Wiesiołek dwuletni: działa przeciwzapalnie, ale nie tylko. Właściwości lecznicze wiesiołka

Wiesiołek dwuletni wspomaga leczenie zaburzeń hormonalnych, ponadto jest pomocny m.in. przy przewlekłych chorobach skóry, alergiach, nawracających zakażeniach bakteryjnych, chorobach autoimmunologicznych. Uzupełnia niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wiesiołek dwuletni - charakterystyka rośliny

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis L.) należy do rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i przybył do nas najprawdopodobniej w XVII wieku. Dzisiaj rośnie już na wszystkich niemal kontynentach. Jest rośliną dwuletnią, kwitnie od sierpnia do czerwca wypuszczając niewielkie żółte kwiatki. Lubi światło, rośnie przy drogach, w rowach, na brzegach rzek, na piaszczystych nieużytkach. Jest rośliną, która zasiedla stanowiska ruderalne, takie jak nasypy kolejowe, tereny poprzemysłowe. Roślina jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Lubi podłoże piaszczyste, dobrze też znosi suszę. Rozmnaża się przez nasiona, podział lub pędy.

Wiesiołek dwuletni jest rośliną jadalną, kosmetyczną, ozdobną oraz leczniczą. W kosmetologii wykorzystuje się olej z wiesiołka, który dodawany bywa do kremów, balsamów, odżywek do włosów i pomadek do ust. Jadalne są młode liście rośliny, pędy, zielone strąki oraz korzenie, które się gotuje. Kwiaty można dodać do sałatki. Wiesiołek jest też uprawiany jako roślina ozdobna.

Wiesiołek dwuletni jako roślina lecznicza

W lecznictwie wykorzystuje się olej tłoczony z nasion wiesiołka. Obniża ciśnienie krwi i, przez co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Reguluje przemianę materii i zwalcza tzw. "zły" cholesterol. Działa wzmacniająco na organizm. Może też obniżać poziom cukru we krwi. 

Olej z wiesiołka zaleca się:

 • w chorobach układu sercowo-naczyniowego do obniżania wysokiego ciśnienia krwi
 • przy miażdżycy do walki z cholesterolem
 • przy cukrzycy do obniżania poziomu cukru we krwi
 • przy zatruciach
 • w zespole napięcia przedmiesiączkowego
 • przy schorzeniach alergicznych (astma, atopowe zapalenie skóry)
 • przy zaburzeniach przemiany materii
 • przy przeroście prostaty
 • przy osłabieniu
 • przy chorobach reumatycznych
 • przy chorobach układu nerwowego

Wiesiołek dwuletni - co znajdziemy w olejku z wiesiołka? Zastosowanie

Olej z wiesiołka otrzymywany jest przy użyciu rozpuszczalnika lub przez tłoczenie nasion. Zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas gamma-linolenowy i linolowy. Kwas GLA, czyli kwas gamma-linolenowy należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-6), mających w organizmie działanie przeciwzapalne. Stąd korzystne działanie oleju z wiesiołka w takich chorobach jak reumatoidalne zapalenie stawów, alergie, łuszczyca, egzema, neuropatia cukrzycowa, endometrioza, bolesne miesiączkowanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego, trądzik młodzieńczy i różowaty, wyprysk alergiczny, łagodny przerost gruczołu krokowego.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Wiesiołek dwuletni - środki ostrożności

Leki zawierające olejek z wiesiołka należy stosować wyłącznie u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Efekty uboczne leków zawierających olej z wiesiołka obejmują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak niestrawność, nudności i zmiękczenie stolca, podwyższona temperatura, reakcje nadwrażliwości (alergiczne), w tym wysypka skórna i ból głowy.

Wiesiołek dwuletni - zastosowanie kosmetyczne

Olej z wiesiołka zalecany jest dla skóry suchej, łuszczącej się, atopowej, wrażliwej, ale także dojrzałej i tłustej. Regeneruje, nawilża i poprawia elastyczność skóry, utrzymuje właściwą wilgotność naskórka, wpływa na pracę gruczołów łojowych.

Stosowany na skórę w stanie czystym może sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zawarty w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy.

Więcej o: