Zapalenie mózgu jest związane z demencją - sugerują nowe badania

Jeżeli zapalenie mózgu jest mocno powiązane z otępieniem czołowo-skroniowym, daje to także nadzieję na potencjalne metody leczenia chorób neurodegeneracyjnych mózgu - twierdzą naukowcy z University of Cambridge.

Zapalenie mózgu, zwane także zapaleniem nerwów, powiązane jest z wieloma schorzeniami, takimi jak depresja, psychoza, stwardnienie rozsiane, a także z chorobą Alzheimera - piszą naukowcy z University of Cambridge w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Brain". - Teraz postanowiliśmy zbadać, czy składnik zapalny występuje także w innych niż choroba Alzheimera, rodzajach demencji, co sugerowałoby, że jest powszechny w wielu chorobach neurodegeneracyjnych.

Badaniami objęto 31 pacjentów z trzema typami otępienia czołowo-skroniowego (FTD). To choroba, która prowadzi do degeneracji w obrębie płatów czołowych oraz przednich części płatów skroniowych mózgu, a główną przyczyną jest nagromadzenie w komórkach nerwowych nieprawidłowych białek, zwanych tau. Wyróżnia się trzy rodzaje otępienia czołowo-skroniowego. To tzw. tzw. wariant behawioralny (znaczące zmiany w zachowaniu oraz zaburzenia psychiczne), afazja postępująca niefluentna (zaburzenia mowy) oraz otępienie semantyczne (objawy to zaburzenia mówienia, agnozja, prozopagnozja).

Podczas badania naukowcy skanowali mózgi chorych w celu wykrycia złogów tau oraz oznak stanu zapalnego. Użyto, między innymi, techniki określanej mianem PET (pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa). Jest to rodzaj badania tomograficznego, w którym wykorzystuje się izotop promieniotwórczy do obrazowania zmian w komórkach. W tym wypadku badanie miało ujawnić komórki zapalne bądź nagromadzone białko tau w mózgach pacjentów. Poddano także analizom mikroskopowym mózgi chorych, podarowane po śmierci do banku tkanek na Uniwersytecie w Cambridge.

Naukowcom udało się wykazać, że w całym mózgu, w przypadku trzech typów otępienia czołowo-skroniowego, im więcej jest stanów zapalnych, tym więcej śmieciowych białek tau.

- Przewidywaliśmy, że istnieje związek pomiędzy stanem zapalnym w mózgu a gromadzeniem się szkodliwych białek, ale nawet my byliśmy zaskoczeni, jak mocno są ze sobą powiązane te dwa czynniki - mówi dr Thomas Cope z wydziału neurologii w Cambridge.

- Może istnieć błędne koło, w którym uszkodzenie komórek powoduje zapalenie, a to z kolei prowadzi do kolejnych szkód - mówi dr Richard Bevan Jones.

Badanie pokazuje zatem, że zapalenie mózgu jest istotnym czynnikiem w przebiegu kilku rodzajów demencji, z czego wcześniej nie zdawano sobie sprawy. Potrzebne są dalsze badania - piszą autorzy - aby można było zastosować tę wiedzę w praktyce i opracować nowe metody leczenia demencji.

Zobacz wideo Anatomia człowieka: szyszynka

Wszystkie trzy rodzaje otępienia czołowo-skroniowego, mimo że pod wieloma względami są to różne choroby, mają jednak wspólny mianownik, czyli stan zapalny oraz gromadzenie się śmieciowego białka. Naukowcy uważają, że leczenie wspierające odporność mogłoby spowolnić te choroby lub nawet im zapobiec.

Źródło: ScienceDaily.com, University of Cambidge, Brain

Więcej o:
Komentarze (13)
Zapalenie mózgu jest związane z demencją - sugerują nowe badania
Zaloguj się
 • krystin9

  Oceniono 9 razy 5

  Hm, droga autorko....
  Naukowcy udowadniają, ze chorobom neurodegeneracyjnym i demencji towarzyszy zapalenie mózgu! Czyli odwrotnie, niż sugeruje tytuł.
  "Prawie, a robi różnicę ".

 • zetpaw

  Oceniono 18 razy 4

  Taka chorba dla prawdziwych PIS'owców jest nie groźna bo oni tak jak i ich Kulawy guru mozgu nie posiadają ! No może mają ze trzy zwoje mózgowe ale tylko po to żeby nie srali na dywan.

 • stanislaw.sk

  0

  @kretu23
  Hyperostosis frontalis interna (HFI) jest SCHORZENIA NEUROPSYCHIATRYCZNE.
  „Niewielkie zmiany kostne w czaszce pozostają najczęściej bez wpływu na stan zdrowia. Jednakże w zaawansowanych przypadkach, gdy pogrubienie kości czołowej osiąga znaczne rozmiary powstałe w jej obrębie wypukłości kostne mogą powodować ucisk mechaniczny na oponę twardą i półkule mózgu, prowadząc do zaniku kory płatów czołowych. Może to skutkować pojawieniem się objawów neurologicznych i zaburzeń psychicznych. Opisywano związek HFI z występowaniem zespołu płatów czołowych, manifestującego się :zaburzeniami afektywnymi i schizo-afektywnymi, zespołem otępiennym, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami snu i łaknienia, zachowaniami agresywnymi, zaburzeniami węchu. Ponadto obserwowano różnorodne zaburzenia motoryczne i somatosensoryczne (w tym migrenę). W części przypadków odnotowano współwystępowanie HFI z chorobami:Picka,Parkinsona i Alzheimera. Opisano przypadek występowania zmian w kościach czaszki o cechach HFI u osoby z rozpoznaniem tzw.zespołu Diogenesa, czyli obserwowanego zwykle u osób w wieku podeszłym zaburzenia zachowania przejawiającego się skrajnym zaniedbywaniem higieny osobistej, wycofaniem się z życia społecznego i towarzyszącym mu niekiedy kompulsywnym zbieractwem, będącego najprawdopodobniej jedną z manifestacji klinicznych zespołu płatów czołowych."

 • x50e6

  Oceniono 6 razy 0

  "Błedne koło" nazywa się "dodatnie sprzężenie zwrotne". Bosze... co za poziom przekazu....

 • kretu23

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekawe jak wytłumaczono hyperostosis frontalis w chorobie Picka, w każdym przypadku.

 • icehunter

  Oceniono 6 razy -4

  Teraz wystarczy byle info o maseczkach żeby kogoś zmieszać z błotem. To dopiero początek. Za chwile będzie info, że ktoś w maju ubiegłego roku kupił milion par rękawiczek ochronnych i tez go utopią w szambie. Co za poryty naród.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX