Rumianek - właściwości, kiedy warto stosować rumianek

Rumianek to roślina bardzo ceniona w ziołoczecznictwie. Ma wiele aktywnych substancji w tym min. flawonoidy. Z rumianku przygotowuje się płukanki, maści, okłady, herbaty, napary i nalewki.

Rumianek pospolity osiąga wysokość 15-40cm i zaliczany jest do roślin z rodziny astrowatych. Charakteryzuje się pojedynczą lub rozczłonkowaną łodygą. Ma drobne, skrętoległe i ostro zakończone listki. Na kwiatostan składają się tzw. koszyczki umieszczone na długich szypułkach. Kwiaty są małe i najczęściej białe. Owoc rumianku ma ok. 1 mm wielkości i jest zółtobrunatny. Zioło kwitnie na przełomie maja i lipca.

Zastosowanie w ziołolecznictwie mają koszyczki rumianku zbierane w początkowym okresie kwitnienia. Rumianek ma wiele cennych związków aktywnych. Są to:

Rumianek - dlaczego warto po niego sięgać

Niesłusznie uważamy go za zioło dobre jedynie dla dzieci. Chociaż rzeczywiście z jego pomocą można łagodzić niemowlęce dolegliwości, moc rumianku warto wykorzystywać przez całe życie. Jest potwierdzone naukowo, że rumianek ma działanie przeciwzapalne, podczas przeziębienia pomaga napar. Można go też stosować zewnętrznie w formie okładów na stany zapalne spojówek.

Rumianek ma dobroczynne działanie na układ pokarmowy, reguluje pracę jelit, znosząc zarówno zaparcia, jak i rozwolnienia  Co więcej, ma również działanie przeciwwrzodowe dzięki zawartości bisabobolu. Substancja ta wpływa na zmniejszanie uszkodzenia błony śluzowej żołądka, co w chorobie wrzodowej działa łagodząco.

Rumianek jest fantastycznym ziołem działającym odprężająco na system nerwowy. Pomaga redukować nadmierny stres i lęk. Efekty te przypisuje się działaniu apigeniny, która należy do grupy flawonoidów. Doświadczenie pokazuje, że herbata rumiankowa wypijana przed snem pomaga wyciszać emocje co ułatwia zasypianie.

Warto sięgać po rumianek przy problemach skórnych. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz kojącym, okłady z rumianku zmniejszają obrzęki, pomagają w gojeniu oparzeń i ran

Rumianek korzystnie wpływa na mięśnie całego organizmu, umożliwiając ich rozluźnienie. Łagodzi napięcia jamy brzusznej związane z napięciem i stresem. Łagodzi bóle głowy, nerwobóle, bóle reumatyczne.

Znane jest również przeciwcukrzycowe działanie rumianku. Chroni przed nadmiernym wzrostem glukozy we krwi, chroni trzustkę.

W przypadku zapalenia pęcherza stosuje się "nasiadówki" rumiankowe, które pomagają złagodzić dolegliwości, szybko przynoszą ulgę.

Rumianek - czy może go stosować każdy

Rumianek nie jest rośliną toksyczną. Nie mniej jednak, może się zdarzyć, że wywoła alergię u osób uczulonych na chryzantemy lub astry. Choć tego rodzaju przypadki są niezwykle rzadkie, warto zachować ostrożność. Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży i osoby z problemami alergicznymi.

Zobacz wideo
Więcej o: