Nietypowy zapach moczu - jaka to choroba

Nieprzyjemny zapach cia³a to nie zawsze konsekwencja braku w³a¶ciwej higieny. W niektórych przypadkach winowajc± jest choroba metaboliczna. Jedn± z nich jest, rzadko rozpoznawany tzw. zespó³ odoru rybnego.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest nieprzyjemny oddech, zapach potu, moczu oraz nasienia. Zdaniem niektórych badaczy schorzenie znacznie czê¶ciej pojawia siê u kobiet i mo¿e mieæ zwi±zek z zaburzeniami hormonalnymi.

Trimetyloaminuria (zespó³ odoru rybnego, TMAU) spowodowany jest mutacj± genetyczna. Organizm chorego nie wytwarza enzymu oznaczonego symbolem FMO3, który odpowiada za rozk³ad trimetyloaminy, pochodnej amoniaku. Nadmiar substancji usuwany jest z organizmu g³ównie poprzez skórê. Bywa tak¿e sprawc± bardzo nieprzyjemnego oddechu.
Czê¶æ badaczy wi±¿e wyst±pienie TMAU z zaburzeniami hormonalnymi typowymi dla okresu dojrzewania czy menopauzy.
Mimo ¿e choroba jest dziedziczona, to otrzymanie wadliwego allela nie zawsze oznacza stuprocentowe wyst±pienie symptomów.

Zespó³ odoru rybnego - objawy diagnoza

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest nieprzyjemny oddech, zapach potu, moczu oraz nasienia. Ze wzglêdu na zawarto¶æ zwi±zku bêd±cego pochodn± aminokwasu przypomina on odór towarzysz±cy rozk³adaj±cej siê rybie, sk±d choroba wziê³a swoja nazwê.
TMAU potwierdza siê w oparciu o badanie moczu. Ostateczn± odpowied¼ daj± badania genetyczne.

Zobacz wideo

Zespó³ odoru rybnego - leczenie

Sposobów na z³agodzenie objawów choroby jest kilka. W niektórych przypadkach ca³kowicie wystarczaj±ce jest wprowadzenie odpowiedniej diety i wyeliminowanie jajek, ro¶lin str±czkowych oraz niektórych miês. Istotne jest by spo¿ywane produkty nie zawiera³y wcale, lub w bardzo ma³ych ilo¶ciach, kartyninê, azot oraz siarkê. Czasem zleca siê przyjmowanie s³abych antybiotyków, które znacznie zmniejsz± liczbê bakterii gnie¿d¿±cych siê w uk³adzie pokarmowym. Ulgê mog± przynie¶æ tak¿e kosmetyki o lekko kwa¶nym odczynie.
W leczeniu TMAU stosuje siê regularne przyjmowanie wêgla lub kompleksu miedziowego chlorofilu. Jednak skuteczno¶æ tej metody budzi w±tpliwo¶ci zarówno lekarzy, jak i samych pacjentów.