Zapalenie krtani - objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie krtani jest nazywane także nieżytowym zapaleniem krtani. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości należą delikatnie podwyższona temperatura, katar i suchy kaszel. Po kilku dniach objawy się zaostrzają.

Krtań znajduje się między gardłem a tchawicą. Zapalenie krtani zazwyczaj jest powikłaniem po infekcji wirusowej gardła lub stanowi konsekwencję podrażnienia dróg oddechowych. Schorzenie najczęściej dotyka dzieci chorujące na alergię oraz palaczy. Dzieje się tak, ponieważ to u nich śluzówka dróg oddechowych oraz służące do ich oczyszczania rzęski są najbardziej zniszczone, a tym samym bardziej podatne na infekcje. Zapalenie krtani dotyka także osoby, które pracują głosem, czyli nauczycieli, aktorów czy wokalistów.

Zapalenie krtani częściej pojawia się także u cierpiących na chorobę refluksową mających zaburzenia hormonalne oraz przechodzących nawracające lub przewlekłe zapalenia w obrębie dróg oddechowych (np. przewlekłe zapalenie zatok, gardła, nieżyt nosa). Osoby, u których problem nawraca powinny skonsultować się laryngologiem.

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Zapalenie krtani – objawy

Choroba rozwija się powoli, a jej objawy stopniowo się nasilają. Do typowych dolegliwości należą:  podwyższona temperatura, katar i suchy kaszel. Po kilku dniach objawy się zaostrzają. Zazwyczaj tuż po przebudzeniu chorzy mają duszności i napady silnego kaszlu. Najbardziej typowym symptomem zapalenia krtani jest uporczywa chrypka stale modulująca głos. Może jej towarzyszyć kaszel, niekiedy przechodzący w bezgłos. Chorzy, ze względu na zgrubienie i obrzmienie strun głosowych, skarżą się na drapanie i zasychanie w gardle.

W przypadku dzieci schorzenie objawia się przede wszystkim chrypką, kaszlem oraz gorączką. Trzeba jednak pamiętać, że zapalenie krtani u dziecka, które ma mniej niż pięć lat jest stanem zagrażającym życiu. U tak małego dziecka drogi oddechowe są jeszcze bardzo wąskie dlatego, nawet mały obrzęk bardzo utrudnia oddychanie. Co gorsza, są one dużo bardziej podatne na infekcje, dlatego też w ich przypadku zapalenia krtani daje o sobie znać niemal od razu. Dziecko ma duszności oraz wysoką gorączkę i musi jak najszybciej trafić do lekarza.

Zapalenie krtani – diagnoza

Nawet jeśli lekarz po samym wywiadzie i analizie objawów ustali, że przyczyną dolegliwości jest zapalenie krtani i tak konieczna może być dokładniejsza diagnostyka. W lżejszych przypadkach lekarz skorzysta tylko z tzw. laryngoskopii pośredniej, czyli z pomocą lusterka krtaniowego (laryngologicznego) zajrzy do gardła. Mimo że badanie pozwala obejrzeć zajęty narząd to dokładniejsze przyjrzenie się zmianom nie jest możliwe. W sytuacji, gdy lekarz uzna, że to konieczne, może skorzystać z fiberoskopu (pozwala obejrzeć krtań) lub zlecić badanie endoskopowe. To ostanie zazwyczaj wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, pozwala nie tylko dokładnie obejrzeć krtań czy drogi oddechowe, ale i – w razie potrzeby – pobrać wycinek do dalszych badań.

Zapalenie krtani – leczenie

Zapalenie krtani leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Chory powinien przebywać w pokoju, który jest wietrzony, a powietrze odpowiednio nawilżone. Odpowiednią wilgotność można uzyskać korzystając z nawilżaczy powietrza lub, jeśli infekcja „przyplątała się" w okresie jesienno-zimowym, na włączone kaloryfery można położyć mokre ręczniki lub postawić naczynie z parującą wodą.

Najlepsze efekty lecznicze zapalenia krtani dają inhalacje. Podczas kuracji chory wdycha parę wodną z domieszką leków. Skład oraz częstotliwość inhalacji może ustalić tylko lekarz. Dzięki inhalacji leki dotrze do najdrobniejszych oskrzelików.

Bardzo często w ten sam sposób podaje się także antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Możliwe jest także podawanie farmaceutyków za pomocą ręcznych inhalatorów. Mogą ich używać także dzieci pod warunkiem, że maluch potrafi wykonać głęboki oddech. W przypadku tych bardzo małych, które nie poradzą sobie z inhalatorem wciera się maści z olejkami eterycznymi, np. z domieszką eukaliptusa czy tymianku.

Dorosły może zrobić klasyczne inhalacje, czy do miski z gorącą wodą dodać rumianku, szałwii lub olejków miętowego, lub eukaliptusowego. Alergicy powinni się upewnić, że ekstrakty roślinne są dla nich absolutnie bezpieczne i nie pogorszą ich stanu. Wdychane przez nos i jamę ustną udrażniają drogi oddechowe i zmniejszają objawy zapalenia krtani.

Poza inhalacjami należy przyjmować leki przeciwgorączkowe, przeciwobrzękowe, przeciwkaszlowe, mukolityczne (rozrzedzające i zmniejszające lepkość śluzu w drogach oddechowych).

W leczeniu zapalenia krtani niezbędne są jeszcze dwie rzeczy – odpoczynek i nienadużywanie głosu. Chorzy powinni unikać czynników drażniących. Bardzo ważne jest, aby pacjent przebywał w pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia wilgotność powietrza, a temperatura mieści się w przedziale 20-22 stopni C.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: