Nadciśnienie tętnicze groźniejsze dla kobiet?

Przez lata mówiło się, że nadciśnienie i jego powikłania zabijają głównie mężczyzn. Z czasem zaczęto zwracać uwagę również na kwestię zagrożenia chorobami krążenia u kobiet po menopauzie. Niedawne amerykańskie badania sugerują, że zbyt wysokie ciśnienie jednak jest bardziej niebezpieczne dla pań i to u nich wymaga wcześniejszego leczenia. Jak jest naprawdę, wyjaśnia prof. Krzysztof Narkiewicz, krajowy konsultant ds. hipertensjologii*.

Nadciśnienie tętnicze krwi ma być bardziej szkodliwe u kobiet niż u mężczyzn, gdyż u pań aż o 30-40% częściej występują powikłania sercowo-naczyniowe. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w Wake Forest Baptist Medical Center (akademickie centrum medyczne w Winston-Salem, Północna Karolina). Ich wyniki opublikowało pismo "Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease".

Małe badanie, duże wnioski

Kierujący badaniami prof. Carlos M. Ferrario przyznaje, że ustalił związek między konsekwencjami nadciśnienia tętniczego, a płcią, na podstawie historii medycznych 100 kobiet i mężczyzn. Badani byli średnio w wieku 53 lat, mieli zbyt wysokie ciśnienie tętnicze (zbliżone parametry), ale nie się leczyli i nie chorowali na inne poważne schorzenia. Profesor, który jest chirurgiem, ale i kierownikiem zespołu badającego wpływ fizjologii kobiety na skuteczność leczenia farmakologicznego, sugeruje, że leczenie nadciśnienia u kobiety należy rozpoczynać wcześniej i powinno ono być prowadzone bardziej agresywnie niż u mężczyzn.

Rewolucji nie będzie

Do "rewelacji" podchodzi sceptycznie prof. Krzysztof Narkiewicz z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: "te badania z pewnością nie zmienią standardów leczenia nadciśnienia tętniczego. Praca opiera się na małej liczbie chorych, ukazała się w czasopiśmie, które z pewnością nie należy do wiodących. Pokazuje, że być może istnieją różnice dotyczące mechanizmów odpowiedzialnych za wzrost ciśnienia tętniczego u mężczyzn i kobiet, ale de facto nie ocenia ryzyka powikłań nadciśnienia. Układ krążenia oceniano jednorazowo; nie ma obserwacji prospektywnej."

Wcześniejsze dużo większe i lepiej zaplanowane badania prospektywne, czyli umożliwiające wiarygodną ocenę skuteczności terapii, wykazały, że nadciśnienie jest niekorzystne u obydwu płci, a korzyści wynikający z jego leczenia są porównywalne u kobiet i mężczyzn.

Poznaj obowiązujące zalecenia, to może być twój problem

Skoro prawie 10 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, kilka milionów nawet o tym nie wie, a większość "świadomych" nieprawidłowo się leczy, czasem nie ze swojej winy, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi walki z nadciśnieniem w Polsce. Przeczytaj nasz raport , który powstał na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Z najnowszych badań wynika, że szczególnie starannie powinny być leczone kobiety, u których wcześniej mogą rozwinąć się schorzenia sercowo-naczyniowe. (PAP)

*Hipertensjologia - specjalizacja medyczna, zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego. W Polsce oficjalnie zaczęła funkcjonować osobno od 2006 roku. To efekt wzrostu zachorowalności na nadciśnienie tętnicze i związane z nim powikłania, a także świadomości, jak bardzo nieprawidłowe ciśnienie tętnicze wpływa na zdrowie człowieka. Hipertensjolog, jeśli to możliwe, znajduje przyczynę nieprawidłowości (nadciśnienie nie musi być idiopatyczne, pierwotne - czasem to skutek chorób nerek, serca) i dobiera odpowiednie leczenie.

Zobacz wideo

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Więcej o: