Apatia groźniejsza niż utrata pamięci. Tak dowodzą badania nad demencją

W przypadku demencji apatia jest groźniejsza niż utrata pamięci - twierdzą naukowcy. Powoduje szybszą utratę funkcji poznawczych. To nad apatią należałoby się skupić w pierwszej kolejności przy leczeniu demencji.
Zobacz wideo

"Apatia - zapomniany objaw demencji" - pod takim hasłem naukowcy z Uniwersytetu w Exeter ogłosili wyniki najnowszych badań nad demencją. Stawiają tezę, że apatia może być potencjalnie groźniejszym objawem rozwijającej się demencji niż utrata pamięci czy agresja. Zatem to objawy apatii u starszych osób powinny w pierwszej kolejności niepokoić i skłaniać do podjęcia leczenia.

Apatia - najczęstszy objaw demencji

Najczęstszym objawem demencji jest apatia - zaobserwowali badacze. Naukowcy twierdzą też, że apatia w większym stopniu niż utrata pamięci wpływa negatywnie na funkcjonowanie chorego. Badania pokazały bowiem, że występuje u niemal połowy osób z demencją. Różni się także od depresji. Jest jednak często ignorowana, ponieważ nie angażuje tak opiekunów czy lekarzy, jak na przykład agresja czy pogarszanie się pamięci u chorego.

Apatia rozwija się w ciszy. Przejawia się stopniową utratą zainteresowania światem, otępieniem emocjonalnym, odsunięciem się z aktywniejszego życia. Prowadzi natomiast do cięższej demencji i wiąże się z poważnymi objawami klinicznymi.

Najnowsze badania dotyczące apatii zaprezentowano na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Los Angeles, w czerwcu tego roku. Naukowcy przeanalizowali dane medyczne dotyczące 4320 chorych na Alzheimera. Analiza pokazała, że 45 procent badanych miało objawy apatii, a u 20 procent utrzymywała się ona stale. Część chorych doświadczała apatii z towarzyszeniem depresji, część jednak cierpiała tylko na apatię. Badacze uznali więc, że mogą to być dwa odmienne stany chorobowe i powinny być traktowane oddzielnie.

Jak podkreślał jeden z autorów badania, dr Miguel de Silva Vasconcelos, apatia bywa niedoceniana i często ignorowana jako objaw demencji. Większość skupia się na innych, bardziej spektakularnych symptomach, takich jak zaburzenia pamięci lub agresja, ale to apatia jest groźniejsza. Po cichu zaburza i zmienia funkcjonowanie chorego i jego rodziny. U wycofującej się z życia osoby szybciej dochodzi do utraty funkcji poznawczych. Wskaźniki śmiertelności także są wyższe.

Jest program zapobiegania apatii

W podobnym duchu wypowiedział się także współautor badania, prof. Clive Ballard, który podkreślił, że apatia może nieść ze sobą katastrofalne skutki. Dlatego w przypadku demencji należałoby się skupić na apatii i znaleźć skuteczniejsze metody zapobiegania jej, a także leczenia.

Naukowcy podjęli już pierwsze próby. Opracowali program ćwiczeń dla chorych z objawami apatii i z sukcesem wdrożyli w kilku domach opieki. Rezultaty tych działań są obiecujące i przynoszą nadzieję na skuteczniejsze leczenie osób z demencją.

Źródło: University of Exeter, College of Medicine and Health, NeurologyLife

Więcej o:
Komentarze (3)
Apatia groźniejsza niż utrata pamięci. Tak dowodzą badania nad demencją
Zaloguj się
 • gru.rob

  Oceniono 7 razy 5

  kolejny przykład profesjonalnego dziennikarstwa ( kopiuj i wklej), autor, a właściwie aniaku??? nie wysilił się nawet, aby podać chociażby medyczny termin i różnice pomiędzy apatia a depresja. Szkoda, bo właściwie niewiele można się z tego tekstu dowiedzieć

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 5 razy 3

  czyli wiemy ze nic nie wiemy i trzeba pracować nad poznaniem apatii dalej

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 2 razy 2

  Tytuł na stronie głównej: "Czy można walczyć z apatią?" Ktoś spodziewał się odpowiedzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX