Gorączka po szczepieniu. Czy podwyższona temperatura po szczepieniu jest powodem do niepokoju?

Gorączka po szczepieniu jest często występującym objawem poszczepiennym, którego pojawienie się jest kwestią indywidualną. Jest to naturalna reakcja układu immunologicznego człowieka na antygen wprowadzony do organizmu podczas szczepienia. Dlatego nie powinna ona stanowić powodów do zmartwień. U kogo i kiedy może wystąpić gorączka po szczepieniu?

Gorączka u niemowlaka po szczepieniu. Jak ją przetrwać?

Gorączka po szczepieniu pojawia się stosunkowo dość często. W celu ochrony dzieci przed określonymi chorobami zakaźnymi zaleca się stosowanie szczepień, które przyczyniają się do powstawania przeciwciał danej choroby. Szczepionka często niesie za sobą różne reakcje organizmu, które mogą stanowić zmartwienie rodziców i opiekunów. Jednym z najczęściej występujących objawów jest gorączka po szczepieniu. Często lekarze twierdzą, iż gorączka u niemowlaka po szczepieniu jest pożądaną reakcją organizmu. Jest to oznaka reakcji organizmu na podaną szczepionkę, a co za tym idzie - budowania oczekiwanej odporności. W przypadku wystąpienia gorączki poszczepiennej zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych w postaci syropów bądź czopków. Ważne jest, aby niemowlę dużo piło, gdyż długie gorączkowanie prowadzi do utraty wody i w efekcie odwodnienia. Gorączkującemu dziecku ulgę mogą przynieść również chłodne okłady.

Gorączka po szczepieniu: jak długo trwa u dzieci?

Naturalną reakcją organizmu na wprowadzone antygeny jest występująca gorączka po szczepieniu. Jak długo trwa, zależne jest od konkretnego organizmu. Podwyższona temperatura ciała dziecka pojawia się zazwyczaj w ciągu pierwszej doby po szczepieniu i może utrzymywać się kilka dni. Objawy poszczepienne powinny minąć po trzech dniach, natomiast jeżeli gorączka po szczepieniu utrzymuje się dłużej i jest zbyt wysoka lub występują inne niepokojące reakcje, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem oraz przestrzegać jego zaleceń. Konieczne jest również monitorowanie temperatury ciała oraz systematyczne kontrolowanie czasu występowania gorączki.

Ile trwa gorączka po szczepieniu u dorosłych?

Objawy poszczepienne dotykają również dorosłych. Przyczynia się do częstej rezygnacji ze szczepień. Każdy organizm jest inny, dlatego też występowanie objawów poszczepiennych jest również kwestią indywidualną. Stąd też nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: "Ile trwa gorączka po szczepieniu?". Zakłada się, że trwa zazwyczaj tyle samo co u dzieci - od jednego do trzech dni. W przypadku, gdy gorączka po szczepieniu nie minęła po trzech dniach, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, gdyż zbyt długo utrzymująca się podwyższona temperatura ciała może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Zobacz wideo Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?

Ile trwa gorączka po szczepieniu MMR?

Pomimo iż szczepienie MMR jest obowiązkowe w Polsce, nie wszyscy rodzice zgadzają się na poddanie mu swoich dzieci. Natomiast rodzice decydujący się na szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce często zastanawiają się, jakie objawy poszczepienne najczęściej występują u dzieci oraz ile trwa gorączka po szczepieniu MMR. Gorączka pojawia się zazwyczaj między szóstym a dwunastym dniem po szczepieniu i najczęściej utrzymuje się do dwóch dni. Gorączka po szczepieniu w tym przypadku może mieć skutki uboczne - najczęściej są to drgawki.

Gorączka po szczepieniu: po jakim czasie się pojawia?

Wiemy już, iż najczęstszym objawem występującym wśród osób zaszczepionych jest pojawiająca się gorączka po szczepieniu. Po jakim czasie zaczyna doskwierać uzależnione jest od kilku czynników m.in. organizmu, rodzaju i typu szczepionki. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego wystąpi podwyższona temperatura, gdyż każdy organizm inaczej reaguje.

Gorączka po szczepieniu na ospę: czy to jedna obawa?

Szczepienie na ospę jest szczepieniem, które zazwyczaj jest dobrze tolerowane przez osoby w różnym wieku. Jednakże, jak każda szczepionka może wywoływać niepożądane reakcje. Gorączka po szczepieniu na ospę to nie jedyne zmartwienie. Do powikłań zalicza się m.in.:

  • wysypkę,
  • wahania nastroju
  • drgawki. 

Warto jednak nadmienić, iż gorączka po szczepieniu na ospę występuje zaledwie u 10-15% osób zaszczepionych.

Brak gorączki po szczepieniu: czy jest to możliwe?

Częstym oraz naturalnym objawem poszczepiennym jest pojawiająca się gorączka, która utrzymuje się przez kilka dni. Jednak co w sytuacji, gdy nie ma gorączki? Czy to znaczy, że szczepionka nie zadziała w naszym organizmie? Nic bardziej mylnego. Brak gorączki po szczepieniu nie oznacza, że nie zaszła w  organizmie odpowiedź immunologiczna. 

Zobacz też: Wirus ospy wietrznej zostaje w organizmie na zawsze. To ryzyko, którego można uniknąć

Więcej o: