza się, że obniżona temperatura pojawia się w przebiegu zwykłego przeziębienia. W tym przypadku, taki stan najczęściej spowodowany jest odwodnieniem. Warto jednak zasięgnąć konsultacji lekarskiej, bo niektóre objawy przeziębienia są zbieżne z COVID-19. Wśród głównych objawów choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 wymienia się wysoką gorączkę. Trzeba jednak wiedzieć, że obniżona temperatura przy koronawirusie występuje także dość często. W niektórych przypadkach, taki objaw pojawia się też u ozdrowieńców. 

Obniżona temperatura u dziecka. O czym świadczy?

Szczególny niepokój powinna wzbudzać obniżona temperatura ciała u dziecka. W przypadku najmłodszych, niepokojące wskazanie termometru może wynikać z niepełnego wykształcenia mechanizmów termoregulacji. Trzeba jednak wiedzieć, że taki objaw towarzyszy poważnym infekcjom, w tym także sepsie. Jeżeli taki stan utrzymuje się, a wychłodzenie ciała zostało wykluczone, należy niezwłocznie udać się z malcem do pediatry.

Zobacz też: Stan podgorączkowy. Jak rozpoznać i jak postępować?

Więcej o: