Niskie ciśnienie krwi. Skąd bierze się problem i jak sobie z nim radzić?

Niskie ciśnienie krwi jest problemem, który dotyka szczególnie kobiet i młodych dziewcząt. Zazwyczaj nie ma konieczności wdrażania specjalnego leczenia przy tej przypadłości, jednak mimo to nie powinno się jej lekceważyć.

Niskie ciśnienie krwi. Najczęstsze objawy

Niskie ciśnienie krwi, inaczej zwane niedociśnieniem, to jeden z problemów dotykających układu krążenia. Ciśnienie tętnicze jest jednym z podstawowych parametrów, które lekarze sprawdzają rutynowo podczas wizyt kontrolnych czy w przypadku, gdy pacjent trafia na SOR lub do szpitala.

Powszechnie wiele mówi się o szkodliwości nadciśnienia tętniczego, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zdecydowanie mniej wiadomo na temat konsekwencji wynikających z niskiego ciśnienia. Może to być efektem tego, że problem ten dotyka niewielkiego odsetka ludzi, w tym zwłaszcza dziewcząt w okresie dojrzewania. Tymczasem hipotonia może doprowadzić do utraty przytomności, np. podczas prowadzenia pojazdu lub w innych niebezpiecznych okolicznościach. 

Najczęstsze objawy niskiego ciśnienia krwi to przede wszystkim:

 • osłabienie
 • zawroty głowy
 • przyśpieszone tętno
 • bladość skóry
 • zimne ręce, stopy, nos
 • omdlenia
 • kłopoty z koncentracją.

Niskie ciśnienie. Jakie są jego przyczyny?

Przyczyn niskiego ciśnienia może być wiele. Przede wszystkim należy ustalić czy pacjent cierpi na hipotomię pierwotną (wrodzoną) czy wtórną (nabytą). W przypadku tej pierwszej za przyczynę niskiego ciśnienia uznaje się małą elastyczność naczyń krwionośnych, co sprawia, że krew krąży w nich wolniej. Efektem tego jest słabsze dotlenienie organizmu i wiążące się z tym przypadłości. 

W przypadku gdy niedociśnienie jest dolegliwością nabytą, wówczas jego przyczyn należy upatrywać w:

 • występowaniu schorzeń sprzyjających niskiemu ciśnieniu, np. niedokrwistość, niedoczynność nadnerczy czy cukrzycy
 • przebytych urazach tj. oparzenia
 • stanach takich jak przewlekły stres czy długotrwałe odwodnienie
 • przyjmowaniu niektórych grup leków (np. nitratów, leków psychotropowych, antyarytmicznych itp.).

Niskie ciśnienie. Leczenie

Zazwyczaj niskie ciśnienie leczenia nie wymaga. Jeśli pojawia się ono u młodych dziewcząt istnieje szansa, że dolegliwość ustąpi samoistnie. Jeśli u danej osoby mamy do czynienia z hipotomią wtórną, wywołaną przez chorobę lub przyjmowanie leków, wówczas wyleczenie pierwotnej przyczyny lub odstawienie preparatów powinno wystarczyć, aby ciśnienie tętnicze powróciło do normy. Gorzej jest w przypadku niedociśnienia wrodzonego, które często ma podłoże genetyczne. 

Niskie ciśnienie. Co to oznacza i jak się je diagnozuje?

Co oznacza niskie ciśnienie? Czy należy bać się takiej diagnozy i jak ją uzyskać? Aby potwierdzić niskie ciśnienie tętnicze konieczne jest dokonywanie regularnych pomiarów wysokości ciśnienia. Utrzymujace się przez dłuższy czas ciśnienie o wartości:

 • u kobiet poniżej 90/60 mmHg
 • u mężczyzn poniżej 100/70 mmHg

świadczy o hipotonii. Aby się upewnić co do diagnozy lekarz może zalecić dodatkowe badania, np. morfologię krwi czy EKG.

Jak podnieść niskie ciśnienie?

W przypadku, gdy jesteś niskociśnieniowcem bardzo negatywnie reagujesz na zmiany pogody i często towarzyszy ci uczucie osłabienia i zawroty głowy. Jak sobie z tym radzić? Jak podnieść niskie ciśnienie? 

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu osobom z taką przypadłością. Wśród nich znajduje się m.in.:

 • unikanie gwałtownych zmian pozycji - nagłe wstawanie z łóżka może spowodować zawroty głowy, gdyż krew szybko odpływa, a co za tym idzie obniża się ciśnienie; po przebudzeniu należy więc poleżeć spokojnie, powoli się rozruszać, a następnie płynnym ruchem usiąść na łóżku i powoli wstać
 • zamiast kąpieli branie prysznica naprzemiennie ciepłą i zimną wodą
 • unikanie długiego stania
 • aktywność fizyczna - regularne ćwiczenia nie tylko podnoszą ciśnienie, ale też dobrze wpływają na elastyczność naczyń krwionośnych
 • jedzenie małych posiłków w niewielkich odstępach czasowych; spożywanie minimum 2 l wody dziennie
 • rezygnacja z palenia papierosów.

Niskie ciśnienie. Co jeść?

Co jeść, jeśli mamy niskie ciśnienie? Otóż zasadniczo nasza dieta nie powinna różnić się od normalnej, zdrowej zbilansowanej diety. Warto jednak unikać produktów obniżających ciśnienie tętnicze, a do takich należy np. sok z czarnej porzeczki. 

Jakie produkty mogą z kolei podnieść nam ciśnienie? Otóż przede wszystkim te zawierajace kofeinę. Oznacza to, że doraźnie możemy wypić filiżankę naturalnej kawy lub napój energetyczny, w celu podniesienia ciśnienia tetniczego, jednak takie praktyki warto zostawić sobie na sytuacje awaryjne.

W codziennej diecie niskociśnieniowców nie może natomiast braknąć odpowiedniej ilości płynów. Można także zwiększyć zużycie soli, która podnosi ciśnienie (do 10g dziennie). Warto też zadbać o odpowiednią podaż potasu, którego źródłem są świeże owoce i warzywa. 

Niskie ciśnienie a picie alkoholu

Związek między niskim ciśnieniem a piciem alkoholu nie jest jednoznaczny. Jednak hipotonikom zaleca się, podobnie jak w przypadku osób ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie alkoholu ze swojej diety. 

Niskie ciśnienie a picie kawy

Wskazuje się, że cierpiący na hipotonię, w przypadku gdy poczują osłabienie związane ze spadkiem ciśnienia, powinni jak najszybciej spożyć produkt bogaty w kofeinę. Substancja ta działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu dość szybko poczujemy się lepie. Picie kawy na niskie ciśnienie działa więc jako środek zaradczy, jednak należy pamiętać, że organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do takiego "wspomagacza" i wymaga większych jego ilości. Warto więc filiżankę kawy traktować jako "koło ratunkowe" w nagłej, wyjątkowej sytuacji. 

Zobacz też: Hipertensjolog: czym się zajmuje i dlaczego warto się do niego udać?

Więcej o: