Regularne stosowanie aspiryny - komu szkodzi, komu pomaga. Nowe zalecenia

Amerykańscy eksperci, zgodnie z najnowszymi badaniami, zaktualizowali wytyczne dotyczące prewencyjnego przyjmowania aspiryny. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze.

Amerykańscy eksperci z U.S. Preventive Services Task Force (amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych) zaktualizowali wytyczne dotyczące prewencyjnego zażywania aspiryny. Zalecają, aby osoby po 60. roku życia, które nie przeszły dotychczas zawału serca ani udaru mózgu, o regularnym przyjmowaniu tego leku porozmawiały wcześniej z lekarzem. Stwierdzono bowiem, że u starszych ludzi ryzyko krwawienia jest wyższe niż ewentualne korzyści z przyjmowania kwasu acetylosalicylowego.

Jednocześnie po raz pierwszy stwierdzono, że aspiryna może być pomocna, gdy zażywają ją osoby po 40. roku życia, które nie mają schorzeń podwyższających ryzyko krwawienia. W przypadku osób w wielu 50-60 lat nie ma jeszcze jasności co do prozdrowotnego działania aspiryny.

Natomiast korzyści z regularnego przyjmowania aspiryny mogą odnieść osoby cierpiące na nadciśnienie, otyłość, z wysokim poziomem cholesterolu we krwi oraz z innymi schorzeniami niosącymi ze sobą ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Nie znaleziono natomiast mocnych dowodów na to, aby aspiryna chroniła przed rakiem jelita grubego.

Regularne zażywanie aspiryny bez konsultacji z lekarzem może spowodować poważne szkody, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem

- mówi dr John Wong, członek grupy zadaniowej.

U.S. Preventive Services Task Force składa się z niezależnych ekspertów, którzy analizują wyniki najnowszych badań i literaturę medyczną oraz ponownie przyglądają się wcześniejszym publikacjom. Ich zadaniem jest aktualizowanie porad na temat stosowania popularnych środków leczniczych i profilaktycznych.

Wytyczne na temat stosowania aspiryny w profilaktyce chorób serca i raka jelita grubego zostały opublikowane na stronie internetowej organizacji. Obecnie trwa etap konsultacji, a ostateczną decyzję co do zaleceń eksperci podejmą po 8 listopada.

Zobacz wideo 4 praktyczne myki z aspiryną. Zobacz, do czego może Ci się przydać

Jak działa aspiryna

Aspiryna uznawana jest za znakomity środek przeciwzapalny, przeciwzakrzepowy i przeciwbólowy. Do powszechnego użytku weszła na początku XX wieku, ale jej historia jest znacznie dłuższa. Aspiryna ma prostą, jednoskładnikową budowę - substancja czynna to kwas acetylosalicylowy (ASA).

Od dawna zaleca się zażywanie niewielkich dawek aspiryny pacjentom po udarach mózgu czy zawale serca. I to się nie zmienia. Lek rozrzedza krew zmniejszając dzięki temu ryzyko powstawania zakrzepów. Przestrzega się jednak, że aspiryna, nawet w małych dawkach, może spowodować krwawienia z przewodu pokarmowego lub nasilić chorobę wrzodową żołądka.

Wiele osób samodzielnie stosuje aspirynę jako sposób ochrony przed zawałami serca. Regularne stosowanie aspiryny, w każdym przypadku, powinno być skonsultowane z lekarzem. - Należy pamiętać, że nauka ewoluuje i wciąż pojawiają się nowe dane, a co za tym idzie, muszą się zmieniać także wytyczne - podkreślają eksperci.

Źródła: MedicalXPress.com, U.S. Preventive Services Task Force

Więcej o: