Siarka. Pierwiastek, którego właściwości warto znać

Siarka to pierwiastek, który jest obecny w naszym organizmie. Zawierają ją takie elementy jak białka czy witaminy. Siarka odgrywa ważną rolę w wielu procesach. Co warto o niej wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Siarka: pierwiastek, o którym warto wiedzieć więcej

Siarka to pierwiastek odgrywający ważną rolę w organizmie. Jest elementem niezbędnym do produkcji kluczowych białek, a także aminokwasów. Siarka uczestniczy w syntezie i powstawaniu cysteiny i metioniny. To właśnie one są składnikiem glutationu - silnego przeciwutleniacza.

Gdzie dokładnie znajduje się siarka? Jakie produkty dostarczają ją organizmowi? Otóż najwięcej dostarczymy jej spożywając:

  • mięso,
  • podroby,
  • jaja,
  • mleko,
  • cebulę
  • czosnek. 

W których potrawach jest siarka Siarka: właściwości. Dlaczego jest ważna dla włosów, stawów i nie tylko

Siarka: zastosowanie medyczne

Siarka zastosowanie medyczne ma znane większości z nas. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywana jest w preparatach zalecanych w przypadku zmian skórnych takich jak trądzik czy egzema. Dzięki swojemu działaniu przyspiesza regenerację naskórka, a także chroni skórę przed starzeniem. Jej obecność jest niezwykle istotna dla wątroby, którą wspomaga w procesie odtruwania organizmu - korzystnie wpływa na wydzielanie kwasu żółciowego. 

Siarka na stawy: jak działa?

Właściwości, jakie ma siarka są wykorzystywane, gdy pojawiają się problemy ze stawami. Siarka na stawy jest używana głównie ze względu na obecność związku MSM – metylosulfonylometanu. Naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych i bardzo dobrze uśmierza ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. MSM chroni chrząstkę, dzięki czemu redukuje uczucie bólu, a także zapewnia większy zakres ruchu w stawach.

Jak działa siarka organiczna? Otóż jest to produkt, który zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób preferujących medycynę alternatywną. Według dostępnych badań przyjmowanie zalecanych dawek preparatu przez dorosłe, zdrowe osoby nie powinno być niebezpieczne, jednak zawsze w przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Siarka organiczna ma przede wszystkim właściwości: przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwutleniające. Dlatego też sięgają po nie osoby cierpiące na alergie, migreny i inne dolegliwości bólowe czy zapalenie stawów.

Zobacz wideo Jedzmy rzeżuchę nie tylko od święta! Wzmacnia włosy i zawiera dużo witaminy C

Siarka na włosy: czy pomaga utrzymać je w dobrej kondycji?

Siarka na włosy wpływa pozytywnie wzmacniając je i sprawiając, że są mocne i lśniące. Dlatego też można ją często znaleźć w produktach kosmetycznych do pielęgnacji, ale też tych przeznaczonych do walki z łupieżem. Stosowana w postaci leczniczych kąpieli może być pomocna w walce z przetłuszczaniem włosów oraz w sytuacji, gdy skóra głowy jest podatna na podrażnienia. 

Siarka a cukrzyca. Co musisz wiedzieć?

Jedno z ciekawszych zagadnień w kontekście omawianego pierwiastka to zależność siarka a cukrzyca. Siarka jest pierwiastkiem, który ma zastosowanie oksydacyjne, przeciwzapalne, immonumodulujące, ale także uczestniczy w produkcji enzymów. Jest ona jednym ze składników insuliny, która jest potrzebna do prawidłowego metabolizowania węglowodanów. W momencie, kiedy pojawia się niedobór siarki, to insulina będzie produkowana w niewystarczającej ilości, a to z kolei zaburzy równowagę gospodarki węglowodanowej w organizmie.

Jesień zagląda nam w oczy... Jest parę dobrych sposobów, by utrzymać formę cały sezon. Zacznij od diety... Mikroelementy bez których nie da się żyć

Czy istnieje zalecana dzienna dawka siarki?

Nie ma jasno wyznaczonej, dziennej dawki siarki, której potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Zwykło uważać się, że jeśli wraz z dietą dostarczana jest optymalna ilości białka (około 1 g białka/ kg masy ciała), to taka dieta pokrywa też zapotrzebowanie na siarkę.

Jeśli chodzi o preparaty stosowane w konkretnych schorzeniach, to podaż siarki powinna być następująca:

  • podczas walki z łupieżem optymalna ilość siarki to 2% w szamponach (w połączeniu z 2% kwasu salicylowego). 
  • w medykamentach stosowanych do przeciwdziałania świerzbowi, wykazuje się, że maści zawierające 8% i 10% siarki, przy stosowaniu przez trzy dni i trzy noce działają skutecznie.

Zobacz też: 

Chcąc stosować suplement diety z siarką doustnie, warto wykonać wcześniej stosowne badania i skonsultować ich wyniki z lekarzem, aby nie została przedawkowana siarka. Właściwości pierwiastka w takiej sytuacji okażą się pomocne i będzie można skorzystać z ich wszystkich, najlepszych cech.

Zobacz też: Ta dieta ma kilka wersji i najpopularniejszy owoc w roli głównej. Jakie daje efekty, jadłospis

Więcej o: