Olejek eukaliptusowy: w³a¶ciwo¶ci, zastosowanie

Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest z li¶ci eukaliptusa i u¿ywany do inhalacji, jako p³ukanka od¶wie¿aj±ca oddech, dodawany jest tak¿e do ró¿nego rodzaju ma¶ci, kropli i sprayów czy syropów. Ponadto przemys³ spo¿ywczy i kosmetycznt dodaje olejek eukaliptusowy do niektórych past do zêbów, cukierków i gum do ¿ucia.

Olejek eukaliptusowy - sk±d go mamy, jak pozyskujemy?

Olejek eukaliptusowy destylowany jest z li¶ci drzew eukaliptusowych. Kontynentem bogatym w wiele gatunków eukaliptusów jest Australia, która ju¿ dawno odkry³a lecznicze w³a¶ciwo¶ci wyci±gów olejowych z li¶ci. Dla Aborygenów, pierwotnych mieszkañców kontynentu, olejek eukaliptusowy by³ znanym i cenionym lekarstwem na j±trz±ce siê rany i urazy ró¿nego typu.

Na  ¶wiecie ro¶nie ponad 600 gatunków eukaliptusów, nie tylko w Australii, ale tak¿e w Nowej Gwinei, Indonezji, a tak¿e na tropikalnych i subtropikalnych obszarach Afryki, Azji i Ameryki Po³udniowej. Eukaliptusy nale¿± do rodziny mirtowatych. Drewno pozyskiwane z eukaliptusa wykorzystuje siê w budownictwie i meblarstwie ze wzglêdu na odporno¶æ na wilgoæ. Li¶cie eukaliptusa s± tak¿e g³ównym po¿ywieniem nied¼wiedzi koala. Z li¶ci niektórych gatunków wytwarza siê ponadto olejek eukaliptusowy, cenny produkt wykorzystywany w przemy¶le farmaceutycznym i spo¿ywczym.

Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest z li¶ci i koñcówek ga³±zek. Destylacjê prowadzi siê przez dzia³anie pary wodnej, w wyniku czego powstaje olej, charakteryzuj±cy siê intensywnym zapachem.

Olejek eukaliptusowy - w³a¶ciwo¶ci

Li¶cie eukaliptusa zawieraj± zwi±zki chemiczne, które maj± dzia³anie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Uwa¿a siê, ¿e pomaga tak¿e w stanach zapalnych oraz ³agodzi ból g³owy. Obni¿a poziom cukru we krwi. Dzia³a rozkurczowo, ma ponadto dzia³anie wykrztu¶ne i u³atwia wydzielanie ¶luzu. Dzia³a ogólnie od¶wie¿aj±co.

Zobacz wideo Chcesz siê leczyæ lub odchudzaæ zió³kami? Musisz to wiedzieæ!

Olejek eukaliptusowy - zastosowanie

Olejek eukaliptusowy ma przede wszystkim w³a¶ciwo¶ci relaksuj±ce, pomaga siê odprê¿yæ i poczuæ od¶wie¿onym.

Wykorzystywany jest jako substancja wspomagaj±ca przy astmie, zapaleniu oskrzeli, a tak¿e do ³agodzenia zapaleñ dzi±se³, zwalczania p³ytki nazêbnej, a nawet przy wszawicy, czy grzybicy. Nie ma jednak zbyt wielu badañ naukowych dowodz±cych takiego dzia³ania leczniczego olejku. 

W przypadku astmy istniej± niewielkie badania pokazuj±ce, ¿e substancja znajduj±ca siê w olejku eukaliptusowym o nazwie eukaliptol, mo¿e rozcieñczaæ ¶luz i tym samym u³atwiaæ odkrztuszanie.

Przy zapaleniu oskrzeli przyjmowanie produktów, zawieraj±cych eukaliptol oraz wyci±gi z sosny i limonki przez co najmniej dwa tygodnie, ³agodzi objawy i zmniejsza czêstotliwo¶æ nawrotów choroby.

Istniej± tak¿e niewielkie dowody, ¿e guma do ¿ucia zawieraj±ca wyci±g z eukaliptusa, mo¿e pomóc przy zapaleniach dzi±se³ u niektórych osób. Eukaliptus pomaga przy nie¶wie¿ym oddechu. Niewielkie badania wykaza³y, ¿e olejek eukaliptusowy w po³±czeniu z olejkiem z drzewa herbacianego mo¿e pomóc przy zwalczaniu wszy.

Olejek eukaliptusowy - dawkowanie i bezpieczeñstwo

Olejek eukaliptusowy jest prawdopodobnie bezpieczny, gdy jest spo¿ywany w niewielkich ilo¶ciach w produktach spo¿ywczych. Nie ma obecnie natomiast wystarczaj±cych danych, aby mo¿na by³o powiedzieæ, ¿e suplementy, zawieraj±ce wiêksze ilo¶ci li¶ci eukaliptusa, s± bezpieczne, gdy przyjmuje siê je doustnie.

Znajduj±cy siê w olejku eukaliptol mo¿e byæ bezpieczny, ale je¿eli jest przyjmowany nie d³u¿ej ni¿ 12 tygodni.

Olejek eukaliptusowy mo¿e byæ niebezpieczny, je¶li jest przyjmowany doustnie bez uprzedniego rozcieñczenia. Za¿ycie 3,5 ml nierozcieñczonego olejku mo¿e siê ¼le skoñczyæ, nawet ¶miertelnym zatruciem. Oznaki zatrucia to ból i pieczenie w ¿o³±dku, zawroty g³owy, os³abienie miê¶ni, zwê¿enie ¼renicy, duszno¶ci i inne, w tym nudno¶ci, wymioty oraz biegunka.

Olejku eukaliptusowego nie powinny za¿ywaæ dzieci, ani te¿ kobiety w ci±¿y i karmi±ce piersi±. O ile prawdopodobnie nie zaszkodzi, gdy znajduje siê niewielkim stê¿eniu w ¶rodkach spo¿ywczych, to jednak lepiej jest go unikaæ bêd±c w ci±¿y. Jest tak¿e prawdopodobnie niebezpieczny dla ma³ych dzieci i niemowl±t, gdy jest przyjmowany doustnie, nak³adany na skórê lub wdychany. 

Olejek eukaliptusowy mo¿e tak¿e uczulaæ, przy czym osoby uczulone na olejek z drzewa herbacianego lub inne olejki eteryczne, mog± tak¿e ¼le reagowaæ na olejek eukaliptusowy. W przypadku cukrzycy istnieje obawa, ¿e olejek eukaliptusowy mo¿e zbyt obni¿yæ poziom cukru we krwi, je¿eli przyjmowany jest z innymi lekami.

¬ród³o: WebMed