Zapalenie krtani: jak sobie z tym radzić. Domowe sposoby na zapalenie krtani

Zapalenie krtani spowodowane jest najczęściej infekcją lub nadużyciem strun głosowych. Przy leczeniu zapalenia krtani domowymi sposobami pamiętajmy o nawilżaniu gardła, piciu dużej ilości płynów, inhalacjach solankowych. Oszczędzamy głos. Trzeba ponadto zadbać o nawilżenie powietrza w pokoju w którym przebywamy.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Zapalenie krtani - co to za choroba, skąd się bierze?

Zapalenie krtani to stan zapalny górnych dróg oddechowych w miejscu pomiędzy gardłem a tchawicą. Przyczyną w większości wypadków bywa infekcja wirusowa, ale także bakteryjna lub grzybiczna. Zdarza się także, że do zapalenia krtani doprowadza nadużywanie głosu lub działanie jakiegoś czynnika drażniącego lub alergenów.

Zapalenia krtani dzieli się na ostre, trwające nie więcej niż trzy tygodnie oraz przewlekłe, gdy zapalenie dokucza nam znacznie dłużej. Do najczęściej zauważalnych objawów zapalenia krtani należy chrypka. W zależności od nasilenia stanu zapalnego chrypka może być ledwo słyszalna, albo oznaczać nawet chwilową utratę głosu. Stan zapalny i obrzęk strun głosowych utrudnia bowiem płynną pracę strun głosowych, które zwykle są elastyczne i pracują aktywnie przy modulacji głosu.

Chrypka zdarza się stosunkowo często osobom pracującym głosem, czyli śpiewakom, nauczycielom, wykładowcom. Mówimy wtedy, że u źródeł zapalenia krtani stoją czynniki środowiskowe. Zapalenie krtani częściej zdarza się także dzieciom, łatwo ulegającym infekcjom, osobom z alergiami, palaczom tytoniu, a ponadto osobom z takimi bolączkami, jak zapalenie gardła, zatok i nieżyt nosa. W grupie osób skarżących się na częstsze zapalenia krtani są także chorzy z refluksem żołądkowo-przełykowym, ponieważ wracająca kwaśna zawartość żołądka potrafi mocno podrażniać krtań.

Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Zapalenie gardła - objawy

Można wyróżnić następujące objawy zapalenia krtani:

Zapalenie krtani rozpoznaje lekarz laryngolog w trakcie badania przy użyciu specjalnego lusterka, który pomaga mu obejrzeć tylną ścianę gardła. Krtań można także zbadać korzystając z endoskopu z małą kamerką i własnym źródłem światła. Narzędzie wprowadza się przez nos lub usta do tylnej części gardła. W przypadku poważnego i długotrwałego zapalenia wykonuje się biopsję, czyli pobiera wycinek w celu wykonania badania histopatologicznego.

Leczenie farmakologiczne obejmuje, w zależności od przyczyny zapalenia, antybiotyki (tylko przy zakażeniach bakteryjnych) i kortykosteroidy zmniejszające stan zapalny krtani i nagłośni.

Zapalenie gardła - domowe sposoby

  • Osoba z zapaleniem krtani powinna zadbać o to, aby przebywać w pokoju z odpowiednio nawilżonym powietrzem. Można skorzystać z nawilżacza, albo przynajmniej położyć mokre ręczniki na kaloryferze. Przedtem dobrze wietrzymy pokój.
  • Ważne jest, aby oszczędzać głos. A zatem ograniczamy, o ile to możliwe, głośne rozmowy. Nie należy nadwerężać głosu śpiewaniem, ani dłuższym mówieniem. Nie powinno się mówić szeptem.
  • Trzeba pić duże ilości płynów, unikając jednak alkoholu i kawy.
  • Pomocne są inhalacje. Do miski z gorącą wodą wrzucamy rumianek, szałwię olejek miętowy lub olejek eukaliptusowy, albo też sól bocheńską, wdychamy powstającą parę, nachylając się nad miską i przykrywając głowę ręcznikiem.
  • Ważne jest nawilżanie gardła. Pomocne są tabletki do ssania, a także płukanie gardła letnią wodą z dodatkiem ziół.
  • Należy unikać w tym czasie spożywania ostrych lub zbyt zimnych potraw.
  • Nie powinno się w czasie choroby palić papierosów, ani wdychać dymu tytoniowego
Więcej o: