Jest to organiczny związek chemiczny, który wytwarzany jest w sposób naturalny przez nasz organizm. Zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych, a także obniża poziom lipidów i cholesterolu.
Do lecznictwa wprowadzono ją w pierwszej połowie XX wieku. Dzięki temu heparyna stała się składnikiem różnych preparatów. W postaci żeli i aerozoli heparynę wykorzystuje się m.in. w trakcie leczenia żylaków, obrzęków i zakrzepicy żył powierzchniowych.
Tego typu leki podaje się także dożylnie i podskórnie. W jakich przypadkach jest to wskazane? To przede wszystkim:
Jak na nasz organizm wpływa heparyna? Okazuje się, że to nie tylko zmniejszenie krzepliwości krwi:
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa kończyn dolnych >>
Często możemy spotkać się z tymi dwoma nazwami. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje heparyny?
Wersja niefrakcjonowana podawana jest podskórnie lub dożylnie. Z kolei drobnocząsteczkowa tylko podskórnie. Heparyna drobnocząsteczkowa jest obecnie stosowana znacznie częściej. Dzieje się tak dlatego, że rodzaj ten uznawany jest za znacznie bezpieczniejszy dla pacjentów.
W jakich sytuacjach nie powinniśmy stosować tego typu leków? Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:
Istnieje także kilka sytuacji, w których lek może, chociaż nie musi być przeciwwskazany. To m.in.:
Żylaki - nieposłuszne żyły. Objawy żylaków, przyczyny ich powstawania i leczenie >>
Czy w okresie ciąży i karmienia piersią kobiety mogą stosować tego typu preparaty? To pytanie nurtuje wiele ciężarnych. Tego typu zapytania możemy znaleźć na różnych popularnych forach internetowych. Sieć nie jest tu jednak najlepszym doradcą, dlatego że kwestia ta nie do końca jest jasna.
Z jednej strony, substancja nie przenika przez łożysko i do pokarmu matki. Z drugiej, radzi się, by każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. Przed użyciem leku kobieta w ciąży powinna obowiązkowo skonsultować się z lekarzem.
Nie możemy zapominać, że tego typu leki mogą wywoływać skutki uboczne. Dlatego powinniśmy stosować je tylko i wyłącznie wtedy, gdy zachodzi ku temu wyraźna potrzeba.
Jakie objawy niepożądane mogą pojawić się po przyjęciu tego typu leków?
Heparyna w pierwszej połowie XX wieku została wprowadzona do lecznictwa. Dzięki temu jest ona składnikiem wielu popularnych preparatów. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: