Zapaść: stan bezpośrednio zagrażający życiu. Jak rozpoznać objawy mu towarzyszące?

Zapaść to niebezpieczny stan dla zdrowia i życia, który może doprowadzić nawet do zgonu. Jest skutkiem niewydolności krążenia i objawia się m.in.: przyspieszonym tętnem, obniżonym ciśnieniem, osłabieniem i płytkim oddechem, utratą przytomności. W razie wystąpienia objawów konieczna jest natychmiastowa pomoc i wezwanie karetki pogotowia.

Zapaść: co to jest i jaka jest przyczyna?

Zapaść: co to? Zapaść jest poważną niewydolnością organizmu, zagrażającą zdrowiu i życiu. Może prowadzić nawet do śmierci. Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do jej wystąpienia. Zalicza się do nich:

  • niedotlenienie,
  • zatrucie (m.in. alkoholowe),
  • krwotoki,
  • schorzenia układu krążenia takie jak zakrzepica,
  • choroby serca. 

Zapaść wynikająca z zatrucia alkoholem etylowym występuje najczęściej u osób uzależnionych lub osób, które wypiły zbyt dużą dawkę. Alkohol będący substancją toksyczną, wpływa na układ oddechowy i krążeniowy. Jego uża ilość w organizmie rozszerza naczynia krwionośne i powoduje wzmożone bicie serca. To z kolei doprowadza do dużego zapotrzebowania na krew, kiedy jej ilość jest niewystarczająca. Taka sytuacja prowadzi do niedotlenienia mózgu.  

Zapaść krążeniowa a zapaść serca

Zapaść krążeniowa to inaczej zapaść serca. Zapaść krążeniowa wynika, jak sama nazwa wskazuje, z niewydolności krążenia. Spowodowana jest ona poszerzeniem naczyń krwionośnych, przez które płynie zbyt mała objętość krwi. Do przyczyn zapaści krążeniowej należą zbyt niskie ciśnienie, choroby serca, zatrucia. Może być ona również powikłaniem po przebytej grypie. Niewiele osób wie, że wymioty i biegunka, które doprowadzają do odwodnienia, też mogą być przyczyną tej groźnej dla życia sytuacji. Ponadto zapaść krążeniowa może być następstwem krwotoków, urazów lub operacji, kiedy dochodzi do dużej utraty krwi. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów u chorego należy ułożyć go płasko, unieść nogi wyżej niż głowę i zachęcić do głębokiego oddychania. W międzyczasie należy  niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Zapaść spowodowana niskim ciśnieniem tętniczym

Jakie są inne powody, przez które występuje bardzo niebezpieczny stan dla zdrowia, jakim jest zapaść? Niskie ciśnienie należy do jednych z najczęstszych przyczyn według specjalistów. Zbyt niskie ciśnienie, a także przyjmowanie niektórych leków na problemy z ciśnieniem tętniczym może doprowadzić do zapaści krążeniowej. Aby zapobiec ryzyku i uniknąć przykrych konsekwencji tego stanu należy zadbać o prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego. Niskie ciśnienie może wynikać ze stosowania restrykcyjnych diet, odwodnienia, siedzącego trybu życia. To wszystko wpływa na zaburzenia krążenia. Na początek warto zmienić codzienne nawyki i wprowadzić większą dawkę ruchu, zdrową dietę czy  prysznice z naprzemiennie zmienianą temperaturą wody. Jeśli to nie odniesie rezultatów, to należy skonsultować się z lekarzem. Zapaść to stan bardzo niebezpieczny i nie należy lekceważyć ryzyka jego wystąpienia.

Zapaść: charakterystyczne objawy

Jak już wiemy, ostra niewydolność krążeniowa to inaczej zapaść. Objawy są niebezpieczne i kiedy się pojawią, jak najszybciej należy wezwać pomoc. Pierwsze objawy, jakie odczuje osoba chora to m.in.:

  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • nagłe pragnienie,
  • bladość skóry. 

W późniejszym etapie zapaść powoduje bardziej dokuczliwe dolegliwości. Dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, a następstwem jest niedotlenienie tkanek i narządów. W konsekwencji doprowadza to, do niedotlenienia mózgu i nagłej utraty przytomności.

Kto jest najbardziej narażony na zapaść krążeniową?

Na zapaść najbardziej narażone są osoby, które mają nadmiernie niskie ciśnienie, osoby z chorobami serca lub pacjenci chorujący na zakrzepicę. U osób starszych też występuje zwiększone ryzyko zachorowania. Co więcej, zapaści sprzyjają upały, nadmierny wysiłek fizyczny oraz przeciążenia. Problemów związanych z krążeniem nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ zapaść krążeniowa jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i może skutkować utratą życia.

Zobacz też: Co witamina D ma wspólnego z sercem i układem krążenia

Więcej o: