Temperatura ciała to jeden z podstawowych, ale też najważniejszych parametrów życiowych, który badany jest w pierwszej kolejności, gdy stan naszego zdrowia ulegnie pogorszeniu. Standardowo temperatura ciała u zdrowego człowieka powinna oscylować wokół wartości 36,6°C. Istnieją odstępstwa od tej reguły - są osoby, które zawsze mają nieco podwyższoną lub obniżoną temperaturę i nie przeszkadza to w ich funkcjonowaniu. Niemniej jednak w przypadku, gdy organizm zaatakuje infekcja lub inna choroba wpływająca na ciepłotę organizmu, gołym okiem da się zauważyć, że temperatura ciała nie jest właściwa. W takiej sytuacji monitorowanie gorączki jest koniecznością.
Na rynku mamy całą gamę sprzętów, które umożliwiają szybki i wiarygodny pomiar temperatury. Podstawowym narzędziem, które każdy powinien mieć w domu jest szklany termometr (niegdyś rtęciowy, obecnie wypełniony inną, bezpieczną substancją np. alkoholem). Wystarczy go umieścić w miejscu pomiaru i odczekać około 3 minut, aby uzyskać wynik pomiaru. Niemal każdy z nas wie jak mierzyć temperaturę pod pachą szklanym termometrem. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup termometru bezdotykowego, który jest zdecydowanie bardziej higieniczny, a przy tym wynik pomiaru uzyskujemy w ciągu zaledwie kilku sekund. Jak poprawnie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Otóż kluczem do uzyskania prawidłowej wartości pomiaru jest postępowanie zgodnie z instrukcją producenta. W niej szczegółowo określone jest miejsce, w które mamy kierować wiązkę emitowaną przez termometr, a także odległość jaką należy zachować między urządzeniem a głową. Jest to niezwykle istotne, gdyż wykonywanie pomiaru bez uwzględnienia instrukcji grozi otrzymaniem przekłamanego wyniku, co zwłaszcza w przypadku małych dzieci może być niezwykle groźne.
Zabierając się do mierzenia temperatury ciała należy pamiętać o tym, że uzyskany wynik różnić się będzie w zależności od miejsca wykonania pomiaru (jama ustna, ucho czy odbyt) jak i wieku pacjenta (inna będzie u niemowląt, dzieci a inna u starszych).
Popularną metodą pomiaru temperatury jest zmierzenie jej w jamie ustnej. Norma dla takiego pomiaru wynosi między 36,1 do 37,5°C. Jak mierzyć temperaturę w ustach? Należy umieścić termometr szklany głęboko pod językiem i zamknąć usta uważając, by nie skruszyć przedmiotu zębami. Nim przystąpimy do pomiaru należy zdezynfekować termometr i powtórzyć tą czynność po użyciu.
U niemowląt można zastosować dostępne na rynku termometry w formie smoczka - wynik uzyskujemy na ekranie widocznym na przedniej części smoczka.
Wiele osób praktykuje wykonywanie pomiaru temperatury w uchu. Jak mierzyć temperaturę w uchu? Do tego celu nadają się specjalne termometry elektroniczne douszne, które dzięki emitowanej wiązce podczerwieni mierzą ciepłotę błony bębenkowej. Wystarczy kilka sekund by uzyskać wynik. Pomiar należy wykonać zgodnie z instrukcją producenta, biorąc pod uwagę że norma w przypadku pomiaru w uchu wynosi 37,6°C.
Temperaturę pod pachą mierzymy podobnie jak w przypadku pomiaru w ustach termometrem szklanym. Aby uzyskać poprawny wynik należy go umieścić pod pachą tak aby końcówka ściśle przylegała do skóry i przez cały czas pomiaru mocno dociskamy go do tułowia. Czas potrzebny na uzyskanie wyniku jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku termometrów bezdotykowych, jednak wiele osób twierdzi, że jest on zdecydowanie bardziej wiarygodny. Zakres prawidłowych temperatur pod pachą waha się od 35,5-37°C.
To zdecydowanie najrzadziej wykorzystywany sposób wykonywania pomiarów, jednak ciągle są sytuacje kiedy trzeba go wykorzystać. Jak mierzyć temperaturę w odbycie? Po pierwsze termometr przed wykonaniem pomiaru należy zdezynfekować, a następnie na końcówkę nanieść odrobinę żelu, który złagodzi dyskomfort związany z wprowadzeniem przedmiotu do odbytu. Należy pamiętać, że nie powinno się go wsuwać dalej niż do połowy długości. Prawidłowa wartość temperatury w odbycie wynosi dokładnie 37,6°C, a czas pomiaru nie powinien przekraczać 2 minut.
Zobacz też: Drgawki gorączkowe - objawy, diagnostyka, zapobieganie