Jasnota biała: właściwości lecznicze

Jasnota biała ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, moczopędne oraz w niewielkim stopniu ściągające. Wykorzystywana jest przede wszystkim przy bolesnej i nadmiernie obfitej miesiączce, jako środek zmniejszający krwawienie, chociaż to niejedyne jej zastosowanie.

Jasnota biała - co to za roślina

Łacińska nazwa rośliny brzmi Lamium album. Należy do roślin wieloletnich z rodziny jasnotowatych. Czasem mylona jest z pokrzywą ze względu na swój wygląd, wysokość, kształt liści. Pospolite nazwy rośliny to głucha pokrzywa, jasna pokrzywa, martwa pokrzywa. Rośnie w Europie i w Azji na terenach o umiarkowanym klimacie, chociaż spotyka się ją także w Pakistanie, Nepalu, Indiach, czyli w cieplejszych regionach.

Jasnota biała dorasta do 60 cm wysokości. Ma nierozgałęziającą się łodygę o czterokanciastym przekroju, owalne liście, zmniejszające się wraz z wysokością rośliny. Rozmnaża się wegetatywnie poprzez szeroko rozprzestrzeniające się podziemne kłącze i wyrastające z niego rozłogi. Liście jasnoty białej nie parzą jak liście pokrzywy, nie posiadają bowiem parzących włosków. Ma białe niewielkie kwiaty rosnące wokół łodygi w zagłębieniach liści. Kwitnie od kwietnia do września, a porasta rowy, zagłębienia, zarośla, gdzie tworzy skupiska. Ma podobne upodobania glebowe co pokrzywa.

Jasnota biała - właściwości i zastosowanie

Jasnota biała to roślina miododajna i lecznicza. Surowcem zielarskim są kwiaty, które powinno się zbierać w suchy słoneczny dzień i w zacienionym miejscu (suszy się same wyskubane korony kwiatowe). W kwiatach jasnoty białej znajdziemy takie związki biologiczne czynne jak: flawonoidy, cholinę, garbniki, śluzy, saponiny, glikozydy, kwasy wielofenolowe, niewielkie ilości olejków eterycznych. Młode liście jasnoty białej mają właściwości podobne do pokrzywy. Można je spożywać w sałatkach, a także smażone jak szpinak, czy dodawać do zup.

Suszony kwiat jasnoty może być zażywany w postaci naparów, a zewnętrznie wykorzystywany do okładów, kąpieli czy irygacji. Korzeń rośliny jest także leczniczy. Wykopuje się go jesienią lub wczesną wiosną i suszy w temperaturze 60 stopni C. Działa wykrztuśnie, moczopędnie i napotnie. Pije się go w postaci odwaru

Jasnota biała wykazuje następujące działanie:

  • wykrztuśne
  • przeciwzapalne
  • moczopędne
  • regenerujące i uszczelniające błony śluzowe wielu narządów wewnętrznych, hamuje mikrokrwawienia

Napar z jasnoty białej polecamy jest boleśnie i obficie miesiączkującym kobietom, zmniejsza bowiem krwawienie. Ponadto pomaga w leczeniu upławów i stanów zapalnych dróg rodnych. Zazwyczaj stosuje się tę roślinę w mieszance z innymi ziołami. W połączeniu z białą koniczyną leczy stany zapalne narządów płciowych, natomiast po dodaniu takich ziół jak mięta pieprzowa, podbiał, kora wierzby, krwawnik, rumianek może pomóc przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i dróg moczowych.

Zastosowanie zewnętrzne jasnoty białej:

  • płukanie jamy ustnej
  • trudno gojące się rany, oparzenia i choroby skórne

Niegdyś natomiast jasnota biała wykorzystywana była do leczenia ran oraz biegunek u dzieci.

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić
Więcej o: