Witamina K może pomóc osobom zagrożonym demencją

Witamina K wydaje się być szczególnie istotna w walce z objawami demencji. Naukowcy zwracają uwagę, jak ważne jest monitorowanie poziomu tej witaminy u starszych osób, zagrożonych pogorszeniem funkcji poznawczych.

Więcej o przeciwdziałaniu demencji przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie AlMaarefa w Arabii Saudyjskiej wskazują na terapeutyczny potencjał witaminy K w zapobieganiu i leczeniu demencji. Wyniki doświadczeń zostały przestawione na konferencji Experimental Biology w Filadelfii na początku kwietnia 2022 roku.

Demencja zaczyna nam zagrażać już po ukończeniu 65 roku życia (to oczywiście uśredniony wiek i nie oznacza, że zaburzenie nie może się zacząć wcześniej lub wiele lat później). Niemniej jednak to wtedy wchodzimy w okres, gdy niebezpieczeństwo rośnie. Potrzebne są zatem możliwie najskuteczniejsze sposoby zapobiegania lub spowalniania objawów choroby, w tym takich jak obniżenie sprawności intelektualnej i zaburzenia pamięci. Inne symptomy demencji to zmiany nastroju, trudności z komunikacją, niemożność ukończenia zadań, apatia lub - przeciwnie - agresywne zachowanie. 

Nie ma leku na demencję, ale są preparaty łagodzące objawy (donepezil, galantamina, rywastygmina). Ważne jest ponadto dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości witamin i minerałów, wśród których wiodącą rolę - zdaniem naukowców - odgrywa witamina K.

Zobacz wideo Czy cytrusy to najlepsze źródło witaminy C? [NaZdrowie]

Witamina K ważna dla zdrowia mózgu

- Proces starzenia wiąże się z pogorszeniem funkcji mózgu. Witamina K jest naturalną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która chroni przed rozwojem choroby Alzheimera - mówi dr Mohamed Hussein Elsherbiny, współautor badania. 

Doświadczenia, których wyniki zaprezentowano na konferencji, przeprowadzone zostały na szczurach. Samo badanie trwało 17 miesięcy i w jego trakcie wydzielonej grupie zwierząt podawano Menachinon-7 (MK-7, nazywany też witaminą K2). Druga grupa zwierząt nie otrzymywała żadnych suplementów i posłużyła jako grupa kontrolna. Podczas eksperymentu szczury przeszły wiele testów mających ocenić ich funkcje poznawcze, a także zachowania lękowe oraz depresyjne.

Badania kontrolne pokazały, że te szczury, które karmiono suplementem witaminy K, miały lepszą pamięć przestrzenną i większą zdolność uczenia się, niż zwierzęta z grupy kontrolnej.

- Wydaje się, że witamina K2 hamowała związane ze starzeniem się zmiany behawioralne, funkcjonalne, biochemiczne i histopatologiczne w starzejącym się mózgu - donoszą badacze.

Istnieje kilka form witaminy K

Pod wspólnym określeniem witamina K kryją się dwa naturalne związki. Pierwszy z nich, nazywany witaminą K1, jest znany też jako filochinon. Znajdziemy go w takich produktach spożywczych jak zielone warzywa liściaste, w tym szpinak, jarmuż, lucerna, botwina, brokuły, brukselka, kapusta i sałata, a także w niektórych olejach i owocach, takich jak awokado oraz w zbożach i orzechach.

Drugi ze związków należących do witaminy K to menachinon, a dokładniej rzecz biorąc, 10 różnych form o wspólnej nazwie menachinony. Inna nazwa to witamina K2. Ten związek powstaje w jelitach dzięki udziałowi bakterii (np. Escherichia coli). W niewielkich ilościach witaminę K2 znajdziemy też w produktach pochodzenia zwierzęcego, w mięsie, jajach i nabiale.

- MK-7 (menachinon-7) znajduje się też w sfermentowanych warzywach i znane są korzyści z jedzenia tych produktów. Są doskonałe dla twojego mikrobiomu jelitowego, którego kondycja jest powiązana ze spadkiem funkcji poznawczych, co zostało już dawno dowiedzione. Polecam włączenie kiszonych warzyw do diety mającej na celu promowanie zdrowia mózgu i poprawę funkcji poznawczych - powiedziała dr Jennifer Bramen z Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii.

Źródła: MedicalNewsToday, Experimental Biology

Więcej o: