Heparyna: maść, tabletki a może zastrzyki? Kiedy stosuje się heparynę u kobiet w ciąży?

Heparyna jest substancją wytwarzaną w ludzkim organizmie przez wątrobę, płuca oraz błony śluzowe w jelitach. Wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Jako lek funkcjonuje od 1938 roku i zapobiega niebezpiecznym zakrzepom, które mogą powodować utratę życia.

Co to jest heparyna?

Co to jest heparyna? Heparyna jest związkiem, który jest produkowany przez nasz organizm i bierze czynny udział w procesie regulowania krzepnięcia. Jako lek, po raz pierwszy pojawiła się w medycynie w 1938 roku i wykorzystuje się ją jako środek przeciwzakrzepowy. Heparynę najczęściej podaje się w formie zastrzyków. Natomiast, tabletki wykorzystywane są stosunkowo rzadko ze względu na słabą wchłanialność. Heparyna jest wytwarzana przez narządy takie jak serce, płuca i wątroba. Substancję stosuje się głównie w leczeniu schorzeń takich jak zatorowość płucna, żylaki, czy dławica piersiowa. Niewiele osób wie, że heparyna jest również wykorzystywana w leczeniu cholesterolu, ograniczając poziom lipidów oraz w terapii po urazach i kontuzjach. Heparyna drobnocząsteczkowa służy jako roztwór do wstrzyknięcia. Przy podaniu dożylnym, heparyna drobnocząsteczkowa w aż 90% przedostaje się do organizmu, co stanowi o jej wysokiej skuteczności.

W przypadku zakrzepicy zaleca się, aby chorzy  nosili specjalne rajstopy i pończochy uciskowe Zakrzepica - co to za choroba i jak wygląda jej leczenie?

Heparyna. Działanie nie tylko przeciwzakrzepowe

Heparyna działanie wykazuje głównie przeciwzakrzepowe. Jest jednocześnie nie tylko lekiem zmniejszającym krzepliwość krwi, ale ma również działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwwirusowe,
  • immunosupresyjne
  • ograniczające poziom lipidów. 

Jako środek przeciwzakrzepowy używana jest w leczeniu schorzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego. Żele i płyny w sprayu stosowane na skórę działają wspomagająco w leczeniu żylaków, krwiaków podskórnych oraz w urazach takich jak stłuczenia czy obrzęki.

Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy covid-19 wynosi 16,5 procenta

Heparyna w ciąży. W jakich sytuacjach się ją stosuje?

Heparyna w ciąży jest podawana wyłącznie kobietom, u których występuje dość duże ryzyko pojawienia się zatorów lub chorób zakrzepowo-zatorowych. Wdraża się ją także w przypadku, kiedy ciało matki traktuje płód jako ciało obce, próbując go zwalczyć i doprowadzić do utraty ciąży. Heparyna w ciąży jest podawana w postaci zastrzyków i zawsze z zalecenia lekarza. Kobiety ciężarne w grupie ryzyka dostają zastrzyki na rozrzedzenie krwi z heparyną drobnocząsteczkową, ponieważ ta substancja nie przenika do płodu. Stosuje się u nich zastrzyki w ramię lub w udo, co 24 godziny.

Heparyna a alkohol. Możliwe działania niepożądane

Heparyna a alkohol - niestety takie połączenie może powodować skutki uboczne. Leki nowej generacji z reguły nie wchodzą w interakcje z alkoholem. Natomiast, ostrożności nigdy dość. Spożycie niewielkiej ilości alkoholu nie jest zabronione, ale przyjmując leki zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Przy dużych dawkach alkoholu lub częstym piciu, heparyna powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań krwotocznych. Może też dojść do uszkodzenia wątroby lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Dlatego zawsze warto powstrzymać się od spożywania alkoholu w trakcie terapii lekowej.

Heparyna – tabletki czy heparyna – zastrzyki. Jaka jest różnica?

Na rynku farmaceutycznym możemy spotkać leki z substancją czynną jaką jest heparyna. Tabletki pomagają głównie w walce z żylakami, w stłuczeniach i obrzękach. Ich wadą jest niska wchłanialność z układu pokarmowego, dlatego heparyna w tabletkach jest rzadko stosowana. W walce z zatorami i zakrzepami również podawana jest heparyna. Zastrzyki wykazują o wiele większą skuteczność i przyswajalność od tabletek. Zastrzyki z heparyną są dostępne w aptece, ale tylko na receptę od lekarza. Co więcej, zastrzyki można wykonywać w domu, wstrzykując je sobie w brzuch.

Heparyna - jakie ma działanie i jak ją stosować? Heparyna - zmniejsza krzepliwość krwi i poziom cholesterolu. Ale nie tylko. Co jeszcze warto wiedzieć? [działanie, jak stosować]

Heparyna – maść

Osobom zmagającym się ze stłuczeniami i obrzękami polecane jest także stosowanie heparyny. Maść zawierająca tę substancję jest wydawana bez recepty - jest powszechnie dostępna. Heparyna w tej formie nie tylko dobrze sprawdza się na wszelkiego rodzaju urazy i obrzęki, ale jest również polecana dla osób cierpiących na zapalenie żył, krwiaki pod skórą lub w przypadku leczenia blizn czy bliznowców. Preparat nie powinien być stosowany przed długi okres, ponieważ może wywoływać podrażnienia skóry. Maści z heparyną powinny również unikać osoby ze skłonnością do krwawień.

Zobacz też: Witamina K - dla dobrej krzepliwości, mocnych kości i nie tylko

Więcej o: