Olejek eukaliptusowy destylowany jest z liści drzew eukaliptusowych. Kontynentem bogatym w wiele gatunków eukaliptusów jest Australia, która już dawno odkryła lecznicze właściwości wyciągów olejowych z liści. Dla Aborygenów, pierwotnych mieszkańców kontynentu, olejek eukaliptusowy był znanym i cenionym lekarstwem na jątrzące się rany i urazy różnego typu.
Na świecie rośnie ponad 600 gatunków eukaliptusów, nie tylko w Australii, ale także w Nowej Gwinei, Indonezji, a także na tropikalnych i subtropikalnych obszarach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Eukaliptusy należą do rodziny mirtowatych. Drewno pozyskiwane z eukaliptusa wykorzystuje się w budownictwie i meblarstwie ze względu na odporność na wilgoć. Liście eukaliptusa są także głównym pożywieniem niedźwiedzi koala. Z liści niektórych gatunków wytwarza się ponadto olejek eukaliptusowy, cenny produkt wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest z liści i końcówek gałązek. Destylację prowadzi się przez działanie pary wodnej, w wyniku czego powstaje olej, charakteryzujący się intensywnym zapachem.
Liście eukaliptusa zawierają związki chemiczne, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Uważa się, że pomaga także w stanach zapalnych oraz łagodzi ból głowy. Obniża poziom cukru we krwi. Działa rozkurczowo, ma ponadto działanie wykrztuśne i ułatwia wydzielanie śluzu. Działa ogólnie odświeżająco.
Olejek eukaliptusowy ma przede wszystkim właściwości relaksujące, pomaga się odprężyć i poczuć odświeżonym.
Wykorzystywany jest jako substancja wspomagająca przy astmie, zapaleniu oskrzeli, a także do łagodzenia zapaleń dziąseł, zwalczania płytki nazębnej, a nawet przy wszawicy, czy grzybicy. Nie ma jednak zbyt wielu badań naukowych dowodzących takiego działania leczniczego olejku.
W przypadku astmy istnieją niewielkie badania pokazujące, że substancja znajdująca się w olejku eukaliptusowym o nazwie eukaliptol, może rozcieńczać śluz i tym samym ułatwiać odkrztuszanie.
Przy zapaleniu oskrzeli przyjmowanie produktów, zawierających eukaliptol oraz wyciągi z sosny i limonki przez co najmniej dwa tygodnie, łagodzi objawy i zmniejsza częstotliwość nawrotów choroby.
Istnieją także niewielkie dowody, że guma do żucia zawierająca wyciąg z eukaliptusa, może pomóc przy zapaleniach dziąseł u niektórych osób. Eukaliptus pomaga przy nieświeżym oddechu. Niewielkie badania wykazały, że olejek eukaliptusowy w połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego może pomóc przy zwalczaniu wszy.
Olejek eukaliptusowy jest prawdopodobnie bezpieczny, gdy jest spożywany w niewielkich ilościach w produktach spożywczych. Nie ma obecnie natomiast wystarczających danych, aby można było powiedzieć, że suplementy, zawierające większe ilości liści eukaliptusa, są bezpieczne, gdy przyjmuje się je doustnie.
Znajdujący się w olejku eukaliptol może być bezpieczny, ale jeżeli jest przyjmowany nie dłużej niż 12 tygodni.
Olejek eukaliptusowy może być niebezpieczny, jeśli jest przyjmowany doustnie bez uprzedniego rozcieńczenia. Zażycie 3,5 ml nierozcieńczonego olejku może się źle skończyć, nawet śmiertelnym zatruciem. Oznaki zatrucia to ból i pieczenie w żołądku, zawroty głowy, osłabienie mięśni, zwężenie źrenicy, duszności i inne, w tym nudności, wymioty oraz biegunka.
Olejku eukaliptusowego nie powinny zażywać dzieci, ani też kobiety w ciąży i karmiące piersią. O ile prawdopodobnie nie zaszkodzi, gdy znajduje się niewielkim stężeniu w środkach spożywczych, to jednak lepiej jest go unikać będąc w ciąży. Jest także prawdopodobnie niebezpieczny dla małych dzieci i niemowląt, gdy jest przyjmowany doustnie, nakładany na skórę lub wdychany.
Olejek eukaliptusowy może także uczulać, przy czym osoby uczulone na olejek z drzewa herbacianego lub inne olejki eteryczne, mogą także źle reagować na olejek eukaliptusowy. W przypadku cukrzycy istnieje obawa, że olejek eukaliptusowy może zbyt obniżyć poziom cukru we krwi, jeżeli przyjmowany jest z innymi lekami.
Źródło: WebMed