Skaza białkowa: objawy i leczenie. Jaką dietę stosować?

Skaza białkowa kojarzy nam się przede wszystkim z niemowlętami, gdyż jej objawy u nich są najbardziej nasilone. Cierpieć na nią mogą także osoby dorosłe. Jakie są objawy i na czym polega leczenie skazy białkowej?

Skaza białkowa u dziecka i dorosłego: przyczyny występowania

Skaza białkowa to rodzaj alergii, która może pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Uczulenie w tym przypadku wywołuje białko mleka lub proteiny znajdujące się w innych pokarmach. Objawy pojawić mogą się zatem po spożyciu mleka krowiego i jego przetworów, między innymi jogurtów,kefirów czy serów. Skaza białkowa u dziecka może być wywołana także spożyciem innych produktów (jajek, niektórych gatunków mięsa czy soi). 

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia skazy białkowej mają dzieci osób, które cierpią na alergię i nie musi to być koniecznie alergia pokarmowa. Wynika to z uwarunkowań genetycznych. Nie jest to jednak wyznacznikiem, gdyż nietolerancja białka może wystąpić także u dzieci, których rodzice nie są obarczeni żadnymi alergiami. 

Skaza białkowa u niemowlaka: kiedy się pojawia?

Skaza białkowa u niemowlaka jest przejawem nietolerancji pokarmowej. Pocieszające jest to, że w wielu przypadkach przechodzi ona wraz z wiekiem. Zazwyczaj jej pierwsze objawy pojawiają się w 2-3 miesiącu życia, natomiast zanikają w okolicach trzecich urodzin. Diagnoza, która mówi, że dziecko ma skazę białkową wymusza wprowadzenie specjalnej diety wykluczającej produkty wywołujące uczulenie. Jeśli dziecko jest karmione piersią, wówczas mama zmuszona jest do przejścia na tzw. dietę eliminacyjną, która pozwoli pozbyć się czynników alergizujących. 

Skaza białkowa: objawy alergii u niemowląt

Jak rozpoznać objawy skazy białkowej u niemowlęcia? Przede wszystkim pojawiają się takie symptomy, jak:

  • zmiany skórne: początkowo drobne, z czasem coraz mocniejsze występujące głównie na policzkach, w okolicy uszu, szyi i na brzuchu
  • skóra staje się wysuszona, zaczerwieniona, skłonna do podrażnień
  • podrażniona skóra jest podatna na nadkażenia bakteryjne i grzybicze
  • w wielu przypadkach objawy skórne mogą przejść w atopowe zapalenie skóry
  • niemowlę słabo przybiera na wadze ze względu na problemy trawienne: wzdęcia, kolki, ulewanie, nieregularne oddawanie stolców, śluzowaty stolec.

Zobacz też: Jaki wpływ na kolor stolca ma sok z czarnej porzeczki?

Skaza białkowa: wysypka. Jak rozpoznać, że wysypka świadczy o alergii?

W przypadku najmłodszych dzieci każde podrażnienie skóry staje się powodem do niepokoju dla rodziców. Jest to naturalne. Pamiętajmy jednak, że nie każda wysypka świadczy o skazie białkowej. Szczególnie trudne do rozpoznania jest to w okolicach drugiego miesiąca życia, kiedy u części niemowląt faktycznie pojawiają się objawy skazy białkowej, ale u niektórych w tym samym okresie ma miejsce fizjologiczna wysypka, tzw. trądzik niemowlęcy, który jest zupełnie niegroźnym zjawiskiem, a z czasem samoistnie ustępuje. Jedynie bardzo doświadczony pediatra jest w stanie odróżnić zmiany skórne i prawidłowo zdiagnozować problem. W przypadku trądziku nie należy stosować żadnych lekarstw, specjalnych preparatów, a jedynie przemywać skórę czystym wacikiem zanurzonym w ciepłej, przegotowanej wodzie. Z kolei w przypadku skazy białkowej konieczne są bardziej zaawansowane metody leczenia.

Zobacz wideo Zobacz więcej o skazie białkowej

Skaza białkowa: jak przebiega leczenie?

Skaza białkowa jest schorzeniem, które w każdym przypadku przebiega inaczej. U jednych wywołuje lekkie objawy, u innych ma przebieg ostry, zapalny. W wielu przypadkach nietolerancja ustaje wraz z wiekiem, ale są osoby, które zmagają się z nią przez całe życie.

  1. Podstawą w opanowaniu skazy białkowej jest odkrycie produktów uczulających. W tym celu stosuje się dietę eliminacyjną, na podstawie której możemy określić, jakie składniki na stałe należy usunąć z jadłospisu dziecka.
  2. Jeśli niemowlę karmione jest sztucznie, należy podawać mu specjalną mieszankę dla alergików.
  3. W przypadku maluchów karmionych naturalnie, mama musi wprowadzić dietę eliminacyjną dla siebie. Najczęściej konieczne jest usunięcie z diety mleka krowiego i jego przetworów, orzechów i jajek.
  4. Do tego dochodzi specjalna pielęgnacja skóry, która jest podatna na podrażnienia i łuszczenie. Konieczne jest zastosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej, tzw. emolientów, które tworzą na skórze barierę ochronną i skutecznie ją nawilżają. 

Zobacz też: Hydrocortisonum: co to za lek? Jak działa? Kto nie powinien go stosować?

Więcej o: