Choroba wieńcowa objawy typowe dla swojego przebiegu ujawnia zwłaszcza w momentach zwiększonego wysiłku, kiedy serce ze wzmożoną siłą pompuje krew. Choroba wieńcowa jest bowiem schorzeniem, które dotyczy naczyń wieńcowych bezpośrednio odpowiedzialnych za dotlenienie serca. Jeśli pojawią się w nich zmiany, dochodzi do sytuacji, w której narząd jest przewlekle niedotleniony, a to w najgorszym przypadku może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego.
Choroba wieńcowa kiedyś kojarzona była raczej z osobami w dojrzałym, starszym wieku. Jednak coraz częściej z problemami kardiologicznymi zmagają się ludzie młodzi, którzy prowadzą niewłaściwy tryb życia. Bo na wstępie należy wspomnieć, że higieniczny tryb życia, dbanie o dietę i aktywność fizyczną w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę wieńcową, ale także inne schorzenia kardiologiczne.
Często pacjenci, którzy słyszą diagnozę "choroba wieńcowa" zastanawiają się, jak długo można żyć z chorobą wieńcową. Jest to uzależnione od tego jak podejedziemy do sprawy. Odpowiednie leczenie i zmiana nawyków może bowiem w znaczny sposób poprawić stan pacjenta, który z tym schorzeniem może w miarę normalnie funkcjonować przez wiele lat.
Objawy choroby wieńcowej to przede wszystkim silne bóle w klatce piersiowej, zlokalizowane za mostkiem. Chorzy porównują je do silnego ucisku, gniecenia w klatce. Często ból ten promieniuje do żuchwy lub lewego barku. Ustępuje w momencie kiedy chory odpoczywa. Taki objaw powinien jednak skłonić nas do natychmiastowego kontaktu z lekarzem.
Choroba wieńcowa może dawać także inne, nietypowe dla tego schorzenia objawy. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:
Skoro wiemy już jak zapobiegać chorobie i jak się ona objawia, to czas najwyższy zastanowić się nad tym co to jest choroba wieńcowa i jaki stan wywołuje ona w organizmie.
Choroba wieńcowa przyczynia się do zmniejszenia przepływu krwi w naczyniach wieńcowych, co skutkuje spadkiem ilości krwi dostarczanej do komórek mięśnia sercowego. Prowadzi to do sytuacji, w której organ jest niedotleniony i niedożywiony, dlatego też inną nazwą choroby wieńcowej jest choroba niedokrwienna serca.
Konsekwencją choroby niedokrwiennej serca jest zwiększone ryzyko martwicy fragmentu serca. Ten stan nazywamy potocznie zawałem serca.
Osoby, które mają zdiagnozowaną chorobę wieńcową, doskonale wiedzą jak się ona objawia. Najczęstszym problemem, jaki występuje u nich po wzmożonym wysiłku lub w sytuacji, gdy doświadczają silnych emocji, są tzw. bóle wieńcowe. Mogą się one pojawić także po obfitych posiłkach lub pod wpływem niskiej temperatury otoczenia. Na uciskający ból w klatce piersiowej zlokalizowany za mostkiem najlepszym sposobem jest natychmiastowy odpoczynek - dolegliwość zazwyczaj ustępuje jeśli chory znajduje się w spoczynku. Można także przyjąć przepisane przez lekarza leki, którymi są w tym wypadku preparaty z nitrogliceryną. Jeśli to nie pomoże, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdyż możliwe, że doszło do zawału serca.
Ryzyko choroby wieńcowej dotyczy każdego z nas. W jakim wieku choroba wieńcowa objawia się najczęściej? Otóż statystycznie rzecz ujmując, najbardziej narażeni są na nią mężczyźni w wieku między 40-55 lat. Zapadalność na chorobę wieńcową jest podobna dla obu płci i systematycznie wzrasta wraz z wiekiem.
Zobacz też: Ból w górnej części klatki piersiowej - przyczyny, objawy, leczenie