Latem nietrudno o drobne zasinienia na skórze, szczególnie, gdy wypoczywamy aktywnie. Podskórne wylewy krwi, które obserwujemy jako sińce, najczęściej są wynikiem urazu. Bywa, że nawet go nie pamiętamy lub skutki pęknięcia drobnego naczynia wydają się nam nieadekwatne. Siniak jest duży, rozlany, utrzymuje się przez wiele dni, zaliczając wszystkie kolory tęczy, a tymczasem to było drobne uderzenie... To zdarza się każdemu i nie musi być zaraz objawem choroby.
Sprawa wymaga jednak wyjaśnienia, gdy siniaków "bez przyczyny" jest zdecydowanie więcej, tworzą się nawet od drobnego ucisku, kiepsko się goją. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli po czterech tygodniach od uderzenia siniak wciąż jest widoczny lub wcześniej, gdy sprawia duży ból. W innych sytuacjach? To zależy...
Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!
Ponieważ witamina K jest niezbędna, by układ krzepnięcia krwi działał prawidłowo, przyjęło się przekonanie, że to głównie jej niedobór może być sprawcą powstawania siniaków . Rzeczywiście, wśród objawów jej niedoboru są rozległe wylewy podskórne, jednak u zdrowych ludzi do niego właściwie nie dochodzi. Za niski poziom witaminy K to przede wszystkim sygnał innego problemu. To, ile przyjmujemy jej z pożywieniem w połączeniu z produkcją dobrych bakterii w jelitach, w zupełności pokrywa zapotrzebowanie organizmu. Wyjątek stanowią niemowlaki, którym często zaleca się suplementację, by uchronić je przed zaburzeniami rozwojowymi.
Jeśli badania potwierdzają niedobór witaminy K, konieczne jest wykluczenie jego przyczyny, w tym:
Zobacz także:
Jeśli już przyczyną tego, że ci przybyło siniaków lub tworzą się zbyt łatwo, mają być niedobory, sprawcy sensowniej będzie upatrywać w witaminie C i rutynie. Te dwie substancje kojarzymy przede wszystkim z odpornością (i słusznie). Wspierają ją również dlatego, że do ich zadań należy wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych, by nie pękały, a krew nie wysączała do tkanek. Najlepszy sposób na zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości rutyny i witaminy C to dieta obfitująca w warzywa i owoce ( więcej na ten temat ).
Witaminy z grupy B (a dokładniej B12 i kwas foliowy), które są niezbędne to tworzenia przez organizm zdrowych erytrocytów (czerwonych krwinek) i trombocytów (płytek krwi) kluczowych składników krwi w procesie krzepnięcia, również mogą zapobiegać nadmiernemu tworzeniu sińców, towarzyszących niedokrwistości.
Więcej o witaminach z grupy B i ich najlepszych źródłach
Warto przy tym pamiętać, że prawidłowa krzepliwość to nie tylko osłona przed nieestetycznymi, ale w zasadzie niegroźnymi wylewami. Gwarantuje ona, że nie dochodzi do niebezpiecznych wylewów wewnętrznych, znacznej utraty krwi np. podczas miesiączki. Zresztą, w jej trakcie naczynia są słabsze i też łatwiej o siniaka.
Podskórnym wylewom sprzyja otyłość, intensywny trening, nadmiar alkoholu (ten rozrzedza krew i obniża poziom witaminy C). Podatność na samoistne siniaki rośnie też z wiekiem.
Czasem to skutek stosowania leków, w tym bez recepty, np. aspiryny czy ibuprofenu, a nawet suplementów diety "przyjaznych sercu".
U osób z poważnymi schorzeniami krążenia farmakologiczne obniżanie krzepliwości krwi bywa koniecznością. Pacjent po zawale, ze sztucznymi zastawkami czy protezą naczyń krwionośnych jest znacznie bardziej narażony na powstawanie zakrzepów, nieraz groźnych dla życia. Skutki uboczne leczenia w postaci sińców to zdecydowanie niska cena.
Ostra białaczka, marskość wątroby, niewydolność nerek - tak ciężkie stany chorobowe także mogą objawiać się siniakami . Rzecz w tym, że niemal nigdy nie jest to pierwszy, a już na pewno nie jedyny objaw choroby. W przypadku białaczki bardziej charakterystyczne są nocne poty, gorączka czy powiększone węzły chłonne. Marskości towarzyszy wodobrzusze i żółtaczka, a niewydolności nerek np. wymioty, nieuzasadniona utrata masy, nadciśnienie tętnicze, itd.
Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku niepokojących objawów zawsze warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten, nie tylko na podstawie wywiadu z pacjentem, ale i podstawowych analiz (badanie krwi, moczu) nie powinien mieć trudności ze znalezieniem przyczyny powstawania siniaków.
Każdy z nas przynajmniej raz do roku powinien profilaktycznie skontrolować morfologię i wykonać badanie ogólne moczu. Wiele groźnych schorzeń, niekoniecznie tych wymienionych, rozwija się podstępnie i bezobjawowo. Wczesne wykrycie to większa szansa na pełny powrót do zdrowia.
Oczywiście bywa, że podstawowe badania to dopiero początek długiej, żmudnej drogi diagnostycznej. Za niski poziom płytek krwi może być objawem białaczki, ale także zapalenia stawów, tarczycy, nawet przeziębienia.
Najczęściej wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi rozpoznawane są już w niemowlęctwie. Dają charakterystyczne objawy (np. przedłużające się krwawienie z pępowiny) i występują rodzinnie, więc otoczenie oraz lekarze wiedzą, co sprawdzić. Bywa jednak, że mało nasilony problem jest rozpoznawany dopiero u kilkulatka (w tym hemofilia). Zdarza się też, że skaza krwotoczna jest rozpoznawana dopiero u osoby dorosłej. Bywa tak nawet w przypadku najczęstszej skazy: choroby von Willebranda (spowodowanej przez brak czynnika krzepnięcia), gdyż może mieć ona przebieg ciężki, umiarkowany i lekki. Osoby nią dotknięte czasem o problemie dowiadują się dopiero po zabiegu operacyjnym czy usunięciu zęba, gdy krwawienie jest zbyt obfite i trudne do zatrzymania.
Leczeniem i diagnozowaniem zaburzeń krzepliwości zajmuje się hematolog. Leczenie w przypadku wrodzonych niedoborów czynników krzepnięcia polega przede wszystkim na ich uzupełnianiu, co pozwala uniknąć wtórnych problemów zdrowotnych (krwotoków, anemii, etc.
Też masz taki problem? Zajrzyj na Forum Gazeta.pl:
Ból łydek i siniaki bez powodu
Siniaki pojawiają się na różnych częściach ciała
Czytaj także: