Komórki nabłonka pokrywają każdą tkankę w układzie moczowym. To naturalne, że stare komórki są wymieniane na nowe. Organizm musi pozbyć się tych zużytych. Czasami jednak dochodzi do nadmiernej reprezentacji nabłonka płaskiego w moczu. Nie zawsze musi być to oznaka czegoś złego. Liczny nabłonek płaski w moczu w ciąży jest czymś typowym. Podobnie zresztą jak spora liczba tego typu komórek przed menstruacją. Oczywistym jest fakt, że więcej nabłonków znajdzie się w moczu po wykonaniu zabiegów w okolicach cewki moczowej. Wówczas organizm będzie chciał odbudować nabłonek i dlatego stare komórki pojawią się w moczu.
Czasami jednak liczne nabłonki płaskie w moczu oznaczają zapalenie pęcherza, choroby nerek lub nawet raka pęcherza. W jaki sposób można odczytywać badanie moczu, w którym stwierdzono liczne nabłonki?
Każdy człowiek powinien przynajmniej raz w roku robić kontrolne badanie moczu. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie stanu dróg moczowych i całego organizmu. Badanie wykazuje, ile w danej próbce znalazło się nabłonków – w tym płaskich, okrągłych oraz atypowych. Lekarz, interpretując wyniki, bierze pod uwagę nie tylko liczbę komórek, ale również ich kształt.
Nabłonki płaskie są nazywane wielokątnymi. Znajdują się w moczu po złuszczeniu ujścia cewki moczowej lub warg sromowych. Normą dla badania jest występowanie 3-5 nabłonków w próbce. Większa ilość powinna być zbadana.
Liczne nabłonki płaskie w moczu mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym cewki lub sromu. W takim wypadku w próbce można znaleźć nie tylko nabłonek, ale także leukocyty i bakterie. Bardzo często w stanach zapalnych współistnieją zarówno nabłonki płaskie, jak i pasma śluzu w moczu. Co warte podkreślenia – zapalenie dróg moczowych kojarzymy przede wszystkim z nieprzyjemnym uczuciem „pieczenia” w okolicy cewki moczowej oraz z nadmiernym parciem na mocz. Taki objaw występuje często, ale nie zawsze! Może dojść do zapalenia, które jest bezbolesne. Wówczas diagnoza opiera się właśnie na zwykłym badaniu moczu oraz na badaniu bakteriologicznym moczu (posiew).
Często zdarza się, że liczne nabłonki płaskie w moczu diagnozuje się u dzieci. Oczywiście może mieć to związek z zapaleniem układu moczowego, ale nie jest tak zawsze. Często okazuje się, że dzieci nie potrafią właściwie oddać próbki. Należy pamiętać o tym, że okolice intymne dziecka muszą być umyte. Dopiero wówczas można oddać mocz do specjalnego pojemniczka.
Zapalenie dróg moczowych może mieć różne przyczyny. Nie zawsze wywołane jest bakteriami. Czasami mogą być to wirusy lub pasożyty. Do zakażeń może dojść w różnych miejscach – np. podczas korzystania z toalety publicznej lub na basenie. Często na zapalenie dróg moczowych chorują kobiety aktywne seksualnie. Podczas stosunku bakterie z okolic odbytu przesuwają się do cewki moczowej. Właśnie z tych powodów tak ważne jest zachowanie higieny miejsc intymnych. Po stosunku należy oddać mocz i przemyć narządy płciowe. Nie wolno siadać na sedesie w miejscach publicznych. Zakazane jest także używanie wspólnych ręczników, myjek itd.
Badanie moczu u kobiet w ciąży może wskazać liczne nabłonki płaskie. Jeśli tego typu badanie zostało przeprowadzone w I trymestrze, wówczas wynik nie powinien niepokoić. Nadmierna reprezentacja nabłonków nie wskazuje na stan zapalny. To normalny objaw, który jest często zauważany.
Jeśli jednak przy powtórnych badaniach, w II i III trymestrze znowu pojawiają się liczne nabłonki w moczu, konieczna jest dodatkowa konsultacja lekarska. Zakażenie dróg moczowych w ciąży może skończyć się nawet przedwczesnym porodem. Nie można dopuścić do infekcji dróg rodnych!
To również może cię zainteresować:
UKŁAD MOCZOWY (WYDALNICZY) - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości
Badanie moczu - erytrocyty w moczu