Hałas drogowy przyczynia się do demencji. Przebadano ponad 2 miliony ludzi

Długotrwały hałas uliczny to jeden z czynników niszczących nasz mózg. To powinno nam dać do myślenia - alarmują naukowcy.

Duńscy naukowcy przeprowadzili szeroko zakrojone badania na temat wpływu hałasu wywołanego ruchem drogowym i kolejowym na rozwój chorób neurodegeneracyjnych, przede wszystkim demencji (otępienie naczyniowe) i choroby Alzheimera oraz otępienia związanego z chorobą Parkinsona. Badaniem objęli grupę niemal 2 mln osób w wieku 60 lat i więcej, a obserwacje prowadzone były przez 10 lat. Wyniki opublikowało czasopismo "BMJ".

Do 2050 roku na demencję zachoruje 130 milionów ludzi

Analiza danych pokazała, że ludzie mieszkający na obszarach, gdzie hałas drogowy jest szczególnie uciążliwy, częściej cierpią na demencję, zwłaszcza związaną z chorobą Alzheimera. Naukowcy oszacowali, że aż 1216 z 8475 przypadków demencji (wg danych z 2017 r., obejmujących mieszkańców Danii) jest powiązane z narażeniem ludzi na długotrwały hałas, powodowany przez samochody i komunikację miejską lub kolejową. W tej grupie 963 pacjentów było stale narażonych na hałas drogowy, a 253 na hałas wywołany przez przejeżdżające pociągi.

Demencja to jedno z największych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Jak pokazują symulacje, do 2050 roku liczba osób cierpiących na demencję na całym świecie przekroczy 130 milionów. Wśród przyczyn tego schorzenia znajdują się m.in. niezdrowy styl życia (niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej i umysłowej), ale także stałe narażenie na różne szkodliwe czynniki środowiskowe. Wcześniejsze badania potwierdziły już, że na rozwój demencji niemały wpływ ma zanieczyszczenia powietrza, a teraz okazało się, że należy też wziąć pod uwagę nadmierny hałas.

Naukowcy są zdania, że walka z ulicznym hałasem powinna być jednym z priorytetów w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi. Konieczne są nowe strategie, dotyczące zdrowia publicznego i zapobiegania chorobom, takim jak demencja - podkreślają.

Zanieczyszczenie hałasem to nie tylko uciążliwość, ale także ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego

- piszą naukowcy w artykule opublikowanym przez czasopismo "BMJ".

Zobacz wideo Zrozumieć Alzheimera - zobacz fragment filmu z eksperymentu

Dlaczego hałas szkodzi naszym mózgom?

Jest kilka hipotez wskazujących na możliwe powiązania pomiędzy hałasem a chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja. Długotrwały nadmierny hałas może powodować uwalnianie hormonów stresu, a te wpływają na inne funkcje organizmu. Ponadto hałas uliczny ma związek z zaburzeniami snu, prowadzącymi w efekcie do wielu chorób, w tym depresji, zaburzeń w działaniu układu immunologicznego itd. 

- Ograniczenie hałasu poprzez programy transportowe i plany zagospodarowania terenu oraz przepisy budowlane, powinno się stać priorytetem zdrowia publicznego - podsumowują badacze.

Źródła: The Guardian, BMJ

Więcej o: