Kolka wątrobowa - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Ostry ból brzucha, który pojawia się pod żebrem, a następnie promieniuje ku łopatce i okolicy ramienia, jest problemem, z którym zmaga się wiele kobiet. Nie każda zdaje sobie jednak sprawę, że odpowiedzialna jest za niego tak zwana kolka wątrobowa i że z bólem tym nie tylko można, ale również należy walczyć.

Kolka wątrobowa – przyczyny

Kolka wątrobowa, określana też często jako żółciowa, może mieć przynajmniej kilka przyczyn. Najczęściej jednak pojawia się w konsekwencji wzrostu napięcia ścian pęcherzyka żółciowego. Ten niewielki narząd ma za zadanie magazynować żółć niezbędną do przeprowadzania procesów trawiennych, jego funkcjonowanie bardzo często dalekie jest jednak od normy. Gdy zmagazynowana w woreczku żółć zaczyna mieć problemy z przemieszczaniem się lub wówczas, gdy czynność ta przestaje być możliwa, pojawiają się dolegliwości bólowe. Ich obecność powinna zaalarmować pacjenta o konieczności wybrania się do lekarza.

Kolka wątrobowa – objawy

Kolka wątrobowa najczęściej jest opisywana jako ostry ból brzucha. Zwykle pojawia się w prawym podżebrzu i daje o sobie znać po spożyciu posiłku zwłaszcza, jeśli był on obfity i dość tłusty. Problemem wielu pacjentów jest przede wszystkim to, że opisywany ból ma charakter promieniujący, jest więc odczuwany także w okolicach prawej łopatki. Dolegliwości bólowe nie muszą być zresztą jedynymi, jakich doświadczają chorzy. Dodatkowo pojawiać mogą się także nudności, wymioty, wzdęcia, a nawet zgaga. O ile ból pojawia się nagle, o tyle proces jego ustępowania jest powolny i stopniowy, co również może stanowić utrudnienie dla pacjenta. Może trwać nawet przez kilka godzin i ustępować dopiero po zaaplikowaniu leków odpowiadających za rozkurczenie mięśniówki układu pokarmowego.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Kolka wątrobowa – diagnostyka

Kolka wątrobowa nie powinna być lekceważona nie tylko dlatego, że jej objawy potrafią być dokuczliwe. Pacjent powinien mieć też świadomość tego, że bardzo często jest objawem kamicy żółciowej, które, nieleczona, stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia.

Już podczas wywiadu przeprowadzonego z chorym przez lekarza, można wstępnie zdiagnozować ten problem zdrowotny, diagnoza musi być jednak poparta odpowiednimi badaniami. Tu najbardziej korzystne okazuje się badanie USG jamy brzusznej. Zwykle już na jego podstawie można dostrzec złogi nawet, jeśli nie znajdują się one bezpośrednio w pęcherzyku żółciowym, ale w drogach żółciowych. Lekarz może też zaproponować wykonanie badania endoskopowego – ECPW lub EUS. Oba umożliwiają zobrazowanie dróg żółciowych, a badanie ECPW pozwala nawet na poszerzenie miejsca, w którym uchodzą one do dwunastnicy i usunięcie złogów.

Kolka wątrobowa – leczenie

Choć to kolka wątrobowa skłania chorych do odwiedzenia lekarza, należy pamiętać o tym, że sama w sobie nie stanowi ona schorzenia. To przede wszystkim objaw poważniejszej choroby, w przypadku samej kolki możemy więc mówić jedynie o tak zwanym leczeniu doraźnym. O całkowitym ustąpieniu kolki można myśleć jedynie wówczas, gdy najpierw ustalona, a następnie usunięta zostanie jej przyczyna.

Leczenie objawowe zwykle polega na podaniu choremu leków przeciwbólowych, choć przydają się również niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym. Pomagają także te leki, których zadaniem jest rozkurczenie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym.

Kolka wątrobowa – dieta

Choć lekarz zwykle sugeruje choremu zmianę nawyków żywieniowych, należy podkreślić, że zmiana diety nie doprowadzi do samoistnego wyleczenia kolki wątrobowej. Nie oznacza to jednak, że mówimy o zaleceniu, które należałoby ignorować. To, co jemy, ma ogromny wpływ na intensywność objawów kamicy żółciowej oraz sam postęp choroby.

Chory powinien stawiać przede wszystkim na dietę lekkostrawną, z niewielką zawartością tłuszczów. Niebezpieczne okazują się w związku z tym nie tylko potrawy smażone, ale również to, które w swoim składzie zawierają majonez i śmietanę, a nawet żółte sery. Jeśli kolka żółciowa pojawia się u osób zmagających się z nadwagą i otyłością, standardowe zalecenie dotyczy ograniczenia masy ciała.

Kolka wątrobowa – powikłania

Objawy kolki wątrobowej są bardzo nieprzyjemne, ponieważ jednak ustępują samoczynnie, nie brakuje chorych, którzy nie szukają pomocy u lekarza mając nadzieję, że atak nie powtórzy się w przyszłości. Niestety, takie postępowanie może zakończyć się powikłaniami groźnymi już nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Za najbardziej niebezpieczne z nich możemy uznać: zapalenie trzustki, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, włóknienie ścian pęcherzyka żółciowego oraz wtórną marskość wątroby.

Kolka wątrobowa – bieganie

Kolka, która dopada nas podczas biegania, potrafi być wyjątkowo uciążliwa. Na szczęście, można sobie z nią poradzić i wcale nie trzeba obawiać się, że utrudni nam cieszenie się treningami. Tu najważniejsza zasada, które należy przestrzegać, zakłada, że w momencie, w którym dopada nas kolka, nie powinniśmy ani kucać, ani siadać. Wiele osób robi to instynktownie, w nadziei, że takie działanie powstrzyma dolegliwości bólowe, efekt bywa jednak odwrotny od zamierzonego. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zwolnienie tempa biegu, a następnie praca przeponą – wciąganie oraz wypinanie brzucha. Inna sprawdzona metoda polega na przyłożeniu prawej dłoni do brzuch w miejscu, w którym bolesność jest najbardziej dokuczliwa i uciskanie miejsca bólu palcami.

Kolka podczas biegania może mieć wiele przyczyn i czasem nie jest wcale zwiastunem kamicy, ale sygnałem mówiącym nam o tym, że posiłek zjedzony przed posiłkiem był zbyt obfity. Mimo to nie powinno się jej lekceważyć i jeśli pojawia się często, warto zastanowić się nad skonsultowaniem zauważonych przez siebie objawów z lekarzem.

To również może cię zainteresować:

Kamienie żółciowe - co to jest? Objawy i leczenie kamicy żółciowej

BÓL BRZUCHA - poznaj przyczyny dolegliwości. Pokaż, gdzie boli, powiemy dlaczego [RYSUNKI]

Siedem rzeczy, które naprawdę warto zrobić dla wątroby, gdy chcesz o nią dbać

Jak czytać i rozumieć próby wątrobowe (AlAT, AspAT)?

Więcej o: