Obniżenie ciśnienia krwi zapobiega demencji

Kontrolowanie ciśnienia krwi może w istotny sposób przyczynić się do tego, że na dłużej zachowamy pamięć. Badania wskazują bowiem, że przyjmowanie leków obniżających ciśnienie daje konkretne korzyści, zmniejsza między innymi ryzyko rozwoju demencji i pojawienia się problemów poznawczych.

Przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi zmniejszyło ryzyko rozwoju demencji i innych zaburzeń poznawczych o 7 procent w okresie czterech lat - piszą badacze z National University of Ireland w Galway na łamach czasopisma JAMA.

Praca jest systematycznym przeglądem i metaanalizą, w której uwzględniono czternaście randomizowanych kontrolowanych badań z udziałem w sumie ponad 96 tysięcy uczestników. W analizowanych badań wynika, że obniżanie ciśnienia krwi przynosi konkretne wyniki.

Demencja dotyka ponad 50 mln ludzi

"Gdy weźmie się pod uwagę, że na świecie jest ponad 50 milionów ludzi, którzy cierpią na demencję, skuteczne leczenie i kontrola nadciśnienia miałoby ogromny wpływ na zapobieganie utracie pamięci i funkcji poznawczych" - mówi dr Conor Judge, jeden z autorów badania. "Tym bardziej istnieje potrzeba wykonywania szerokich badań przesiewowych, zapobiegania nadciśnieniu i leczenia tego schorzenia" - dodaje naukowiec.

- W Irlandii dwie trzecie osób powyżej pięćdziesiątego roku życia ma nadciśnienie, z czego połowa nie jest tego świadoma - piszą naukowcy. Jedna trzecia w ogóle się nie leczy. To stanowi poważne zagrożenie.

W Polsce, według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, co trzecia osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze, ponad połowa z nich nie stosuje się do zaleceń lekarskich i nie leczy się.

Obniżając ciśnienie krwi zmniejszamy jednocześnie niebezpieczeństwo udaru mózgu i rozwoju chorób serca. "Jeżeli do tych korzyści dodamy jeszcze obniżenie ryzyka rozwoju demencji, to widać, że warto leczyć nadciśnienie" - piszą autorzy badania. To ważne, ponieważ nie mamy skutecznych strategii zapobiegania demencji, ani jej leczenia.

Nasze przesłanie jest proste: sprawdź ciśnienie krwi. Jeśli jest wysokie, łatwo je unormujesz przyjmując odpowiednie leki i zmieniając styl życia. To przyczyni się także do zdrowia mózgu

- mówi w podsumowaniu dr Michelle Canavan z Galway University Hospital.

Zobacz wideo Test CRP - Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Źródło: MedicalXPress.com, Journal of the American Medical Association (JAMA)

Więcej o: