Krwiaki - czym są, jak je leczyć?

Krwiak to nic innego, jak wylew krwi z naczyń krwionośnych. Krwiaki mogą pojawiać się wszędzie tam, gdzie doszło do poważniejszego urazu mechanicznego. Często pojawiają się na skórze, ale mogą też pojawić się w organach wewnętrznych.

Czym się różni krwiak od siniaka? Siniak jest mniejszym urazem, który nie pojawia się przy urazach wewnętrznych, jest raczej urazem powierzchniowym. Siniaki są płaskie, a krwiaki mogą być wypukłe. Siniak powstaje w wyniku pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych, które umiejscowione są płytko pod skórą. Siniaki są zupełnie niegroźne, chociaż czasami bolesne. Krwiaki mogą być groźne dla zdrowia i życia.

Objawy krwiaków

Krwiaki powodują szereg objawów, są to:

  • zaczerwienienie,
  • ból w okolicy krwiaka,
  • stany zapalne w obrębie krwiaka.

Część krwiaków, przede wszystkim krwiaki tkanek miękkich, mięśni i skóry, z czasem wchłania się samoistnie i nie powodują dużych problemów.

Powikłania po krwiakach

Najczęstszym powikłaniem krwiaków jest zakażenie bakteryjne oraz ropienie. Muszą one być leczone przy użyciu antybiotyków.

Leczenie krwiaka zależy od tego, w jakim miejscu jest on umiejscowiony i jak duży obszar obejmuje. Krwiaki podskórne i tkanek miękkich zazwyczaj leczone są domowymi sposobami, pomaga przykładanie lodu, a lekarz może zalecić stosowanie maści lub leków przeciwzapalnych.

Przykłady krwiaków i sposób leczenia

Krwiak pod paznokciem

Krwiak pod paznokciem jest bolesnym doświadczeniem, łatwo też o nadkażenie bakteryjne ze względu na niemożliwość dokładnego wyczyszczenia skóry pod paznokciami. Krwiaki pod paznokciami zazwyczaj powstają w wyniku przytrzaśnięcia palców.

Leczenie polega na stosowaniu ciepłych okładów lub moczenia palców w ciepłym roztworze wody z mydłem lub wody z sodą. Lekarz może zalecić leki przeciwzapalne. Jeśli krwiak jest rozległy, może dojść do zejścia paznokcia, a w niektórych przypadkach może on już nie odrosnąć.

Krwiak mózgu

Krwiak w mózgu to często powikłanie po urazach mechanicznych głowy. Inne przyczyny powstawania krwiaków mózgu to:

Objawy to częsty i mocny ból głowy, omdlenia, wymioty. Krwiak mózgu leczony jest najczęściej operacyjnie, ale przed tym wykonywana jest szeroka diagnostyka, która pozwala ustalić przyczynę, umiejscowienie oraz wielkość krwiaka. 

Krwiak okularowy

Krwiak okularowy tworzy charakterystyczne zasinienia wokół oczu. Zazwyczaj powstaje wyniku pęknięcia podstawy czaszki. Pojawieniu się krwiaka mogą towarzysz wycieki płynu z nosa, uszu, oczu. Koniecznie należy udać się do lekarza.

Leczenie obejmuje leczenie pękniętej czaszki i podanie odpowiednich leków. 

Krwiak macicy

Krwiak w ciąży powstający w obrębie macicy potrafi zaniepokoić niejedną przyszłą  mamę, powoduje on bowiem krwawienie w ciąży. Najczęściej krwiak powstaje w pierwszym trymestrze ciąży i jest przyczyną hospitalizacji. Krwiak macicy pojawia się aż u 20 proc. kobiet w ciąży, nie zawsze jednak daje objawy, czasami krwiak widoczny jest dopiero podczas badań USG.

Leczenie polega na podaniu witaminy C (pomaga wchłonąć krwiaka), czasami podaje się leki hormonalne na podtrzymanie ciąży lub leki przeciwskurczowe. Zaleca się oszczędny tryb życia.

Więcej o: