Zapalenie krtani - objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie krtani, nazywane także nieżytowym zapaleniem krtani, to typowo letnia dolegliwość. Wiele osób, zwłaszcza w upalne dni, aby się ochłodzić sięga po zimne napoje. Różnica temperatur sprawia, że łatwiej chwytamy infekcje.

Krtań znajduje się między gardłem a tchawicą. Specyficzne ulokowanie sprawia, że zapalenie krtani nie pojawia się samo z siebie. Zazwyczaj stanowi powikłanie po infekcji wirusowej gardła lub stanowi konsekwencję podrażnienia dróg oddechowych. Schorzenie najczęściej dotyka dzieci chorujące na alergię (czynnikiem drażniącym mogą być właśnie alergeny) oraz palaczy. Dzieje się tak, ponieważ to u nich śluzówka dróg oddechowych oraz służące do ich oczyszczania rzęski są najbardziej zniszczone, a tym samym bardziej podatne na infekcje. Zapalenie krtani dotyka także osoby, które pracują głosem, czyli nauczycieli, aktorów czy wokalistów.

Zapalenie krtani częściej pojawia się także u cierpiących na chorobę refluksową, mających zaburzenia hormonalne oraz przechodzących nawracające lub przewlekłe zapalenia w obrębie dróg oddechowych (np. przewlekłe zapalenie zatok, gardła, nieżyt nosa). Osoby, u których problem nawraca powinny skonsultować się laryngologiem.

Zapalenie krtani – objawy

Choroba rozwija się powoli, a jej objawy stopniowo się nasilają. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości należą delikatnie podwyższona temperatura, katar i suchy kaszel. Po kilku dniach objawy się zaostrzają. Zazwyczaj tuż po przebudzeniu chorzy mają duszności i napady silnego kaszlu. Najbardziej typowym symptomem zapalenia krtani jest uporczywa chrypka stale modulująca głos. Może jej towarzyszyć kaszel, niekiedy przechodzący w bezgłos. Chorzy, ze względu na zgrubienie i obrzmienie strun głosowych, skarżą się na drapanie i zasychanie w gardle.

W przypadku dzieci schorzenie objawia się przede wszystkim chrypką, kaszlem oraz gorączką. Trzeba jednak pamiętać, że zapalenie krtani u dziecka, które ma mniej niż pięć lat jest stanem zagrażającym życiu. U tak małego dziecka drogi oddechowe są jeszcze bardzo wąskie dlatego, nawet mały obrzęk bardzo utrudnia oddychanie. Co gorsza, są one dużo bardziej podatne na infekcje, dlatego też w ich przypadku zapalenia krtani daje o sobie znać niemal od razu. Dziecko ma duszności oraz wysoką gorączkę i musi jak najszybciej trafić do lekarza.

Zapalenie krtani – diagnoza

Nawet jeśli lekarz po samym wywiadzie i analizie objawów ustali, że przyczyną dolegliwości jest zapalenie krtani i tak konieczna może być dokładniejsza diagnostyka. W lżejszych przypadkach lekarz skorzysta tylko z tzw. laryngoskopii pośredniej, czyli z pomocą lusterka krtaniowego (laryngologicznego) zajrzy do gardła. Mimo że badanie pozwala obejrzeć zajęty narząd to dokładniejsze przyjrzenie się zmianom nie jest możliwe. W sytuacji, gdy lekarz uzna, że to konieczne, może skorzystać z fiberoskopu (pozwala obejrzeć krtań) lub zlecić badanie endoskopowe. To ostanie zazwyczaj wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, pozwala nie tylko dokładnie obejrzeć krtań czy drogi oddechowe, ale i – w razie potrzeby – pobrać wycinek do dalszych badań.

Zapalenie krtani – leczenie

Zapalenie krtani leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Chory powinien przebywać w pokoju, który jest wietrzony, a powietrze odpowiednio nawilżone. Odpowiednią wilgotność można uzyskać korzystając z nawilżaczy powietrza lub, jeśli infekcja „przyplątała się” w okresie jesienno-zimowym, na włączone kaloryfery można położyć mokre ręczniki lub postawić naczynie z parującą wodą.

Najlepsze efekty lecznicze zapalenia krtani dają inhalacje. Podczas kuracji chory wdycha parę wodną z domieszką leków. Skład oraz częstotliwość inhalacji może ustalić tylko lekarz. Dzięki inhalacji leki do najdrobniejszych oskrzelików.

Bardzo często w ten sam sposób podaje się także antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Możliwe jest także podawanie farmaceutyków za pomocą ręcznych inhalatorów. Mogą ich używać także dzieci pod warunkiem, że maluch potrafi wykonać głęboki oddech. W przypadku tych bardzo małych, które nie poradzą są z inhalatorem wciera się maści z olejkami eterycznymi, np. z domieszką eukaliptusa czy tymianku.

Dorosły może zrobić klasyczne inhalacje, czy do miski z z gorącą wodą dodać rumianku, szałwii lub olejków miętowego lub eukaliptusowego. Alergicy powinni się upewnić, że ekstrakty roślinne są dla nich absolutnie bezpieczne i nie pogorszą ich stanu. Wdychane przez nos i jamę ustną, udrażniają drogi oddechowe i zmniejszają objawy zapalenia krtani.

Poza inhalacjami należy przyjmować leki przeciwgorączkowe, przeciwobrzękowe, przeciwkaszlowe, mukolityczne (rozrzedzające i zmniejszające lepkość śluzu w drogach oddechowych).

W leczeniu zapalenia krtani niezbędne są jeszcze dwie rzeczy – odpoczynek i nie nadużywanie głosu. Chorzy powinni unikać czynników drażniących. Bardzo ważne jest, aby pacjent przebywał w pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia wilgotność powietrza, a temperatura mieści się w przedziale 20-22 stopni C.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: