Bylica boże drzewko: właściwości i zastosowanie

Bylica boże drzewko jest ziołem stosowanym głównie w schorzeniach wątroby, związanych z niedostatecznym wydzielaniem lub słabym przepływem żółci przez drogi żółciowe. Obecne w zielu flawonoidy działają rozkurczająco i rozszerzająco na przewody żółciowe. Abrotyna działa przeciwgorączkowo, a obecne w roślinie garbniki mają działanie przeciwzapalne i ściągające. Olejki eteryczne działają przeciwrobaczo.

Bylica boże drzewko - roślina o zapachu coca-coli

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum L.) to roślina należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z rejonów wschodniej Europy, Kaukazu i Zakaukazia oraz terenów Turcji. Mimo, że bylica rozpowszechniła się szeroko poza rodzimym regionem w Polsce spotyka się ją jednak rzadko. Jest to półkrzew rosnący na glebach suchych i zasobnych w próchnicę, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Dorasta do około 1,5 metra wysokości.

Cecha charakterystyczną bylicy bożego drzewka jest zapach balsamiczno-korzenny, który niektórzy porównują do zapachu coca-coli. Jest byliną, kwitnie od sierpnia do września. Należy pamiętać, że bylica boże drzewko jest rośliną trującą, dlatego nieodpowiednio stosowana może zaszkodzić człowiekowi.

Zobacz wideo

Bylica boże drzewko - właściwości i działanie

Jako surowiec zielarski wykorzystywane jest ziele bylicy (herba abrotani), czyli niezdrewniałe części rośliny, które zawierają między innymi: związki kumarynowe, żywice, kwasy organiczne (w tym kawowy), garbniki (do 6%), gorycze, alkaloid abrotynę, sole mineralne i nieco prowitaminy A oraz witaminy C, a także olejek eteryczny (do 2,5%).

Medycyna ludowa ceniła bylicę boże drzewko za działanie trawienne i oczyszczające. Napary z zioła pito w celu pobudzenia apetytu, przeciw robakom oraz jako środek pobudzający macicę. Uważano, że pomaga na skąpe i nieregularne miesiączki, a także przy przeziębieniach, działa bowiem napotnie oraz przy gośćcu, czy chorobach płuc. Natomiast zewnętrznie używano bylicy bożego drzewka do okładów w przypadku obrzęków i powiększenia gruczołów.

Współcześnie uznaje się, że zioło ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze oraz pobudzające wydzielanie soków żołądkowych. Ponadto działa słabo moczopędnie, przeciwzapalnie oraz ściągająco. Jest także środkiem napotnym.

  • Bylica boże drzewko poleca się w chorobach wątroby połączonych z niedostatecznym wydzielaniem żółci, zastojem żółci oraz w stanach skurczowych dróg żółciowych.
  • Zioła pomagają w stanach niedokwaśności żołądka połączonych z bólami brzucha.
  • Picie herbatki z bylicy drzewka bożego pomaga przy wzdęciach, braku łaknienia i przy odbijaniu się.
  • Pomocniczo zioło może być stosowane przy zapaleniu błon śluzowych żołądka i jelit.
  • Wspiera także leczenie w przypadku mało nasilonych biegunek, przy niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego i przy owrzodzeniach jelita grubego.
  • Ma działanie przeciwrobacze.

Zioło pije się trzy razy dziennie w formie herbatki. Jako roślina kosmetyczna bylica drzewko boże służy do kąpieli wzmacniających i poprawiających krążenie krwi.

Bylica boże drzewko - przeciwwskazania

Nie wolno stosować tego ziela w okresie ciąży i karmienia piersią. W chorobie, takiej jak kamica żółciowa, picie naparów z bylicy bożego drzewka wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Więcej o: