Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis L.) należy do rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i przybył do nas najprawdopodobniej w XVII wieku. Dzisiaj rośnie już na wszystkich niemal kontynentach. Jest rośliną dwuletnią, kwitnie od sierpnia do czerwca wypuszczając niewielkie żółte kwiatki. Lubi światło, rośnie przy drogach, w rowach, na brzegach rzek, na piaszczystych nieużytkach. Jest rośliną, która zasiedla stanowiska ruderalne, takie jak nasypy kolejowe, tereny poprzemysłowe. Roślina jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Lubi podłoże piaszczyste, dobrze też znosi suszę. Rozmnaża się przez nasiona, podział lub pędy.
Wiesiołek dwuletni jest rośliną jadalną, kosmetyczną, ozdobną oraz leczniczą. W kosmetologii wykorzystuje się olej z wiesiołka, który dodawany bywa do kremów, balsamów, odżywek do włosów i pomadek do ust. Jadalne są młode liście rośliny, pędy, zielone strąki oraz korzenie, które się gotuje. Kwiaty można dodać do sałatki. Wiesiołek jest też uprawiany jako roślina ozdobna.
W lecznictwie wykorzystuje się olej tłoczony z nasion wiesiołka. Obniża ciśnienie krwi i, przez co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Reguluje przemianę materii i zwalcza tzw. "zły" cholesterol. Działa wzmacniająco na organizm. Może też obniżać poziom cukru we krwi.
Olej z wiesiołka zaleca się:
Olej z wiesiołka otrzymywany jest przy użyciu rozpuszczalnika lub przez tłoczenie nasion. Zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas gamma-linolenowy i linolowy. Kwas GLA, czyli kwas gamma-linolenowy należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-6), mających w organizmie działanie przeciwzapalne. Stąd korzystne działanie oleju z wiesiołka w takich chorobach jak reumatoidalne zapalenie stawów, alergie, łuszczyca, egzema, neuropatia cukrzycowa, endometrioza, bolesne miesiączkowanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego, trądzik młodzieńczy i różowaty, wyprysk alergiczny, łagodny przerost gruczołu krokowego.
Leki zawierające olejek z wiesiołka należy stosować wyłącznie u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Efekty uboczne leków zawierających olej z wiesiołka obejmują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak niestrawność, nudności i zmiękczenie stolca, podwyższona temperatura, reakcje nadwrażliwości (alergiczne), w tym wysypka skórna i ból głowy.
Olej z wiesiołka zalecany jest dla skóry suchej, łuszczącej się, atopowej, wrażliwej, ale także dojrzałej i tłustej. Regeneruje, nawilża i poprawia elastyczność skóry, utrzymuje właściwą wilgotność naskórka, wpływa na pracę gruczołów łojowych.
Stosowany na skórę w stanie czystym może sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zawarty w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy.