Inhalacja zatok: jak ją wykonać? Kiedy warto to zrobić

Inhalacja zatok stosowana przy zapaleniu zatok przynosowych, to jeden z domowych sposobów na łagodzenie uciążliwych objawów choroby, takich jak katar i trudności w oddychaniu. Takie metody możemy zastosować w przypadku ostrych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych. Do inhalacji można użyć zwykłej soli, ziół oraz olejków eterycznych.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Inhalacja zatok - jak rozpoznać chore zatoki?

Zatoki są to jamy znajdujące się w okolicy nosa, wypełnione powietrzem. Mamy pięć par zatok przynosowych: zatoki szczękowe, czołowe, klinowe, sitowie przednie i sitowie tylne. Znajdują się w części twarzowej czaszki, tworząc wraz z jamami nosa jeden układ. Ich zadaniem jest chronienie mózgu przed urazami, zmniejszanie ciężaru czaszki, a także modulowanie głosu oraz nawilżanie i oczyszczanie powietrza wdychanego do płuc.

Zapalenie zatok dopada nas często, a szczególnie jesienią i zimą, gdy towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Zapalenie błony śluzowej zatok powodowane jest najczęściej niedrożnością (katar). Rozróżnia się ostre zapalenie zatok, przewlekłe oraz nawracające. Wśród najczęstszych przyczyn schorzenia są infekcje: wirusowe, grzybiczne lub bakteryjne. Ale zapalenie zatok może także towarzyszyć alergii, astmie, a nawet próchnicy. Czasami to nieprawidłowości w budowie anatomicznej nosa, takie jak skrzywienie przegrody nosowej, powodują częste zapalenia zatok. Do  stanu zapalnego zatok przynosowych doprowadzić mogą także: przerost migdałków podniebiennych, polipy w nosie, czy uszkodzenie rzęsek w nosie, których zadaniem jest eliminowanie śluzu.

Zapaleniu zatok towarzyszy ból głowy, nasilający się szczególnie rano i gdy pochylimy głowę. Pojawia się wodnisty i przezroczysty katar lub gęsta wydzielina żółtego albo zielonkawego koloru, właściwa zakażeniom bakteryjnym. Ból w okolicy czoła mówi nam, że zapaleniu uległy zatoki czołowe. Przy chorych zatokach szczękowych ból będzie dotyczył okolic górnej szczęki i powodował bolesność policzków przy uciskaniu. Zapalenie zatok sitkowych objawia się bólem i opuchlizną w okolicy oczu. Zapaleniu zatok sitkowych towarzyszy też zatkany nos, bolesność boków nosa oraz utrata powonienia.

Wszelkie zapalenia zatok nie mogą być bagatelizowane. Konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa, zdiagnozowanie przyczyn i podjęcie leczenia.

Zobacz wideo

Inhalacja zatok - wskazania i przeciwwskazania

Inhalację zatok możemy wykonać sami w domu, gdy zapalenie zatok jest jeszcze w fazie początkowej i nie jest to bakteryjne zapalenie zatok. Inhalacje pomagają wtedy w łagodzeniu objawów i ułatwiają oddychanie. To zabieg prosty i na ogół bez żadnych negatywnych skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli objawy zapalenia zatok nie ustępują należy udać się po pomoc do lekarza specjalisty. Bakteryjne zapalenie zatok wymaga podawania antybiotyków i żadne domowe sposoby już raczej nie pomogą.

Inhalacja zatok - jak wykonać zabieg?

Istnieje kilka rodzajów inhalacji, które możemy sami wykonać w domu:

  • Inhalacje solą kuchenną - do gorącej wody wystarczy wsypać do 10 łyżek soli, zamieszać i pochylić nad miską głowę osłoniętą ręcznikiem. Zaleca się oddychanie parą przez kilkanaście minut, a następnie powtarzanie zabiegu parę razy dziennie przez 4-5 dni.
  • Do inhalacji świetnie nadają się zioła o właściwościach rozkurczowych, takie jak - dla przykładu - rumianek, tymianek i mięta. Wystarczy zaparzyć zioła i oddychać parą przez 10 minut kilka razy dziennie.
  • Olejki eteryczne to kolejny sposób na inhalacje. Możemy użyć olejków o właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, takich jak tymiankowy, miętowy, majerankowy, bergamotowy, herbaciany, cebulowy czy czosnkowy, sosnowy, goździkowy, eukaliptusowy, szałwiowy, geraniowy, anyżowy. Do gorącej wody wkrapiany kilka porcji olejku i wdychamy parę. Sprawdzają się także kominki zapachowe i inne urządzenia do aromatoterapii.

Regularne wykonywanie inhalacji pomaga rozrzedzić wydzielinę, zalegającą w górnych drogach oddechowych. Poprawiamy w ten sposób także przepływ powietrza przez zatoki przynosowe. Do powrotu zdrowia przyczynią się także płyny, które powinniśmy przyjmować w zwiększonej ilości, w tym herbatki ziołowe o właściwościach rozgrzewających. Pamiętajmy ponadto o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, co znacznie ułatwia leczenie zapalenia zatok. Można się zaopatrzyć także w specjalne elektryczne inhalatory, które pomagają w wykonywaniu tej czynności, jeżeli mamy częste nawroty choroby.

Więcej o: