Jak leczyć demencję - odpowiedź kryje się w naszej krwi

Stężenie 33 metabolitów we krwi może wskazywać na demencję. Siedem z nich ma toksyczny wpływ na neurony w mózgu. Pozostałe zaś, które pełnią pozytywną rolę w organizmie, są u osób z demencją na zbyt niskim poziomie.

- Metabolity to substancje chemiczne wytwarzane w wyniku ważnych reakcji chemicznych, zachodzących w komórkach i tkankach. Nasze ciało zwykle utrzymuje ich poziomy w pewnej równowadze, ale gdy się starzejemy i pojawiają się choroby, takie jak demencja, stężenie wielu metabolitów ulega zmianie - tłumaczy jeden z autorów badania, dr Takayuki Teruya z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University (OIST) w Japonii. Naukowiec przewodził zespołowi, który zajął się badaniem demencji i jej wczesnych oznak we krwi.

Po przeanalizowaniu próbek krwi pobranych od ośmiu pacjentów z demencją i ośmiu zdrowych ludzi w starszym wieku badacze zauważyli pewne prawidłowości. Jako odniesienie posłużyły im też próbki, pochodzące od zdrowych, ale młodszych osób. W tym badaniu przyjrzano się dokładniej związkom metabolicznym, jakie da się zidentyfikować w czerwonych ciałkach krwi.

Najpierw naukowcy ustabilizowali metabolity obecne w krwinkach, co pozwoliło sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy nimi a demencją. Następnie zmierzono poziomy 124 różnych metabolitów w pełnej krwi. Odkryto wówczas, że aż 33 związki korelują bezpośrednio z demencją. W przypadku siedmiu z nich widać było ich wzrost, natomiast w przypadku 26 metabolitów, spadek w porównaniu z poziomami obserwowanymi u zdrowych, starszych osób. 

- Identyfikacja tych związków oznacza, że jesteśmy o krok bliżej od możliwości diagnozowania demencji na poziomie molekularnym - mówi prof. Mitsuhiro Yanagida, współautor badania.

33 ważne w przypadku demencji metabolity należą do pięciu różnych grup. Siedem z nich to metabolity z podgrupy A, które prawdopodobnie mają toksyczny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Zauważono, że to one występują w nadmiarze. Pozostałe należały do czterech innych podgrup, przy czym sześć związków to przeciwutleniacze, mające za zadanie chronić komórki przed wolnymi rodnikami. U zdrowych, starszych osób znaleziono spore ilości przeciwutleniaczy pochodzących z żywności, co sugeruje, jak istotna jest dieta.

- Możliwe, że czerwone krwinki dostarczają komórkom nie tylko tlen, ale także kluczowe metabolity, które chronią układ nerwowy przez uszkodzeniem - powiedział dr Teruya.

Pozostałe podgrupy metabolitów powiązane są z dostarczaniem składników odżywczych i utrzymywaniem rezerw energii. Naukowcy uważają, że w przyszłości możliwe jest opracowanie takich metod leczenia demencji, które oparte są na uzupełnianiu brakujących 26 metabolitów, bądź na hamowaniu neurotoksyn z podgrupy A.

Wyniki badań opublikowało czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Zobacz wideo Zrozumieć Alzheimera - zobacz fragment filmu z eksperymentu

Źródła: PNAS, MedicalXPress.com

Więcej o: