Zwykle w ciągu doby dorosły człowiek wydala z moczem pewną ilość białka. Ilości białka poniżej 150 mg/dobę nie wykrywają testy, a o białkomoczu mówi się, gdy poziom białka w moczu jest wyższy niż 250 mg/dobę. Stan białkomoczu wykrywa się w badaniu moczu, jednak są pewne objawy, które mogą świadczyć o występowaniu nadmiernej ilości białka w moczu. Są to: pienienie moczu, zmniejszone oddawanie moczu w ciągu dnia oraz obrzęki ciała. W przypadku długotrwałej choroby może dochodzić do pojawienia się wodobrzusza oraz blednięcia skóry. Niestety, bardzo często objawy te pojawiają się już zbyt późno, a leczenie powinno być podejmowane jak najszybciej.
Przyczyn występowania białka w moczu może być wiele. Przyczyny, które powodują tak zwany fizjologiczny białkomocz to między innymi:
Obecność białka w moczu związana z powyższymi przyczynami jest nazywana białkomoczem czynnościowym, który ustępuje samoistnie po pewnym czasie.
Inne przyczyny białka w moczu to:
W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych sytuacji, do postawienia prawidłowej diagnozy dotyczącej przyczyny występowania białka w moczu niezbędna może się okazać konsultacja urologiczna lub ginekologiczna i dodatkowe badania, takie jak USG prostaty czy badanie markerów PSA.
Bardziej poważnymi przyczynami występowania białka w moczu są uszkodzenie lub choroby nerek, takie jak odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz przewlekłe lub ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. W zaawansowanych przypadkach choroby obecności białka w moczu zwykle towarzyszy obecność krwi w moczu, gorączka, obrzęki twarzy lub powiek, podwyższone ciśnienie oraz ból w okolicy nerek. W niektórych przypadkach białkomocz wiąże się z zakrzepicą żyły nerkowej, chorobami autoimmunologicznymi, nadciśnieniem tętniczym albo chorobami nowotworowymi. W przypadku białkomoczu związanego z wyżej wymienionymi przyczynami, najważniejsze jest zdiagnozowanie oraz leczenie przyczyny białkomoczu. Nieleczony białkomocz i jego przyczyny mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia, a nawet wyłączenia funkcjonowania nerek.
Białko w moczu może występować również na skutek zakażenia bakteriami, takimi jak chlamydie, dwoinka rzeżączki, mykoplazmy i Escherichia coli. Przyczyną obecności białka w moczu może być również zakażenie wirusem HPV. W takich sytuacjach w moczu odnotowuje się oprócz białka również dużą ilość bakterii i leukocytów, a niekiedy także krwinek czerwonych.
U kobiet ciężarnych białko w moczu jest stanem fizjologicznym, który występuje u ponad 70% kobiet w ciąży. Białkomocz w ciąży najczęściej jest związany z nadmiernym obciążeniem organizmu i zmianami, jakie w nim zachodzą. Zazwyczaj zwiększenie poziomu białka w moczu u ciężarnej kobiety nie jest powodem do niepokoju, jednak jeżeli w ciągu doby z moczem wydalane jest więcej niż 260 mg białka, konieczna jest konsultacja lekarska.
W czasie ciąży konieczna jest również regularna kontrola poziomu białka w moczu. Gdy podwyższony poziom białka w moczu utrzymuje się przez dłuższy czas, może on zapowiadać stan przedrzucawkowy albo rzucawkę, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka i matki.
W przypadku dzieci w różnym wieku, różna ilość białka w moczu jest klasyfikowana jako białkomocz. O białkomoczu u noworodków mówi się, gdy w moczu znajduje się powyżej 20 mg białka, u niemowląt 25 mg, natomiast u starszych dzieci 35 mg w próbce moczu. Jeżeli w badaniu moczu dziecka wykryje się obecność białka, badanie powtarza się trzykrotnie, zwykle w tygodniowych odstępach. Przyczyny białkomoczu u dzieci są podobne do przyczyn białkomoczu u dorosłych. Diagnostyka przyczyny pojawienia się białka w moczu u dziecka jest szczególnie ważna, ponieważ może się to wiązać z poważnymi nieprawidłowościami prowadzącymi do zaburzeń zdrowotnych.
To również może cię zainteresować: