Badania kontrolne dla 55-latka. Jakie badania profilaktyczne należy wykonać w tym wieku?

Badania kontrolne dla 55-latka to szczegółowy wykaz testów diagnostycznych, który jest nam w stanie dać obraz tego, w jakim stanie znajduje się organizm pacjenta. Regularne ich wykonywanie w tym wieku powinno stać się dobrym nawykiem.

Jakie badania powinien wykonać 55-latek?

Badania kontrolne dla 55 latka to oczywiście dość długa lista różnorodnych badań, które mają na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości, jakie mogą pojawić się w organizmie człowieka dojrzałego. Przekroczenie 55. roku życia to moment, w którym każdy z nas powinien szczególnie zatroszczyć się o własne zdrowie. Organizm bowiem jest już na etapie starzenia się, a to z kolei wiąże się ze wzrastającym ryzykiem zapadalności na wiele chorób. Część z nich jest naturalną konsekwencją postępującej degradacji tkanek, jak np. pogorszenie wzroku, kondycji skóry etc. i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. Wiele jednak może wywołać poważne problemy, a nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Dlatego też to jakie badania powinien wykonać 55-latek, zależy przede wszystkim od jego stanu zdrowia i wskazań lekarza pierwszego kontaktu. Nie warto czekać do momentu kiedy pojawią się wyraźne symptomy choroby - lepiej zapobiegać niż leczyć!

Co powinien zbadać 55-latek? Wizyta u kardiologa jest niezbędna!

Myśląc o tym co w pierwszej kolejności powinien zbadać 55-latek, powinniśmy powiedzieć: serce i układ krwionośny. Mężczyźni w wieku 55 lat są najbardziej narażeni na choroby układu krążenia na czele z chorobą wieńcową, miażdżycą, a także zawałem serca. Zazwyczaj taki stan rzeczy jest efektem wieloletnich zaniedbań: niewłaściwej diety, braku ruchu, nadwagi itd. Dlatego też po ukończeniu 50. roku życia warto regularnie odwiedzać kardiologa w celu kontroli kondycji naszego serca i układu krwionośnego. Lekarz może zlecić wykonanie kontrolnego EKG, a także echa serca. Dodatkowo potrzebne będą także wyniki badań krwi pod kątem poziomu cholesterolu, który może przyczyniać się do powstawania schorzeń układu sercowo-naczyniowego. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Do jakiego lekarza iść w wieku 55 lat?

Nawet jeśli nie dokuczają nam żadne niepokojące objawy, to warto zastanowić się nad tym, do jakiego lekarza iść w wieku 55 lat. Oczywiście w pierwszej kolejności powinien być to lekarz POZ, który w razie konieczności skieruje nas do specjalisty. Dzięki temu możemy zyskać pewność co do tego, że w ukryciu nie rozwija się żadna niebezpieczna choroba, która mogłaby poważnie obciążyć nasz organizm. Takim podstępnym schorzeniem jest np. cukrzyca. Bardzo często atakuje ona osoby w wieku dojrzałym i przez długi czas może nie dawać wyraźnych oznak istnienia. Dlatego też regularne badanie poziomu glukozy powinno być niejako nawykiem, który pozwoli na wczesne wykrycie stanu przedcukrzycowego.

Badania 55+. Nie zapomnij o wizycie u okulisty

Badania 55+ to także testy okulistyczne. Niestety z wiekiem narząd wzroku ulega degradacji, a widzenie staje się słabsze i często wymaga wsparcia w postaci szkieł korekcyjnych. Jest to jednak najmniejszy z możliwych problemów. Z wiekiem bowiem wzrasta ryzyko zachorowania na zaćmę i jaskrę, mogące doprowadzić do ślepoty. I o ile w przypadku zaćmy jest to stan odwracalny - dzięki zabiegowi wszczepienia sztucznej soczewki pacjent odzyskuje możliwość ostrego widzenia - o tyle w przypadku jaskry nie ma dotąd metod skutecznego leczenia (ograniczają się one jedynie do opóźniania efektów choroby). 

Zobacz też: Badania kontrolne dla 35-latki. Na co zwrócić uwagę, wykonując badania profilaktyczne?

Więcej o: