PH moczu jest bardzo ważnym czynnikiem, który pozwala lekarzom zbadać stan kwasowo-zasadowy w organizmie człowieka. Być może nie każdemu mówi to zbyt wiele, ale w dużym skrócie chodzi o wykrycie ubytków różnych witamin, minerałów, a nawet wychwycenie objawów różnych problemów i chorób, głównie na gruncie płciowo-moczowym. Można powiedzieć, że odpowiedni odczyn, który zostanie wykazany po przeprowadzeniu analizy, w dużym stopniu odnosi się do ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego zaleca się robienie takiego badania minimum raz do roku. Przy samym badaniu zwraca się uwagę na między innymi takie czynniki, jak:
Co ciekawe, istnieje pewien sposób na uniknięcie badań laboratoryjnych i wykonanie czegoś podobnego w domu. W tym celu można nabyć specjalne paski do badania pH moczu. Sposób ten, co prawda wykaże odpowiednie wartości w skali kwasowo-zasadowej, ale oprócz tego nie dowiemy się o tym nic więcej. Dlatego z całą pewnością lepiej jest wykonać zwykłe badania w celu uniknięcia niepotrzebnych problemów.
Poziom pH moczu określa się w skali kwasowości-zasadowości, która obejmuje stopnie od 0 do 14. Brak odpowiednich minerałów czy różne problemy w naszym organizmie - to wszystko może nam zasygnalizować pH moczu. Norma to wartość pomiędzy 5 a 8. Zarówno niższe, jak i wyższe pH moczu może oznaczać osłabienie, a nawet choroby układu moczowo-płciowego czy nerek.
Wysokie pH moczu to wartość w okolicach 7 a 8 na wspomnianej wcześniej skali. Może ona oznaczać wiele problemów, między innymi infekcję bakteryjną dróg płciowo-moczowych. Oprócz tego, taki poziom kwasowo-zasadowy może wskazywać na:
Ciekawostką jednak może być to, że czasem może on nie oznaczać żadnych problemów. Wartość 8 w skali nie jest niczym dziwnym u wegetarian, ponieważ wynika ona z ich przyjętej diety. Mimo wszystko warto dokładnie przeanalizować wyniki ze specjalistą.
Niskie pH moczu jest równie groźne, co wysokie. Jeśli wartość na skali jest mniejsze od 5, należy zacząć się niepokoić. Niski poziom pH może sygnalizować:
Są to z całą pewnością poważne objawy, których lepiej nie bagatelizować. Ciekawą kwestią może być to, że taki poziom pH moczu bardzo często występuje u osób uzależnionych od alkoholu, a także u osób, które są na diecie opartej głównie na mięsie, jak np.: keto.
Warto pamiętać o tym, że prawidłowe pH moczu będzie się różniło w przypadku płci męskiej i żeńskiej. Różne problemy i powikłania mogą zostać wykryte przez pH moczu. Norma u mężczyzn to wartość, która oscyluje w granicach 6. U kobiet natomiast, może ona wynosić nawet 5,5.
Całkowicie inna sytuacja może wystąpić w przypadku ciężarnych kobiet. Wartość pH moczu w ciąży może zależeć od wielu czynników i niestety choroby mogą być jednym z nich. Wartość 8 i wyższa może oznaczać infekcję bakteryjną, niewydolność nerek, a także rozkładanie amoniaku w organizmie. Zdrowa wartość pH moczu w ciąży powinna oscylować między 5 a 7. Istnieje także pewne przekonanie, że na bazie skali kwasowo-zasadowej można określić płeć dziecka. Jeśli istnieje tam wartość 5 lub 6, to urodzi się dziewczynka, natomiast jeśli skala będzie wynosiła 7 lub 8 to chłopiec.
Istnieją pewne sposoby, aby nasz poziom pH nieco zmalał. Warto tutaj przypomnieć fakt, że wysoki poziom może sygnalizować wiele problemów w naszym organizmie. Najprostszym rozwiązaniem jest picie ekologicznego soku z żurawiny, który przy okazji działa skutecznie na stany zapalne. Wydaje się to dobrą odpowiedzią na pytanie, jak obniżyć pH moczu w naturalny sposób.
Zobacz też: Kwas moczowy we krwi: normy. Co oznacza wysoki poziom kwasu moczowego