Jak mierzyć temperaturę? Zasady, o których musisz pamiętać, aby uzyskać wiarygodny pomiar

Temperatura ciała u zdrowego człowieka powinna wynosić dokładnie 36,6 stopni Celsjusza. Monitorowanie tego parametru jest bardzo ważne podczas choroby. Jak poprawnie mierzyć temperaturę ciała, aby uzyskać wiarygodny wynik? Wszystko zależy od sprzętu jakim dysponujemy oraz od wybranego miejsca pomiaru. Zapewnie wiesz jak mierzyć temperaturę pod pachą, ale czy znasz inne metody? Zobacz, o czym musisz pamiętać.

Temperatura ciała. Dlaczego jest to ważny parametr?

Temperatura ciała to jeden z podstawowych, ale też najważniejszych parametrów życiowych, który badany jest w pierwszej kolejności, gdy stan naszego zdrowia ulegnie pogorszeniu. Standardowo temperatura ciała u zdrowego człowieka powinna oscylować wokół wartości 36,6°C. Istnieją odstępstwa od tej reguły - są osoby, które zawsze mają nieco podwyższoną lub obniżoną temperaturę i nie przeszkadza to w ich funkcjonowaniu. Niemniej jednak w przypadku, gdy organizm zaatakuje infekcja lub inna choroba wpływająca na ciepłotę organizmu, gołym okiem da się zauważyć, że temperatura ciała nie jest właściwa. W takiej sytuacji monitorowanie gorączki jest koniecznością.

Jak poprawnie mierzyć temperaturę?

Na rynku mamy całą gamę sprzętów, które umożliwiają szybki i wiarygodny pomiar temperatury. Podstawowym narzędziem, które każdy powinien mieć w domu jest szklany termometr (niegdyś rtęciowy, obecnie wypełniony inną, bezpieczną substancją np. alkoholem). Wystarczy go umieścić w miejscu pomiaru i odczekać około 3 minut, aby uzyskać wynik pomiaru. Niemal każdy z nas wie jak mierzyć temperaturę pod pachą szklanym termometrem. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup termometru bezdotykowego, który jest zdecydowanie bardziej higieniczny, a przy tym wynik pomiaru uzyskujemy w ciągu zaledwie kilku sekund. Jak poprawnie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Otóż kluczem do uzyskania prawidłowej wartości pomiaru jest postępowanie zgodnie z instrukcją producenta. W niej szczegółowo określone jest miejsce, w które mamy kierować wiązkę emitowaną przez termometr, a także odległość jaką należy zachować między urządzeniem a głową. Jest to niezwykle istotne, gdyż wykonywanie pomiaru bez uwzględnienia instrukcji grozi otrzymaniem przekłamanego wyniku, co zwłaszcza w przypadku małych dzieci może być niezwykle groźne. 

Jak mierzyć temperaturę w ustach?

Zabierając się do mierzenia temperatury ciała należy pamiętać o tym, że uzyskany wynik różnić się będzie w zależności od miejsca wykonania pomiaru (jama ustna, ucho czy odbyt) jak i wieku pacjenta (inna będzie u niemowląt, dzieci a inna u starszych). 

Popularną metodą pomiaru temperatury jest zmierzenie jej w jamie ustnej. Norma dla takiego pomiaru wynosi między 36,1 do 37,5°C. Jak mierzyć temperaturę w ustach? Należy umieścić termometr szklany głęboko pod językiem i zamknąć usta uważając, by nie skruszyć przedmiotu zębami. Nim przystąpimy do pomiaru należy zdezynfekować termometr i powtórzyć tą czynność po użyciu. 

U niemowląt można zastosować dostępne na rynku termometry w formie smoczka - wynik uzyskujemy na ekranie widocznym na przedniej części smoczka. 

Jak mierzyć temperaturę w uchu?

Wiele osób praktykuje wykonywanie pomiaru temperatury w uchu. Jak mierzyć temperaturę w uchu?  Do tego celu nadają się specjalne termometry elektroniczne douszne, które dzięki emitowanej wiązce podczerwieni mierzą ciepłotę błony bębenkowej. Wystarczy kilka sekund by uzyskać wynik. Pomiar należy wykonać zgodnie z instrukcją producenta, biorąc pod uwagę że norma w przypadku pomiaru w uchu wynosi 37,6°C.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Jak mierzyć temperaturę pod pachą?

Temperaturę pod pachą mierzymy podobnie jak w przypadku pomiaru w ustach termometrem szklanym. Aby uzyskać poprawny wynik należy go umieścić pod pachą tak aby końcówka ściśle przylegała do skóry i przez cały czas pomiaru mocno dociskamy go do tułowia. Czas potrzebny na uzyskanie wyniku jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku termometrów bezdotykowych, jednak wiele osób twierdzi, że jest on zdecydowanie bardziej wiarygodny. Zakres prawidłowych temperatur pod pachą waha się od 35,5-37°C. 

Jak mierzyć temperaturę w odbycie?

To zdecydowanie najrzadziej wykorzystywany sposób wykonywania pomiarów, jednak ciągle są sytuacje kiedy trzeba go wykorzystać. Jak mierzyć temperaturę w odbycie? Po pierwsze termometr przed wykonaniem pomiaru należy zdezynfekować, a następnie na końcówkę nanieść odrobinę żelu, który złagodzi dyskomfort związany z wprowadzeniem przedmiotu do odbytu. Należy pamiętać, że nie powinno się go wsuwać dalej niż do połowy długości. Prawidłowa wartość temperatury w odbycie wynosi dokładnie 37,6°C, a czas pomiaru nie powinien przekraczać 2 minut. 

Zobacz też: Drgawki gorączkowe - objawy, diagnostyka, zapobieganie

Więcej o: