Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum L.) to roślina należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z rejonów wschodniej Europy, Kaukazu i Zakaukazia oraz terenów Turcji. Mimo, że bylica rozpowszechniła się szeroko poza rodzimym regionem w Polsce spotyka się ją jednak rzadko. Jest to półkrzew rosnący na glebach suchych i zasobnych w próchnicę, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Dorasta do około 1,5 metra wysokości.
Cecha charakterystyczną bylicy bożego drzewka jest zapach balsamiczno-korzenny, który niektórzy porównują do zapachu coca-coli. Jest byliną, kwitnie od sierpnia do września. Należy pamiętać, że bylica boże drzewko jest rośliną trującą, dlatego nieodpowiednio stosowana może zaszkodzić człowiekowi.
Jako surowiec zielarski wykorzystywane jest ziele bylicy (herba abrotani), czyli niezdrewniałe części rośliny, które zawierają między innymi: związki kumarynowe, żywice, kwasy organiczne (w tym kawowy), garbniki (do 6%), gorycze, alkaloid abrotynę, sole mineralne i nieco prowitaminy A oraz witaminy C, a także olejek eteryczny (do 2,5%).
Medycyna ludowa ceniła bylicę boże drzewko za działanie trawienne i oczyszczające. Napary z zioła pito w celu pobudzenia apetytu, przeciw robakom oraz jako środek pobudzający macicę. Uważano, że pomaga na skąpe i nieregularne miesiączki, a także przy przeziębieniach, działa bowiem napotnie oraz przy gośćcu, czy chorobach płuc. Natomiast zewnętrznie używano bylicy bożego drzewka do okładów w przypadku obrzęków i powiększenia gruczołów.
Współcześnie uznaje się, że zioło ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze oraz pobudzające wydzielanie soków żołądkowych. Ponadto działa słabo moczopędnie, przeciwzapalnie oraz ściągająco. Jest także środkiem napotnym.
Zioło pije się trzy razy dziennie w formie herbatki. Jako roślina kosmetyczna bylica drzewko boże służy do kąpieli wzmacniających i poprawiających krążenie krwi.
Nie wolno stosować tego ziela w okresie ciąży i karmienia piersią. W chorobie, takiej jak kamica żółciowa, picie naparów z bylicy bożego drzewka wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.