Co oznacza białko w moczu?

Białko w moczu wykrywa się w standardowym badaniu uryny. U zdrowego pacjenta badanie nie powinno wykazywać obecności białka, jednak jednorazowa obecność białka w moczu nie zawsze świadczy o poważnej chorobie. Zaniepokoić powinien stan, w którym wysoki poziom białka w moczu utrzymuje się przez dłuższy czas. Wówczas należy udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednią diagnostykę i ewentualne leczenie. Z czym może wiązać się obecność białka w moczu?

Co oznacza białko w moczu?

Zwykle w ciągu doby dorosły człowiek wydala z moczem pewną ilość białka. Ilości białka poniżej 150 mg/dobę nie wykrywają testy, a o białkomoczu mówi się, gdy poziom białka w moczu jest wyższy niż 250 mg/dobę. Stan białkomoczu wykrywa się w badaniu moczu, jednak są pewne objawy, które mogą świadczyć o występowaniu nadmiernej ilości białka w moczu. Są to: pienienie moczu, zmniejszone oddawanie moczu w ciągu dnia oraz obrzęki ciała. W przypadku długotrwałej choroby może dochodzić do pojawienia się wodobrzusza oraz blednięcia skóry. Niestety, bardzo często objawy te pojawiają się już zbyt późno, a leczenie powinno być podejmowane jak najszybciej.

Przyczyn występowania białka w moczu może być wiele. Przyczyny, które powodują tak zwany fizjologiczny białkomocz to między innymi:

 • intensywny wysiłek fizyczny,
 • stosowanie diety bogatej w białko,
 • długotrwała ekspozycja na działanie wysokiej temperatury,
 • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej,
 • przemarznięcie,
 • stres,
 • infekcja,
 • gorączka.

Obecność białka w moczu związana z powyższymi przyczynami jest nazywana białkomoczem czynnościowym, który ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Inne przyczyny białka w moczu to:

 • infekcja układu moczowego,
 • infekcja pochwy, upławy,
 • niewydolność serca,
 • nieprawidłowo leczona cukrzyca,
 • powikłania po przebytych infekcjach dróg oddechowych,
 • problemy z prostatą.

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych sytuacji, do postawienia prawidłowej diagnozy dotyczącej przyczyny występowania białka w moczu niezbędna może się okazać konsultacja urologiczna lub ginekologiczna i dodatkowe badania, takie jak USG prostaty czy badanie markerów PSA.

Bardziej poważnymi przyczynami występowania białka w moczu są uszkodzenie lub choroby nerek, takie jak odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz przewlekłe lub ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. W zaawansowanych przypadkach choroby obecności białka w moczu zwykle towarzyszy obecność krwi w moczu, gorączka, obrzęki twarzy lub powiek, podwyższone ciśnienie oraz ból w okolicy nerek. W niektórych przypadkach białkomocz wiąże się z zakrzepicą żyły nerkowej, chorobami autoimmunologicznymi, nadciśnieniem tętniczym albo chorobami nowotworowymi. W przypadku białkomoczu związanego z wyżej wymienionymi przyczynami, najważniejsze jest zdiagnozowanie oraz leczenie przyczyny białkomoczu. Nieleczony białkomocz i jego przyczyny mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia, a nawet wyłączenia funkcjonowania nerek.

Białko w moczu może występować również na skutek zakażenia bakteriami, takimi jak chlamydie, dwoinka rzeżączki, mykoplazmy i Escherichia coli. Przyczyną obecności białka w moczu może być również zakażenie wirusem HPV. W takich sytuacjach w moczu odnotowuje się oprócz białka również dużą ilość bakterii i leukocytów, a niekiedy także krwinek czerwonych.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Białko w moczu w ciąży

U kobiet ciężarnych białko w moczu jest stanem fizjologicznym, który występuje u ponad 70% kobiet w ciąży. Białkomocz w ciąży najczęściej jest związany z nadmiernym obciążeniem organizmu i zmianami, jakie w nim zachodzą. Zazwyczaj zwiększenie poziomu białka w moczu u ciężarnej kobiety nie jest powodem do niepokoju, jednak jeżeli w ciągu doby z moczem wydalane jest więcej niż 260 mg białka, konieczna jest konsultacja lekarska.

W czasie ciąży konieczna jest również regularna kontrola poziomu białka w moczu. Gdy podwyższony poziom białka w moczu utrzymuje się przez dłuższy czas, może on zapowiadać stan przedrzucawkowy albo rzucawkę, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka i matki.

Białko w moczu u dziecka

W przypadku dzieci w różnym wieku, różna ilość białka w moczu jest klasyfikowana jako białkomocz. O białkomoczu u noworodków mówi się, gdy w moczu znajduje się powyżej 20 mg białka, u niemowląt 25 mg, natomiast u starszych dzieci 35 mg w próbce moczu. Jeżeli w badaniu moczu dziecka wykryje się obecność białka, badanie powtarza się trzykrotnie, zwykle w tygodniowych odstępach. Przyczyny białkomoczu u dzieci są podobne do przyczyn białkomoczu u dorosłych. Diagnostyka przyczyny pojawienia się białka w moczu u dziecka jest szczególnie ważna, ponieważ może się to wiązać z poważnymi nieprawidłowościami prowadzącymi do zaburzeń zdrowotnych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: