To alkohol, a nie kofeina, dieta czy brak snu wywołują zaburzenia rytmu serca

Czy osoby z arytmią powinny się bać picia kawy? Okazuje się, że znacznie większe niebezpieczeństwo niesie ze sobą alkohol.

Więcej tematów o zdrowiu na stronie głównej Gazeta.pl

Migotanie przedsionków należy do najczęściej spotykanych rodzajów arytmii. W samych tylko Stanach Zjednoczonych przyczynia się do 150 tys. zgonów rocznie, w dodatku od dwudziestu lat śmiertelność w wyniku tego zaburzenia pracy serca stale rośnie. Migotanie przedsionków polega na nieregularnym lub "drżącym" biciu serca, co może doprowadzić do utworzenia się skrzepów we krwi, a w konsekwencji do udaru, niewydolności serca i innych schorzeń. Nieleczone migotanie przedsionków podwaja ryzyko zgonu w wyniku choroby serca i pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Jako możliwe wyzwalacze arytmii pacjenci zwykle wymieniają spożywanie alkoholu, kofeiny, wysiłek fizyczny, a także brak snu czy niewłaściwą dietę. Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco sprawdził, który z tych czynników rzeczywiście wywoduje epizody migotanie przedsionków. Wnioski z badania opublikowało czasopismo "JAMA Cardiology".

W randomizowanych badaniach klinicznych wzięło udział 446 osób cierpiących na zaburzenia pracy serca (badania ukończyło w całości 320 wolontariuszy). Średni wiek uczestników wyniósł 58 lat, a 58 proc. stanowili mężczyźni. Pomiarów pracy serca dokonywano codzienne przez 10 tygodni przy użyciu aplikacji mobilnej na smartfony (elektrokardiogram oparty na smartfonie), badani uzupełniali też dzienniczki aktywności.

Wolontariusze wcześniej sami wskazywali na możliwe czynniki wyzwalające u nich arytmię. Były to w kolejności: kofeina (wskazało ją najwięcej osób), alkohol, skrócony sen, wysiłek fizyczny, leżenie na lewym boku, odwodnienie, obfite posiłki, zimne jedzenie lub napoje, określone diety. Teraz naukowcy sprawdzili, który z tych czynników w rzeczywistości wywoływał epizody migotania przedsionków.

Picie alkoholu odpowiada za największą liczbę epizodów migotania przedsionków

- Chociaż kofeina była najczęściej wybieranym wyzwalaczem, nie znaleźliśmy dowodów na krótkoterminowy związek pomiędzy spożyciem kofeiny a migotaniem przedsionków. W przeciwieństwie do tego, picie alkoholu bardzo konsekwentnie wskazywało na podwyższone ryzyko migotania przedsionków - napisali naukowcy w podsumowaniu badań.

- Pacjenci mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich zaburzeń pracy serca, jak migotanie przedsionków, jeżeli będą wiedzieli, jakich wyzwalaczy unikać - podkreślają badacze. To oznacza, że odrzucając alkohol, możemy do pewnego stopnia zapobiegać kolejnym epizodom migotania przedsionków.

Zobacz wideo Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?

Źródła: MedicalXPress.com, JAMA Cardiology

Więcej o: