Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
Zatoki są to jamy znajdujące się w okolicy nosa, wypełnione powietrzem. Mamy pięć par zatok przynosowych: zatoki szczękowe, czołowe, klinowe, sitowie przednie i sitowie tylne. Znajdują się w części twarzowej czaszki, tworząc wraz z jamami nosa jeden układ. Ich zadaniem jest chronienie mózgu przed urazami, zmniejszanie ciężaru czaszki, a także modulowanie głosu oraz nawilżanie i oczyszczanie powietrza wdychanego do płuc.
Zapalenie zatok dopada nas często, a szczególnie jesienią i zimą, gdy towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Zapalenie błony śluzowej zatok powodowane jest najczęściej niedrożnością (katar). Rozróżnia się ostre zapalenie zatok, przewlekłe oraz nawracające. Wśród najczęstszych przyczyn schorzenia są infekcje: wirusowe, grzybiczne lub bakteryjne. Ale zapalenie zatok może także towarzyszyć alergii, astmie, a nawet próchnicy. Czasami to nieprawidłowości w budowie anatomicznej nosa, takie jak skrzywienie przegrody nosowej, powodują częste zapalenia zatok. Do stanu zapalnego zatok przynosowych doprowadzić mogą także: przerost migdałków podniebiennych, polipy w nosie, czy uszkodzenie rzęsek w nosie, których zadaniem jest eliminowanie śluzu.
Zapaleniu zatok towarzyszy ból głowy, nasilający się szczególnie rano i gdy pochylimy głowę. Pojawia się wodnisty i przezroczysty katar lub gęsta wydzielina żółtego albo zielonkawego koloru, właściwa zakażeniom bakteryjnym. Ból w okolicy czoła mówi nam, że zapaleniu uległy zatoki czołowe. Przy chorych zatokach szczękowych ból będzie dotyczył okolic górnej szczęki i powodował bolesność policzków przy uciskaniu. Zapalenie zatok sitkowych objawia się bólem i opuchlizną w okolicy oczu. Zapaleniu zatok sitkowych towarzyszy też zatkany nos, bolesność boków nosa oraz utrata powonienia.
Wszelkie zapalenia zatok nie mogą być bagatelizowane. Konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa, zdiagnozowanie przyczyn i podjęcie leczenia.
Inhalację zatok możemy wykonać sami w domu, gdy zapalenie zatok jest jeszcze w fazie początkowej i nie jest to bakteryjne zapalenie zatok. Inhalacje pomagają wtedy w łagodzeniu objawów i ułatwiają oddychanie. To zabieg prosty i na ogół bez żadnych negatywnych skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli objawy zapalenia zatok nie ustępują należy udać się po pomoc do lekarza specjalisty. Bakteryjne zapalenie zatok wymaga podawania antybiotyków i żadne domowe sposoby już raczej nie pomogą.
Istnieje kilka rodzajów inhalacji, które możemy sami wykonać w domu:
Regularne wykonywanie inhalacji pomaga rozrzedzić wydzielinę, zalegającą w górnych drogach oddechowych. Poprawiamy w ten sposób także przepływ powietrza przez zatoki przynosowe. Do powrotu zdrowia przyczynią się także płyny, które powinniśmy przyjmować w zwiększonej ilości, w tym herbatki ziołowe o właściwościach rozgrzewających. Pamiętajmy ponadto o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, co znacznie ułatwia leczenie zapalenia zatok. Można się zaopatrzyć także w specjalne elektryczne inhalatory, które pomagają w wykonywaniu tej czynności, jeżeli mamy częste nawroty choroby.