Demencja starcza - objawy, leczenie

Obniżenie sprawności psychicznej i ruchowej to nieodzowne elementy starzenia się. Utrata dotychczasowych zdolności fizycznych i znaczne obniżenie sprawności psychicznej są objawami tak zwanej demencji starczej. Czym jest ta przypadłość, co ją powoduje oraz jak łagodzić jej skutki?

Demencja starcza zwana jest również otępieniem starczym. Jest to zespół zmian zachodzących w mózgu, które powodują znaczny spadek sprawności umysłowej i poznawczej. W wielu przypadkach starsi ludzie są tego świadomi i czują się ciężarem dla swoich bliskich.

Demencja starcza - objawy

Choć obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej jest prawem wieku, to jednak nie każdy spadek formy, nawet trwający przez dłuższy czas, jest oznaką demencji starczej. Po czym poznać otępienie starcze i jak odróżnić je od spadku formy wywołanego innymi czynnikami? Najczęstszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami demencji starczej są zaniki pamięci: starsza osoba zapomina, po co wyszła do sklepu, po co idzie w danym kierunku, gdzie odłożyła klucze, co miała zrobić, niejednokrotnie nawet zapomina drogi do domu czy jak się nazywa. Uwagę bliskich powinno przykuć również to, że przy kłopotach z pamięcią krótkotrwałą, seniorzy często doskonale odtwarzają szczegóły wydarzeń sprzed kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Kłopoty z pamięcią to jednak tylko jeden z objawów mogących świadczyć o demencji. W początkowym stadium demencja starcza objawia się również złym samopoczuciem, a nawet apatią. Osoby dotknięte otępieniem starczym swoim zachowaniem przypominają nieporadne, zagubione dzieci.

Zobacz wideo Stymulacja mózgu nie dla wszystkich chorych?

Innymi, charakterystycznymi objawami, mogącymi świadczyć o demencji starczej, jest towarzyszące apatii i zaburzeń pamięci:

  • pogorszenie sprawności intelektualnej
  • zaburzone zdolności właściwego interpretowania bodźców z otoczenia
  • zaburzone procesy rozpoznawania i oceniania, a także dokonywania wyborów.

Osoba dotknięta przypadłością otępienia starczego może także wydawać się oziębła emocjonalnie - zmiany w mózgu prowadzą bowiem do upośledzenia właściwego odczuwania emocji i okazywania uczuć. 

Czym jeszcze objawia się demencja starcza? Urojenia to jeden z dość charakterystycznych objawów otępienia - omamy słuchowe i wizualne często idą w parze z postawą zagubienia i przerażenia. 

Demencja starcza – przyczyny

Źródło choroby jest w naszym mózgu. Demencja starcza pojawia się w efekcie zmian neurodegeneracyjnych w tkankach mózgu. Podłożem zmian mogą być naturalne procesy starzenia, czynniki genetyczne, rozmaite zmiany chorobowe i czynniki zewnętrzne. Ryzyko wystąpienia demencji zwiększają min:

Demencja starcza - leczenie 

Ponieważ objawy demencji starczej wynikają ze zmian w strukturze mózgu, tej przypadłości nie da się wyleczyć. Leczenie polega więc na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia seniorów dotkniętych otępieniem starczym. Najlepsze efekty przynosi połączenie leczenia farmakologicznego z treningami mózgu, które mają przynieść mu jak najdłuższą sprawność.

Im wcześniej rozpocznie się treningi mózgu, tym większa szansa na znaczne spowolnienie rozwoju demencji i jak najdłuższe cieszenie się pełną sprawnością. Ćwiczenia te powinny polegać na nieustannej stymulacji mózgu, poprzez między innymi czytanie książek, rozwiązywanie zagadek, grę w karty czy gry planszowe. W początkowej fazie leczenie farmakologiczne nie jest niezbędne - często wystarczą ćwiczenia mózgu. Jeśli jednak choroba jest już zaawansowana, lekarz powinien dobrać odpowiednie preparaty - najczęściej są to środki stymulujące ośrodkowy układ nerwowy.  Najważniejsza jest jednak bliskość rodziny, zrozumienie seniora i otoczenie go czułością i opieką. 



Więcej o: