Werbena cytrynowa pomaga nie tylko na sen

Werbena cytrynowa pięknie pachnie i nada przyjemny smak herbatce ziołowej. Pomoże nam zasnąć, jeśli wypijemy ją przed snem. Ponadto uważa się, że pomoże na żołądek, bóle mięśni, a nawet przy przeziębieniu. Warto czasem ją wypróbować. Sprawdza się także jako dodatek do napojów. Olejki eteryczne pozyskane z werbeny cytrynowej wykorzystuje się w kosmetologii.

Werbena cytrynowa - krzew o pachnących liściach

Werbena cytrynowa (inna nazwa to lippia trójlistna, miłowanka trójlistna, cedrolella) jest tropikalnym wieloletnim krzewem należącym do rodziny Verbenaceae. Lubi ciepły klimat. Pierwotne tereny występowania tej rośliny to Argentyna i Chile. Do Europy dotarła w XVII wieku.

W stanie dzikim dorasta nawet do trzech metrów wysokości. Można spotkać ją na południu Francji czy Hiszpanii. Uprawiana w doniczce może wyrosnąć na wysokość około 25 cm. Ma długie i wąskie, spiczaste liście w żółtawozielonym kolorze. Wydziela wyraźny cytrynowy zapach. Kwitnie latem i jesienią.

W kuchni ma kilka zastosowań. Można jej używać do przyprawiania słodkich napojów na przykład, do sałatek, galaretek, puddingów itp. Używana jest także jako składnik herbatek ziołowych, nadających im aromatu i cytrynowego smaku.

W kosmetologii werbena cytrynowa sprawdza się jako składnik aromatyzujący, na przykład w wodach kolońskich czy w saszetkach zapachowych. Jest też rośliną zielarską. Do tych celów wykorzystuje się liście i wierzchołki kwiatowe rośliny.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Werbena cytrynowa - składniki i właściwości

W liściach werbeny cytrynowej znajdują się m.in. takie związki bioaktywne jak:

Werbenie cytrynowej przypisuje się właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Zawiera związki, które działają zabójczo na niektóre bakterie (w tym na gronkowca złocistego) i roztocza. 

Werbena cytrynowa - zastosowanie w ziołolecznictwie

  • Werbena cytrynowa może być stosowana przy zaburzeniach trawiennych, gdy dokuczają nam biegunka i wzdęcia lub kolka. Łagodzi zaburzenia żołądkowe i pomaga wątrobie w pracy.
  • Zmniejsza ponadto obrzęki wywołane stanem zapalnym mięśni, do których może dojść w wyniku wysiłku fizycznego.
  • Zaleca się picie herbatki z werbeny przy bezsenności, depresji, ma bowiem korzystny wpływ na układ nerwowy. Może pomóc przy migrenach, bólach głowy innego pochodzenia, bólach zatok czy przy nerwobólach.

Werbena cytrynowa - przeciwwskazania

Werbena cytrynowa jest bezpieczna, gdy zażywana jest w odpowiednich, umiarkowanych ilościach. nałożona na skórę może jednak u niektórych osób wywołać niepożądaną reakcję, na przykład zaczerwienienie lub zapalenie skóry. To zależy od indywidualnej wrażliwości na alergeny. 

Werbeny cytrynowej nie powinny jednak pić kobiety w ciąży, ponieważ może spowodować skurcze macicy.

Uwaga: duże ilości spożytej werbeny może podrażnić nerki. Zatem powinny jej unikać osoby ze schorzeniami nerek.