To jeden z najprostszych domowych sposobów na kaszel. Nawilżenie dróg oddechowych ciepłą parą przyniesie nam prawdziwą ulgę, ponieważ ukoi podrażnione tkanki, rozszerzy naczynia krwionośne i ułatwi pozbycie się zalegającej wydzieliny. Jak się zabrać za przygotowanie domowej inhalacji? Starą metodą, praktykowaną od lat, jest zagotowanie wody, pochylenie twarzy nad parującym płynem, przykrycie głowy ręcznikiem i swobodne oddychanie ciepłym powietrzem. Należy jednak uważać, by buzia nie znajdowała się zbyt blisko powierzchni płynu – gorąca para może wywołać poparzenia. Ręcznik powinien być położony w taki sposób, by umożliwić wymianę powietrza. Do wody warto wsypać łyżeczkę soli, która ma działanie odkażające. Można także dodać kilka gałązek ziół lub kilka kropli olejków eterycznych. W przypadku kaszlu pomocne będą szczególnie olejek eukaliptusowy oraz z mięty pieprzowej. Ich zapach dodatkowo uprzyjemni cały zabieg, choć i bez nich inhalacja należy do bardziej relaksujących remediów na kaszel.
Tego specyfiku chyba nie trzeba przedstawiać. Ten słodki, kleisty płyn o niezbyt przyjemnym, cebulowym smaku i zapachu, niektórzy wspominają z grymasem na twarzy. Niezależnie od tego, czy się go lubi, czy nie, syrop cebulowy to stara i sprawdzona metoda na kaszel. Wszystko dzięki lotnym olejkom, które znajdują się w tym warzywie. Mają właściwości bakteriobójcze i odkażające, dlatego specyfik doskonale radzi sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami w naszych drogach oddechowych. By go przygotować, potrzebujemy jedynie sporej wielkości cebuli (lub więcej, jeśli jest taka potrzeba) pokrojonej w kostkę i kilku łyżek cukru albo miodu. Aby wzbogacić mieszankę, można dodać do niej także sok z cytryny i czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem. Cynamon, goździki czy starty imbir pomogą zatuszować cebulowy smak i aromat, ale nie są obowiązkowe, jeśli ich nie lubimy. Składniki należy wymieszać w naczyniu i pozostawić do "przegryzienia" na 24 godziny. Po tym czasie można już odsączyć płyn za pomocą gazy. Syrop cebulowy stosuje się zwykle 2-3 razy na dobę, po 1-2 łyżeczki.
Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Powinniśmy stosować się do tego nie tylko w czasie choroby, lecz także, gdy jesteśmy zdrowi. Niewystarczająco nawodniony organizm jest osłabiony, podatny na infekcje, czujemy się zmęczeni, często boli nas głowa. To szczególnie ważne, gdy zmagamy się z kaszlem, który jest oznaką, że coś złego dzieje się w drogach oddechowych. Dobrym specyfikiem na nawodnienie organizmu jest najzwyklejsza woda ze szczyptą soli. Sól ma właściwości odkażające, jej dodatek sprawi też, że organizm poświęci trochę więcej czasu na wchłanianie płynu i nie wydali go od razu. Warto także pić ciepłe napary, na przykład z tymianku, podbiału czy prawoślazu. Jednak poza łagodzeniem bólu i działaniem bakteriobójczym, wzmagają też odksztuszanie – lepiej więc nie pić ich na noc. W końcu dobry sen to najlepsze lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Przed snem za to dobrze sprawdzą się ciepłe napoje z dodatkiem imbiru, soku z cytryny, soku malinowego czy miodu, które rozgrzeją organizm i ułatwią zasypianie. Dobrze jest też wypić babcine remedium, czyli szklankę ciepłego mleka z łyżką masła, miodu i ząbkiem czosnku.
Znaną i starą metodą, która doskonale działa na kaszel i infekcje dróg oddechowych, są bańki. Poprzez wytworzenie podciśnienia, część białych i czerwonych krwinek uwalnia się z naczyń krwionośnych i staje się niejako ciałem obcym, które organizm musi zwalczyć. Zatem poprzez stawianie baniek pobudza się system odpornościowy do walki z infekcją. Niezależnie od rodzaju baniek, proces wygląda podobnie. Plecy najpierw należy posmarować wazeliną lub maścią rozgrzewającą i wymasować. Następnie ustawić bańki (z pominięciem kręgosłupa i okolic nerek) i przykryć plecy kołdrą. Po 10-15 minutach bańki się zdejmuje, delikatnie przechylając do boku. Dobrze jest robić to wieczorem lub w nocy, by osoba zmagająca się z kaszlem mogła od razu ułożyć się do spania.
Należy pamiętać, że domowa kuracja może pomóc zwalczać kaszel, ale nie powinna być brana pod uwagę jako jedyny sposób leczenia. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują w ciągu kilku dni, powinniśmy skonsultować swój stan z lekarzem, który stwierdzi, czy nie potrzeba również interwencji farmakologicznej. Naturalne metody zwalczania kaszlu z pewnością przyniosą ulgę, ale mogą być niewystarczające w leczeniu jego przyczyny.